Zaawansowane pociski dalekiego zasięgu dla Polski. Będą niszczyć instalacje radiolokacyjne

2024-04-25, 07:19

Zaawansowane pociski dalekiego zasięgu dla Polski. Będą niszczyć instalacje radiolokacyjne
Jest zgoda USA na zakup pocisków przez Polskę. Foto: shutterstock.com/Mike Mareen

Amerykański Departament Stanu wydał zgodę na sprzedaż Polsce zaawansowanych pocisków kierowanych dalekiego zasięgu, przeznaczonych do niszczenia instalacji radiolokacyjnych. 

Maksymalna wartość kontraktu wyniesie miliard 275 milionów dolarów. Polski rząd złożył wniosek o zakup 360 zaawansowanych pocisków kierowanych do niszczenia naziemnych instalacji radiolokacyjnych, ośmiu systemów naprowadzania i ośmiu systemów kontroli.

Zamówienie obejmuje również atrapy pocisków szkoleniowych, kontenery na pociski, oprogramowanie, szkolenia, sprzęt pomocniczy i części zamienne a także powiązane elementy logistyki i wsparcia programu.

"Proponowana sprzedaż poprawi zdolności Polski (…) do tłumienia i niszczenia lądowych lub morskich emiterów radarowych, związanych z obroną powietrzną wroga" - napisano w komunikacie.

Posłuchaj

Zgoda USA na zakup pocisków przez Polskę. Relacjonuje Marek Wałkuski (IAR) 0:43
+
Dodaj do playlisty

Głównym wykonawcą ma być koncern Northrop Grumman Systems. Zakup nie będzie obejmował offsetu. Ostateczną decyzję o zgodzie na transakcję podejmie amerykański Kongres, ale w wypadku Polski jest to formalność.

Lotnicze środki bojowe dla Polski

W połowie marca, równocześnie z wizytą w Białym Domu prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska, Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 821 rakiet powietrze-ziemia AGM-158B JASSM o zasięgu niemal 1000 km za cenę maksymalną 1,77 mld dolarów, 745 pocisków powietrze-powietrze AIM-120C-8 AMRAAM średniego zasięgu za cenę do 1,7 mld oraz 232 pociski taktycznych krótkiego zasięgu AIM-9X Sidewinder Block II za cenę do 219 mln.

Pociski powietrze-powietrze to rakiety przystosowane do użytku przez myśliwce F-16 i F-35, które nabyła Polska. To kolejny zakup amunicji tego typu, bo Polska już w poprzednich latach kupowała je od USA.

Czytaj także:

dn/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej