X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Waszyngton nałożył sankcje na Wenezuelę. Władzom kraju zamrożono aktywa w USA

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2019 07:44
Prezydent USA Donald Trump podpisał w poniedziałek czasu miejscowego rozporządzenie wykonawcze, zamrażające wszystkie aktywa rządu prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro. Waszyngton zastosował takie obostrzenia po raz pierwszy od 30 lat. 
Nicolas Maduro
Nicolas MaduroFoto: StringerAL/ Shutterstock

Sankcje zakazują także Amerykanom prowadzenia interesów z władzami w Caracas. Równie agresywnymi retorsjami Waszyngton objął dotąd niewiele krajów, w tym Kubę, Koreę Północną, Syrię i Iran - zauważa Associated Press.

maduro 1200.jpg
Blokada Wenezueli? Nicolas Maduro stanowczo odpowiada USA

Nowe sankcje, które weszły w życie od razu, prezydent USA Donald Trump w rozporządzeniu uzasadniał "utrzymującą się uzurpacją władzy" przez Maduro oraz łamaniem praw człowieka przez lokalne wobec niego siły bezpieczeństwa. 

Amerykański senator z Florydy, Marco Rubio, napisał na Twitterze, że sankcje te dotyczyć będą zarówno osób fizycznych, jak i firm. Na całym świecie. 

Sankcje to nie zakaz handlu

Retorsje nie oznaczają embargo na handel z Wenezuelą, stanowią jednak najbardziej zdecydowane działanie USA mające na celu odsunięcie Maduro od władzy, odkąd w styczniu władze w Waszyngtonie uznały przewodniczącego wenezuelskiego parlamentu i przywódcę tamtejszej opozycji Juana Guaido za prawowitego tymczasowego prezydenta kraju. 

AP zauważa, że dopiero okaże się, jaką siłę oddziaływania będą miały nowe sankcje na i tak pogrążoną w kryzysie Wenezuelę, borykającą się m.in. z sześciocyfrową inflacją i kurczeniem się gospodarki na skalę większą niż podczas wielkiej depresji w USA na przełomie lat 20. i 30. XX wieku. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Maduro do żołnierzy: bądźcie gotowi na interwencję zbrojną USA

Wcześniejsze sankcje USA, obejmujące wenezuelski sektor naftowy - źródło zdecydowanej większości dochodów kraju - dodatkowo przyspieszyły drastyczny spadek wydobycia, zapoczątkowany jeszcze w 2013 roku. 

Zamrożenie aktywów wenezuelskiej elity

Ponadto ponad 100 przedstawicieli i zaufanych wenezuelskiego reżimu zostało objętych zamrożeniem aktywów w USA i zakazem prowadzenia interesów z Amerykanami. Listę tych osób może poszerzyć ministerstwo skarbu lub Departament Stanu, jeśli uznają, że dana osoba wspiera Maduro, jego rząd lub polityków objętych wcześniejszymi retorsjami. Osoby te otrzymają też zakaz wjazdu do USA. 

we12.jpg
Demonstracje w Wenezueli, starcia, ranni. USA: Maduro musi odejść

Poniedziałkowe rozporządzenie wykonawcze przewiduje wyjątki dla dostaw żywności, leków i odzieży, w ocenie AP wygląda też na to, że sankcje nie wpłyną na transakcje dokonywane przez amerykańskie firmy z nadal znacznym wenezuelskim sektorem prywatnym. Nie jest jasne, czy nowe sankcje będą miały zastosowanie do amerykańskiego giganta naftowego Chevron, który w lipcu został na trzy miesiące wyłączony spod działania sankcji, by móc kontynuować wiercenia wraz z wenezuelskim koncernem państwowym PDVSA. 

Ograniczenia nasilą kryzys humanitarny

Zdaniem cytowanego przez AP eksperta Geoffa Ramseya nowe sankcje nasilą kryzys humanitarny w Wenezueli mimo przewidzianych wyjątków, bo zachodnie banki nie podejmują się przetwarzania nawet legalnych transakcji. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Koszmar Wenezuelczyków trwa. Umierają z powodu braku podstawowych lekarstw

Od stycznia w Wenezueli trwa kryzys polityczny i stan faktycznej dwuwładzy. Na fali masowych wystąpień przeciwko prezydentowi Maduro 23 stycznia tymczasowym prezydentem kraju ogłosił się Guaido, uznając wybory prezydenckie, w których wygrał Maduro, za przeprowadzone z naruszeniem demokratycznych standardów, a więc nielegalne.

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosyjskie transporty do Wenezueli. Dr Łukasz Jasina: Rosjanie grają bardzo ostro

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 21:34
– Obawiam się, że jeśli nastąpi amerykańska odpowiedź, to Rosja będzie skłonna iść dalej – ocenił Maciej Zaniewicz, red. nacz. portalu Eastbook.eu. – Rosjanie mogą wysyłać kolejne kontyngenty, a eskalacja ma to do siebie, że zaczyna w pewnym momencie wymykać się spod kontroli – dodał dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wenezuela: Nicolas Maduro oskarża Chile, Kolumbię i USA o ataki na energetykę

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 09:49
Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro powiedział w sobotę, że za atakami na system energetyczny kraju stoją Chile i Kolumbia, które wspiera rząd USA. W kraju co chwila dochodzi do awarii elektrowni, paraliżując go.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzys w Wenezueli. P.o. szefa Pentagonu nie jedzie do Europy

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 17:58
Pełniący obowiązki sekretarza obrony USA Patrick Shanahan odwołał planowaną wizytę w Europie, aby móc uczestniczyć w koordynowaniu działań administracji w związku z kryzysem w Wenezueli i na granicy USA z Meksykiem - poinformował Pentagon. Shanahan miał odwiedzić Niemcy, Belgię oraz Wielką Brytanię.
rozwiń zwiń