more_horiz
Wiadomości

Europarlament uznał Juana Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 13:27
Parlament Europejski uznał przywódcę wenezuelskiej opozycji Juana Guaido za prezydenta tego kraju. Eurodeputowani zaapelowali do UE i krajów członkowskich, by podjęły taką samą decyzję. 
Juan Guaido (w środku) na manifestacji opozycji w Wenezueli
Juan Guaido (w środku) na manifestacji opozycji w WenezueliFoto: PAP/EPA/Miguel Gutiérrez

Eurodeputowani wezwali szefową unijnej dyplomacji Federicę Mogherini i państwa członkowskie UE, aby również uznali Guaido "za jedynego uprawnionego tymczasowego prezydenta tego kraju (Wenezueli) do czasu, gdy nowe wolne, transparentne i wiarygodne wybory prezydenckie będą mogły zostać rozpisane w celu przywrócenia demokracji". 

W rezolucji, przyjętej 439 głosami za, przy 104 przeciw i 88 wstrzymujących się, eurodeputowani ponawiają swoje pełne poparcie dla Zgromadzenia Narodowego Wenezueli, którego uprawnienia - jak podkreślają - muszą zostać przywrócone i respektowane. 

Opozycjonista Juan Guaido 23 stycznia ogłosił się tymczasowym prezydentem państwa i uznał rządy prezydenta Nicolasa Maduro za nielegalne. Juana Guaido poparły i uznały m.in. Stany Zjednoczone, Kanada, Izrael, Australia oraz większość państw Ameryki Łacińskiej. Po stronie prezydenta Nicolasa Maduro opowiedziały się Rosja, Chiny, Meksyk i Kuba, które uznają jego rząd za legalny. Kilka państw UE m. in. Niemcy, Francja i Wielka Brytania wystosowały w weekend ultimatum, wzywając do rozpisania nowych wyborów. W przeciwnym razie mają uznać Juana Guaido. Nicolas Maduro odrzucił ultimatum i oskarżył Juana Guaido o złamanie konstytucji. W Wenezueli trwają protesty uliczne, w trakcie których zginęło ponad 40 osób. 

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak