X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Trwają prace nad ustawą o wolności słowa w sieci. "Pozwoli ukrócić samowolę cyfrowych gigantów"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 08:33
- Ustawa o wolności słowa pozwoli ukrócić samowolę cyfrowych gigantów na terenie Polski - stwierdził w weekendowym wydaniu "Naszego Dziennika" wiceminister sprawiedliwości dr Marcin Romanowski. W jego ocenie mamy coraz częściej do czynienia z niebezpiecznym zjawiskiem, jakim jest ingerencja wielkich korporacji w podstawowe wolności obywatelskie.
Według dr Marcina Romanowskiego hegemonię na rynku zyskało kilka wielkich amerykańskich koncernów, jak Facebook, Twitter czy Google
Według dr Marcina Romanowskiego "hegemonię na rynku zyskało kilka wielkich amerykańskich koncernów, jak Facebook, Twitter czy Google"Foto: metamorworks/shutterstock.com

Jak zwrócił uwagę na łamach dziennika dr Marcin Romanowski, wolność słowa, która stanowi jedną z najważniejszych podstaw demokracji, zakłada swobodę wyrażania myśli i przekonań, co gwarantuje pluralizm umożliwiający ludziom samodzielną ocenę rzeczywistości oraz decydowanie o niej. Według niego szczególną rolę odgrywają serwisy społecznościowe, często stanowiące podstawowe źródło wiedzy o wydarzeniach na świecie - zwłaszcza wśród młodych.

Hegemonia portali społecznościowych 

"Hegemonię na rynku zyskało kilka wielkich amerykańskich koncernów, jak Facebook, Twitter czy Google" - zaznacza w gazecie wiceminister. Jego zdaniem media społecznościowe stały się ogromną i nieregularną przestrzenią wymiany informacji, a ich właściciele zyskali "niewyobrażalny wpływ" na treści, jakie docierają do społeczeństwa. "Decydują o tym, jakie informacje mogą ukazywać się w sieci, do jak dużej liczby odbiorców docierają i o tym, czy można je usuwać" - ocenił wiceminister.

Dr Marcin Romanowski odniósł się na łamach gazety do usunięcia 5 stycznia z Facebooka profilu Konfederacji (zgodnie z oświadczeniem biura prasowego portalu społecznościowego, strona partii Konfederacja została usunięta z powodu powtarzających się naruszeń zasad Facebooka dotyczących mowy nienawiści oraz zasad dotyczących dezinformacji na temat COVID-19- PAP). - Niezależnie od tego, jaki ktoś ma stosunek do poglądów głoszonych przez Konfederację, arbitralne wyrzucenie rozpoznawalnego ugrupowania z przestrzeni cyfrowej jest niedopuszczalne - stwierdził.

Trwają prace nad ustawą o wolności w sieci

Podkreślił, że w Ministerstwie Sprawiedliwości od roku trwają prace nad ustawą o wolności w sieci - aktem prawnym "gwarantującym swobodę wypowiedzi w internecie, którą ograniczyć może jedynie polskie prawo karne lub cywilne". Celem jest, jak stwierdza w dzienniku, wyeliminowanie "szkodliwych wpływów wielkich koncernów na kształt debaty i przepływ informacji w Polsce".

Wiceminister sprawiedliwości poinformował, że straży ustawy będzie stała Rada Wolności Słowa, funkcjonująca przy KRRiT. "W przypadku arbitralnego usuwania treści z internetu użytkownicy będą mogli odwołać się do Rady, która w ciągu 24 godzin zweryfikuje zdarzenie" - wskazał. Dodał, że poza obowiązkiem przywracania treści koncerny naruszające prawo będą obciążane grzywną w wysokości nawet 50 mln zł.

Romanowski przekazał w gazecie, że projekt będzie procedowany "w najbliższym czasie, co pozwoli ukrócić samowolę cyfrowych gigantów na terenie Polski".

Zobacz także: Artur Dziambor w Polskim Radiu 24

Czytaj również:

nt

Czytaj także

Konfederacja zniknęła z Facebooka. Premier: nie ma i nie będzie na to zgody polskiego rządu

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 23:13
"Wolność słowa ma sens tylko, jeśli każdy może swobodnie prezentować swoje poglądy, jednocześnie nie niszcząc wolności drugiego człowieka" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do decyzji o zamknięciu profilu Konfederacji na Facebooku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd przekazał Facebookowi sprzeciw wobec blokady Konfederacji. Cieszyński zapowiada dalsze kroki

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 16:29
Janusz Cieszyński zapowiedział kontynuację prac nad nowymi regulacjami dotyczącymi reklamy politycznej. W tej sprawie spotkał się w Sejmie z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych. - Mam nadzieję, że to pozwoli wypracować wspólne stanowisko - mówił sekretarz stanu do spraw cyfryzacji. 
rozwiń zwiń