X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Wszyscy chcą otwarcia szkół". Prof. Horban o szczepieniu nauczycieli preparatem AstraZeneki

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 07:55
- Ukłonem w stronę nauczycieli było postawienie ich na pierwszym miejscu. Wynika to także z konieczności - wszyscy chcą otwarcia szkół - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Horban, szef Rady Medycznej przy premierze.
Główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban podczas konferencji prasowej dotyczącej szczepionki firmy AstraZeneca
Główny doradca premiera do spraw COVID-19 prof. Andrzej Horban podczas konferencji prasowej dotyczącej szczepionki firmy AstraZenecaFoto: PAP/Leszek Szymański

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych w środę na konferencji prasowej nakreślił proces dopuszczania na unijny rynek szczepionki opracowanej przez brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca i naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Wskazał, że dotychczasowe badania kliniczne pozwoliły stwierdzić, że chroni ona w 59,5 proc. przed zachorowaniem. Ponadto jej skuteczność jest porównywalna do tej przeciw grypie. W opinii prezesa URPL z populacyjnego punktu widzenia taka skuteczność jest wystarczająca. Zaznaczył też, że nadal kontynuowane są badania skuteczności substancji firmy AstraZeneca.

forum-0588486860 (1).jpg
Premier: codziennie przynaglam KE, żeby nie odpuszczać producentom szczepionek

Główny doradca premiera i przewodniczący Rady Medycznej potwierdził w rozmowie w Polskim Radio 24, że szczepionka firmy AstraZeneca spełnia dotychczasowe kryteria. - Szczepionki oparte o mRNA są nowe i znakomitsze. AstraZeneca jest oparta o tradycyjną metodykę przygotowywania i ma taką efektywność, jaką zwykły mieć do tej pory szczepionki - powiedział prof. Andrzej Horban.


Posłuchaj
11:52 PR24_mp3 2021_02_04-07-16-24.mp3 Prof. Andrzej Horban o skuteczności szczepionki firmy AstraZeneca ("24 pytania-Rozmowa poranka"/Polskie Radio 24)

 

Czytaj także: Szczepienia na COVID-19 w Polsce. Ponad 289 tys. osób otrzymało dwie dawki preparatu


"Ukłon w stronę nauczycieli"

Gość audycji odniósł się do zapowiedzi, że oksfordzką szczepionką będą w Polsce szczepione osoby w wieku 18-60 lat, oraz że w pierwszym etapie będą szczepieni wyłącznie nauczyciele. - Będą nią szczepieni nie tylko nauczyciele, ale także urzędnicy i funkcjonariusze państwowi - doprecyzował.

- Ukłonem w stronę nauczycieli było postawienie ich na pierwszym miejscu. Wynika to także z konieczności - wszyscy chcą otwarcia szkół - podkreślił. Przypomniał przy tym, jakie ryzyko niesie za sobą powrót do nauczania stacjonarnego w szkołach dzieci powyżej klas I-III szkoły podstawowej i młodzieży.

Czytaj także: Broniarz: nie podważamy skuteczności szczepionki. Wcześniej pisał o "eksperymentach na nauczycielach"

Co oznacza 60 proc. skuteczności?

1200_koronawirus_shutterstock.png
Masz objawy koronawirusa? Sprawdź, co robić w takiej sytuacji

Prof. Horban wyjaśnił, że 60 proc. skuteczności szczepionki oznacza niezapadalność na chorobę. - Tyle procent ludzi nie zachoruje, a pozostałe osoby mogą zachorować, ale łagodnie - tłumaczył.

Odniósł się również do utrzymującej się wysokiej liczby zgonów i uzasadniał tym konieczność utrzymywania ścisłych obostrzeń, ograniczeń funkcjonowania gospodarki i zalecenia dotyczące izolacji społecznej. Zdaniem szefa Rady Medycznej przy premierze, gdyby nie te działania, to dziennie "mielibyśmy kilka tysięcy zgonów" związanych tylko z koronawirusem.

- Liczba zgonów musi spadać, bo jeżeli szczepionka zacznie działać w swojej masie, to ludzie nie będą chorowali - powiedział.

Więcej w nagraniu rozmowy.

***

Audycja: "24 Pytania - Rozmowa Poranka"

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość: prof. Andrzej Horban

Data emisji: 04.02.2021

Godzina emisji: 07.16

Polskie Radio 24/IAR/PAP/st

Czytaj także

Prezes URPL: szczepionka firmy AstraZeneca wystarczająco skuteczna, jako pierwsi otrzymają ją nauczyciele

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 13:45
Szczepionka firmy AstraZeneca chroni blisko 60 procent osób przed zachorowaniem na COVID-19 i w 100 procentach przed ciężkim przebiegiem choroby. W opinii Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Grzegorza Cessaka, z populacyjnego punktu widzenia taka skuteczność jest wystarczająca. W pierwszej kolejności tę szczepionkę otrzymają nauczyciele poniżej 60. roku życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Horban: szczepionka mRNA jest jak Maybach - wystarczy do zahamowania epidemii

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 14:44
Obecne szczepionki są wystarczające do zahamowania epidemii koronawirusa i umożliwienia podjęcia następnych kroków do przywrócenia normalnego życia społecznego i gospodarczego - powiedział główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban.
rozwiń zwiń