X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ataki hakerskie na ukraińskie strony rządowe. Zdecydowane stanowisko polskiego MSZ

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 13:38
 - Z niepokojem przyjmujemy informacje o ataku cybernetycznym na ukraińskie strony rządowe, stanowczo potępiamy wszelkie działania, których rezultatem jest szerzenie dezinformacji oraz zakłócanie funkcjonowania instytucji państwowych - oświadczył rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
Z niepokojem przyjmujemy informacje o ataku cybernetycznym na ukraińskie strony rządowe - napisał rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina
Z niepokojem przyjmujemy informacje o ataku cybernetycznym na ukraińskie strony rządowe - napisał rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina Foto: PAP/Mateusz Marek

W piątek rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko poinformował, że hakerzy zaatakowali ukraińskie strony rządowe. Do zmasowanego ataku doszło nocą z czwartku na piątek. Po wejściu na stronę MSZ pojawiał się komunikat w trzech wersjach językowych: po ukraińsku, rosyjsku i po polsku.

"Z niepokojem przyjmujemy informacje o ataku cybernetycznym na ukraińskie strony rządowe, w tym na stronę ukraińskiego MSZ. Stanowczo potępiamy wszelkie działania, których rezultatem jest szerzenie dezinformacji oraz zakłócanie funkcjonowania instytucji państwowych" - napisał na Twitterze Jasina.

W kolejnym wpisie dodał, że publikację "oświadczeń" w języku polskim MSZ odczytuje jako "kolejną próbę destabilizacji relacji polsko-ukraińskich".

Jak podaje Interfax-Ukraina, zaatakowano strony MSZ, ministerstwa oświaty, państwowej służby ds. sytuacji nadzwyczajnych, rządu, ministerstwa energetyki, a także rządową aplikację Dija, która umożliwia posługiwanie się dokumentami w formie cyfrowej i korzystanie z niektórych usług państwowych.

SBU o zaatakowanych stronach rządowych

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) przekazała, że na głównej stronie zaatakowanych serwisów pojawiały się komunikaty "o prowokacyjnym charakterze". "Przy tym zawartość stron nie została zmieniona, a według naszych informacji nie doszło do wycieku danych osobowych" - dodano.

Po wejściu na stronę MSZ pojawiał się komunikat w trzech wersjach językowych: po ukraińsku, rosyjsku i po polsku - informuje Interfax-Ukraina. Napisano w nim: "Ukrainiec! Wszystkie twoje dane osobowe zostały przesłane do wspólnej sieci. Wszystkie dane na komputerze są niszczone, nie można ich odzyskać. Wszystkie informacje o tobie stały się publiczne, bój się i czekaj na najgorsze. To za twoją przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Za Wołyń, za OUN UPA, Galicję, Polesie i za tereny historyczne". Obecnie strona nie otwiera się.

SBU zaznaczyła, że zawieszono działanie części zasobów państwowych, by zapobiec rozprzestrzenianiu się ataku i zlokalizować problem techniczny. Podkreślono, że znaczna część zasobów już jest dostępna, reszta zacznie działać "w najbliższym czasie".

Zobacz także: Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński w "Sygnałach dnia"

Czytaj również:

IAR/PAP/in./

Czytaj także

Kraje bałtyckie chcą wzmocnić zdolność obronną. Przyspieszają zakup systemu rakietowego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 13:52
Kraje bałtyckie chcą przyśpieszyć nabycie wspólnego systemu rakietowego MLRS. Decyzja podjęta została wczoraj przez litewską Radę Obrony Państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

OBWE: Polska objęła przewodnictwo. Ukraina jest "gotowa do ścisłej współpracy"

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 17:13
Ukraina jest gotowa do ścisłej współpracy z polskim przewodnictwem OBWE. Taki komunikat wydało ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych po dzisiejszym spotkaniu Stałej Rady Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Omawiano na nim sytuację wokół Ukrainy i eskalację napięcia przez Rosję.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Scenariusz militarny leży na kremlowskim stole". Eberhardt o polityce Rosji wobec Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 20:09
- Obecnie mamy do czynienia z daleko posuniętą asertywnością dyplomatyczną Rosji, którą wspomaga zwiększanie obecności wojskowej wzdłuż ukraińskiej granicy. W pewnym momencie gra eskalacyjna może jednak wymknąć się spod kontroli. Jest ryzyko, że rezygnacja z eskalacji może okazać się zbyt kosztowana politycznie - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich dr Adam Eberhardt.    
rozwiń zwiń