X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wylesianie w brazylijskiej Amazonii największe od 12 lat. Ekolodzy biją na alarm

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 12:02
W brazylijskiej Amazonii zniknęło najwięcej lasów deszczowych od 12 lat. To skutek rekordowego wylesiania - wynika z oficjalnych danych. Taki stan rzeczy wywołuje krytykę rządu prezydenta Jaira Bolsonaro ze strony ekologów i społeczności międzynarodowej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock

Tylko w ciągu dwunastu miesięcy, do sierpnia bieżącego roku, w brazylijskiej Amazonii zniknęło ponad 11 tysięcy kilometrów kwadratowych lasów deszczowych. To rekordowy wynik od 2008 roku kiedy to zniszczono 12 911 kilometrów kwadratowych - takie dane opublikował Instytut Badań Kosmicznych, który analizuje między innymi zdjęcia satelitarne Amazonii. Wylesiony obszar jest większy niż powierzchnia Jamajki. Dramatyzmu całej sytuacji dodaje fakt, że zjawisko ubywania tropikalnych lasów postępuje i jest o 9,5 proc. większe niż w takim samym okresie rok wcześniej.

1200_Amazonia_PAP.jpg
Pożary lasów deszczowych w Amazonii. Brazylia przedstawiła zatrważające dane

Wylesianie Amazonii grozi katastrofą ekologiczną

- Z powodu takiego wylesiania Brazylia jest prawdopodobnie teraz jedynym głównym emitentem gazów cieplarnianych, któremu udało się zwiększyć emisję w ciągu roku, kiedy światowa gospodarka była sparaliżowana (w związku z pandemią COVID-19 – PAP) - oszacowała brazylijska organizacja pozarządowa Obserwatorium ds. klimatu. Lasy takie jak Amazonia odgrywają kluczową rolę w kontrolowaniu zmian klimatycznych na świecie ze względu na ich zdolność do pochłaniania dwutlenku węgla. Ale kiedy drzewa giną lub są palone, uwalniają węgiel z powrotem do środowiska - wskazuje Francuska Agencja Prasowa AFP. Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spotkał się z ostrą krytyką ze strony społeczności międzynarodowej w związku z polityką dotyczącą środowiska naturalnego, zwłaszcza w 2019 roku, kiedy podczas pierwszego roku jego rządów gwałtownie nasiliły się w Amazonii pożary. Wówczas ogień dokonał największych zniszczeń od 11 lat.

Prezydent przeciw ekologom

Bolsonaro jest krytykiem ekologów i sprzyja rozwojowi gospodarczemu Amazonii, co wielu przeciwników uważa za ukłon w stronę nielegalnych górników i drwali. Jego rząd opowiada się za legalizacją rolnictwa i górnictwa na obszarach chronionych i ograniczył fundusze na programy ochrony środowiska. Według ekologów taka polityka napędza niszczenie Amazonii, największego lasu deszczowego na świecie, którego ok. 60 proc. znajduje się na terytorium Brazylii. - Wizja rządu Bolsonaro dotycząca rozwoju Amazonii to powrót do szerzącego się w przeszłości wylesiania. Jest to wizja wsteczna, która jest daleka od wysiłków niezbędnych do radzenia sobie z kryzysem klimatycznym - oceniła w komunikacie prasowym Cristiane Mazzetti z brazylijskiego Greenpeace'u.

dz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kamczatka: katastrofa ekologiczna na niespotykaną skalę. Naukowcy nie wiedzą, co się stało

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 07:38
Naukowcy, władze i ekolodzy wciąż nie wiedzą, co wywołało skażenie u wybrzeży Kamczatki i masową śmierć zwierząt morskich. Mówi się o odpadach chemicznych, paliwie rakietowym i działaniu przyrody. Według ekologów podobnych zjawisk dotąd na Kamczatce nie było.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matka Ziemia choruje. "To jest dziś nasz największy problem"

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2020 17:00
- Mimo pandemii koronawirusa nadal uważam, że to katastrofa ekologiczna jest dziś naszym największym zagrożeniem - przekonuje Andrzej Graul, autor e-booka "Schorowana Matka Ziemia". 
rozwiń zwiń