Hiszpański dziennik przypomina historię rotmistrza Witolda Pileckiego

2019-12-28, 23:20

Hiszpański dziennik przypomina historię rotmistrza Witolda Pileckiego
Witold Pilecki w wiezieniu na warszawskim Mokotowie, zdjecie z kartoteki Ministerstwa Bezpieczenstwa Publicznego. Foto: East News/Laski Diffusion

W opublikowanym w sobotę artykule o Witoldzie Pileckim i jego czynach z czasów II wojny światowej "El Mundo" pisze, że rotmistrz i członkowie polskich organizacji podziemnych odegrali kluczową rolę w przekazywaniu aliantom informacji o nazistowskich zbrodniach.

Wydawany w Madrycie dziennik odnotowuje, że "Pilecki, aby móc informować Brytyjczyków" o działaniu utworzonego w 1940 r. obozu zagłady Auschwitz, sam zdecydował się zostać jego więźniem.

Powiązany Artykuł

Wystawa o Pileckim 1200.jpg

"Pilecki był jedynym więźniem, który do obozu zagłady Auschwitz wszedł z własnej woli" - napisał "El Mundo", zaznaczając, że jednym z celów pobytu polskiego oficera w obozie było utworzenie tam ruchu oporu.

Czołowa hiszpańska gazeta odnotowuje wszechstronność rotmistrza podczas drugiej wojny światowej. Wskazuje, że we wrześniu 1939 r. bronił on granic Polski, aby po klęsce i okupacji włączyć się w działalność podziemia. Zaznacza, że pozostał w nim aż do swojej śmierci z rąk komunistów w 1948 r.

"El Mundo" podkreśla znaczenie działań podjętych w obozie Auschwitz w celu zdobycia jak największej wiedzy na temat zbrodni popełnianych tam przez nazistów.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Piotr Gliński: Witold Pilecki jest uosobieniem Polski i jej losów w czasie II wojny światowej

Polskie podziemie

Gazeta przypomina, że dzięki polskiemu podziemiu, a w szczególności dzięki Pileckiemu, udało się włączyć w ruch oporu w obozie około 1000 więźniów.

- Członkowie Związku Organizacji Wojskowej pracowali w różnych częściach tego obozu, od biur SS po zespoły doktora Mengele (...). Cała działalność w Auschwitz została szczegółowo udokumentowana i wysłana na zewnątrz także dzięki bohaterskiej pomocy wielu polskich cywilów, którzy odbierali raporty wysyłane przez Pileckiego - napisał "El Mundo".

Bazując na informacjach zawartych w wydanej w 2019 r. książce "Ochotnik" byłego angielskiego korespondenta wojennego Jacka Fairweathera, wskazał, że raporty przygotowane przez Pileckiego Brytyjczycy uznali za "przesadzone".

Powiązany Artykuł

Witold Pilecki.jpg

Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem

"El Mundo" przypomina, że przypadający 25 maja dzień śmierci Pileckiego został ogłoszony w 2019 r. przez Parlament Europejski Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Dziennik wskazał, że ostatnią misją powierzoną rotmistrzowi przez rząd RP na uchodźstwie było zbieranie informacji dotyczących ZSRR.

- W 1947 r. Pilecki zaczął zbierać dowody dotyczące masakr oraz egzekucji popełnionych bez wyroku przez Rosjan na terytorium Polski, zarówno podczas wojny, jak i po jej zakończeniu, przez co stał się celem Kremla - podsumowała madrycka gazeta.

pkur

Polecane

Wróć do strony głównej