X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Juan Guaido w Davos do państw UE: nie kupujcie "krwawego złota" z Wenezueli

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 03:39
Uczestniczący w konferencji w Davos Juan Guaido, który w ubiegłym roku ogłosił się tymczasowym prezydentem Wenezueli, zaapelował w czwartek do państw UE, by odżegnały się od handlu wenezuelskim "krwawym złotem", ponieważ zyski z niego służą finansowaniu rządów Nicolasa Maduro.
Juan Guaido, tymczasowy prezydent Wenezueli
Juan Guaido, tymczasowy prezydent WenezueliFoto: PAP/EPA/GIAN EHRENZELLER

Juan Guaido, który jako tymczasowy prezydent Wenezueli jest uznawany przez rządy 60 państw, zasugerował, by wenezuelskie "krwawe złoto" było traktowane na rynku międzynarodowym podobnie jak tzw. krwawe diamenty, pochodzące z miejsc, gdzie toczą się konflikty zbrojne lub panuje przemoc.

pap Juan Guaido 1200.jpg
Europarlament uznał Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli

Na rynku diamentów obowiązuje zasada, że jeśli nieznane jest źródło pochodzenia kamienia, to jest wysoce prawdopodobne, że pochodzi on z kraju, gdzie toczy się wojna. Produkt taki wypada z rynku, bo nie można udokumentować jego proweniencji. Nielegalne wydobycie diamentów umożliwia zakup broni czy utrzymanie się u sterów władzy dyktatorów - przypominają agencje.

"Krwawe złoto" z Wenezueli

Podczas spotkania z mediami, które odbył po wygłoszeniu przemówienia do uczestników konferencji w Davos, Juan Guaido powiedział, że Maduro przekazał "lojalnym wobec niego wojskowym" kontrolę nad wenezuelskimi kopalniami złota.

- W pewnym sensie wenezuelska dyktatura wykorzystuje Europę do obchodzenia sankcji nałożonych na Wenezuelę, zwłaszcza, jeśli chodzi o kwestię złota - oświadczył Guaido.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Waszyngton nałożył sankcje na Wenezuelę. Władzom kraju zamrożono aktywa w USA

Według lidera powinna "podjąć niezwłoczne działania w tej sprawie" i ukrócić proceder. - Tym bardziej, że [UE] ma w tej dziedzinie doświadczenia z przeszłości - dodał Guaido, przypominając sprawę "krwawych diamentów".

"Maduro popierany przez niewielu"

W 2016 r. Unia Europejska uzgodniła przepisy zobowiązujące biznes w krajach unijnych do weryfikowania źródła dostaw cyny, tantalu, wolframu i złota. Te cenne metale często występują w strefach krwawych konfliktów. Przy ich wydobyciu dochodzi do drastycznych przypadków łamania praw człowieka. Podobne regulacje zostały przyjęte następnie w odniesieniu do diamentów.

Mówiąc o perspektywie dalszych rządów Maduro i stabilności jego reżimu, Guaido sugerował, że lider Zjednoczonej Partii Socjalistycznej Wenezueli (PSUV) "popierany jest przez niewielu, głównie przez naczelne dowództwo sił zbrojnych".

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Debata w Davos: słabnie siła "starych motorów" wzrostu w Europie Środkowej

Przywódca wenezuelskiej opozycji wyraził przy tym pogląd, że 80 proc. kadry oficerskiej wenezuelskich sił zbrojnych wymaga natychmiastowej wymiany.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wenezuela: Juan Guaido mimo zakazu wrócił do Caracas. Tłum witał go jak gwiazdę rocka

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 19:43
Juan Guaido, lider opozycji i przewodniczący parlamentu, który mianował się tymczasowym prezydentem Wenezueli, przyleciał w poniedziałek z Ekwadoru do kraju, mimo zakazu podróży wydanego przez reżim w Caracas. Na lotnisku witali go jego zwolennicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wenezuela: reżim Maduro pozbawił Guaido możliwości pełnienia funkcji publicznych

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 20:57
Władze Wenezueli pozbawiły lidera opozycji, przewodniczącego parlamentu Juana Guaido, możliwości pełnienia funkcji publicznych na 15 lat. O decyzji poinformował w wenezuelskiej telewizji państwowej szef podporządkowanej reżimowym władzom Głównej Izby Kontroli Elvis Amoroso.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent o inicjatywie PZU i Goldman Sachs: pozwoli finansować inwestycje w regionie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 17:50
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że po tegorocznym Światowym Forum Ekonomicznym inwestorzy będą mieli lepszy dostęp do rynków krajów Trójmorza. Prezydent podsumował wizytę w Davos i jeszcze dziś wróci do kraju.
rozwiń zwiń