X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"The Sun": pierwsza dawka u zaszczepionych daje 64-65 proc. ochrony

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 05:00
Jedna dawka używanych w Wielkiej Brytanii szczepionek przeciw COVID-19 daje 64-65 proc. ochrony przed zachorowaniem, zaś dwie - 79-84 proc. - wynika ze wstępnego raportu na temat ich faktycznej skuteczności, który cytuje w środę dziennik "The Sun".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Mongkolchon Akesin/Shutterstock

Raport dotyczy skuteczności szczepionek Pfizera/BioNTech i AstraZeneca wśród osób, którym je podano w czasie prowadzonej obecnie w kampanii szczepień w Wielkiej Brytanii, a nie podczas badań klinicznych. Ma on zostać opublikowany w ciągu najbliższych dni.

Wprawdzie skuteczność jest niższa niż w trakcie badań klinicznych - gdzie w przypadku szczepionki Pfizera/BioNTech było to 95 proc. - ale według cytowanego przez "The Sun" rządowego źródła, wnioski wynikające z raportu są bardzo pozytywne.

Według tych danych, po podaniu pierwszej dawki szczepionki skuteczność w grupie osób powyżej 80. roku życia wynosi 64 proc., zaś w przypadku młodszych osób - 65 proc. Po podaniu dwóch dawek skuteczność wzrasta, w zależności od grupy wiekowej, do 79-84 proc.

sputnik v 1200 forum.jpg
"Nie otrzymaliśmy wniosku o autoryzację". EMA dementuje informacje ws. szczepionki Sputnik V

Opóźniony czas działania szczepionki Pfizera?

"Jednym z kluczowych wniosków jest to, że szczepionka Pfizera wywiera taki sam efekt na osoby powyżej 80. roku życia, jak na osoby poniżej 65. roku życia. Jedyna różnica polega na tym, że w młodszych grupach wiekowych ochrona zaczyna się po 15 dniach, natomiast u osób starszych zaczyna działać dopiero po trzech tygodniach" - mówi wspomniane źródło rządowe.

W cytowanych przez "The Sun" danych nie jest wyszczególnione, które z nich dotyczą szczepionki Pfizer/BioNTech, a które AstraZeneca, ale gazeta zaznacza, że we wszystkich grupach wiekowych dane na temat skuteczności są podobne.

Czytaj także:

Część krajów Unii Europejskiej, w tym Polska, zdecydowała się nie podawać szczepionki AstraZeneca osobom starszym, gdyż jak wyjaśniano, w prowadzonych przez tę firmę testach brała udział zbyt mała liczba osób powyżej 65. roku życia. W środę panel ekspertów ds. szczepionek ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oświadczył, że produkt AstraZeneca może być podawany osobom powyżej 65. roku życia.

ks

Czytaj także

106 mln zakażonych i prawie 2,5 mln ofiar śmiertelnych. COVID-19 na świecie

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 06:00
Kolejne kraje Europy zastanawiają się nad przedłużeniem restrykcji z powodu pandemii koronawirusa. Choć liczba nowych przypadków na świecie wyraźnie spada, to eksperci oraz władze poszczególnych krajów na kontynencie argumentują, że sytuacja nie poprawiła się jeszcze na tyle, by móc znieść większość obostrzeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Skuteczne wyegzekwowanie umów jest kluczowe dla KE". Szydło o dostawach szczepionek

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 11:31
- Najważniejsze zadanie Komisji Europejskiej to teraz skuteczne wyegzekwowanie umów na dostawy szczepionek przeciw COVID-19 - mówiła europoseł Beata Szydło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

COVID-19 w Niemczech. Zapadła decyzja o przedłużeniu lockdownu

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 21:51
Po dzisiejszym spotkaniu z premierami krajów związkowych kanclerz Niemiec Angela Merkel poinformowała, że lockdown zostanie przedłużony co najmniej do 7 marca. Niektóre regulacje zostaną zniesione tydzień wcześniej. Konkretne decyzje o otwarciu szkół i przedszkoli podejmą samorządy.
rozwiń zwiń