X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jak działa szczepionka AstraZeneki? "Jest nieco odmienna od preparatów Pfizera i Moderny"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 21:35
- Jeśli chodzi o skuteczność, we wszystkich artykułach - w tym także tych pochodzących z samej firmy - oceniano ją na 94-95%, czyli jednak o kilka punktów procentowych gorzej niż szczepionki, które oferuje Pfizer i Moderna - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka od chorób zakaźnych.
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: PAP/EPA/CHAMILA KARUNARATHNE

Dzisiaj, w czwartek, Komisja Europejska ostatecznie zatwierdziła szczepionkę firmy AstraZeneca i dopuściła ją na unijny rynek. Jest to trzeci koncern, który otrzymał zgodę na sprzedaż w Unii preparatów przeciwko COVID-19.

Czytaj także:
Szczepionka AstraZeneca PAP-1200.jpg
Szczepionka AstraZeneki dopuszczona na europejski rynek. Jest decyzja Komisji Europejskiej

Szczepionkę AstraZeneki może przyjąć każda dorosła osoba, ale jak mówiła prof. Anna Boroń "jest ona nieco odmienna od tych, które proponuje Pfizer i Moderna".

- Jeśli chodzi o skuteczność tego preparatu, we wszystkich artykułach, w tym także tych pochodzących z samej firmy, skuteczność szczepionki była przedstawiana w granicach 94-95%, czyli jednak o kilka punktów procentowych gorsza niż szczepionki, którą oferuje Pfizer i Moderna. Dlaczego tak jest? Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie, więc zobaczymy co będzie w życiu - mówiła ekspertka.

- Ta niższa skuteczność szczepionki, zgodnie z informacjami w literaturze medycznej, dotyczyła wszystkich, którzy byli objęci programem badań klinicznych. - tłumaczyła specjalistka. Przypomniała także, że badania kliniczne rzadko uwzględniają osoby we wszystkich przedziałach wiekowych, tzn. zwykle nie biorą w nich udziału dzieci i osoby w starszym wieku.

Czytaj także:

Szczepienia preparatem od AstraZeneki

Niezależnie od tego, jaka będzie skuteczność szczepionki u osób starszych, zdaniem ekspertki preparat koncernu AstraZeneca będzie wykorzystywany po kolei i każdy będzie mógł go otrzymać. - Chcąc zaszczepić maksimum populacji, trzeba by korzystać także z innej szczepionki, nie tylko Pfizera i Moderny - stwierdziła prof. Boroń.

Ekspertka przypomniała, że szczepionka tej firmy ze względu na swoje właściwości jest łatwiejsza w dostawie, bo nie ma dużych wymagań co do temperatury przechowywania. Jak zaznaczyła, to ogromne ułatwienie, zwłaszcza dla mniejszych miejscowości, w których zabezpieczenie "tych bardzo niskich temperatur nie jest takie łatwe".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Posłuchaj
23:26 _PR24_AAC 2021_01_29-20-05-57.mp3 prof. Anna Boroń–Kaczmarska​, profesor nauk medycznych, o szczepionce firmy AstraZeneca ("Gość PR24") 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR 24"

Prowadził: 

Gość: prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka od chorób zakaźnych 

Data emisji: 28.01.2021

Godz. emisji: 20.06

jbt/pr24

Czytaj także

"Musimy działać". UE będzie blokować eksport szczepionek, jeśli nie otrzyma ich w terminie

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 16:50
Będzie blokada eksportu poza Unię szczepionek tych firm, które nie dostarczą preparatów na czas do krajów członkowskich. Komisja Europejska zaproponowała specjalny mechanizm w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opóźnienia w dostawach szczepionek AstraZeneki do UE. Płomecka: spór cały czas trwa

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 17:30
- Firma mówi, że nie dostarczy szczepionki w I kwartale, KE twierdzi, że z tego nie zrezygnuje i jest to dla niej nie do zaakceptowania - mówiła w Polskim Radiu 24 Beata Płomecka, korespondentka z Brukseli. 
rozwiń zwiń