"Ogromna możliwość promocji kraju". Polacy dyrektorami w MFW i Banku Światowym

2020-12-14, 06:32

"Ogromna możliwość promocji kraju". Polacy dyrektorami w MFW i Banku Światowym
Piotr Trąbiński. Foto: Polskie Radio

Piotr Trąbiński i Katarzyna Zajdel-Kurowska objęli w listopadzie stanowiska dyrektorskie w Międzynarodowym Funduszu Walutowym i Banku Światowym. Będą je sprawować przez dwa lata. To pierwszy raz, gdy Polacy sprawują równocześnie funkcje dyrektorów wykonawczych w dwóch globalnych instytucjach finansowych.

W Międzynarodowym Funduszu Walutowym (MFW) i Banku Światowym (BŚ) Polacy stanęli na czele tak zwanej konstytuanty, czyli grupy państw, na jakie podzielone są obie instytucje. Do naszej należą także Szwajcaria, Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan, Serbia, Tadżykistan, Turkmenistan oraz Uzbekistan.

Powiązany Artykuł

pixabay wykres gospodarka 1200.jpg
Bank Światowy: polska gospodarka jest oparta o solidne fundamenty - spowolni, ale odrobi straty

Zwyczajowo na czele grupy stali Szwajcarzy. Od 2016 roku w MFW Polak i Szwajcar rotacyjnie sprawują tę funkcję. W tym roku objął ją Piotr Trąbiński.

- Funkcja dyrektora wykonawczego jest wzmocnieniem pozycji Polski. Dzięki niej uzyskujemy pierwszeństwo w dostępie do informacji, mamy wpływ na decyzje Funduszu. Siła takiego państwa jest zauważalna na zewnątrz - powiedział Polskiemu Radiu Piotr Trąbiński, który wcześniej był asystentem dyrektora wykonawczego.

Posłuchaj

Polacy dyrektorami w MFW i Banku Światowym. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 0:57
+
Dodaj do playlisty

MFW pozytywnie ocenia odpowiedź polskich władz na I falę koronawirusa - mówi Piotr Trąbiński. Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)

"Realny wpływ na działalność Banku"

W Banku Światowym Polska po raz pierwszy kieruje konstytuantą. Na jej czele stanęła Katarzyna Zajdel-Kurowska. - Pozycja dyrektora ma realny wpływ na działalność Banku, ale daje też ogromną możliwość promocji kraju na arenie międzynarodowej - powiedziała Zajdel-Kurowska.

Nowa dyrektor wykonawczy Banku Światowego wyjaśniła, że Rada Dyrektorów, do której weszła, podejmuje kluczowe decyzje dotyczące strategii grupy Banku Światowego, między innymi przyznaje granty oraz pożyczki. Katarzyna Zajdel-Kurowska przed wyjazdem do Waszyngtonu przez 5 lat była członkiem zarządu NBP oraz wiceministrem finansów w latach 2007-2009.

Katarzyna Zajdel-Kurowska dodała, że w tej chwili zarówno dla Banku Światowego, jak i Międzynarodowego Funduszu Walutowego priorytetem jest kryzys związany z koronawirusem. Fundusz koncentruje się na skutkach kryzysu gospodarczego wywołanego przez pandemię.

ms

Polecane

Wróć do strony głównej