X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Mularczyk: Senat nie ma uprawnień do powoływania komisji śledczej

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 10:05
W ocenie posła PiS Arkadiusza Mularczyka "senacką komisję ds. Pegasusa należy traktować w charakterze teatru politycznego". Na antenie Programu 1 Polskiego Radia powiedział, że "Senat nie ma uprawnień do powoływania komisji śledczej". Dodał, że "taka komisja nie może domagać się dokumentów od organów ścigania i nie ma kompetencji do wzywania świadków".
Senat powołał komisję nadzwyczajną ds. wyjaśnienia przypadków inwigilacji
Senat powołał komisję nadzwyczajną ds. wyjaśnienia przypadków inwigilacjiFoto: PAP/Leszek Szymański

Senat powołał w tym tygodniu komisję nadzwyczajną ds. wyjaśnienia przypadków inwigilacji przy użyciu systemu Pegasus. Na przewodniczącego komisji wybrany został senator KO Marcin Bosacki, który przekonywał, że wyjaśnienie sprawy używania Pegasusa przez polskie służby jest obowiązkiem Senatu.

Arkadiusz Mularczyk w czwartek w Programie Pierwszym Polskiego Radia podkreślił, że Senat nie ma kompetencji ustawowych do powoływania komisji śledczych. Wskazał, że w świetle polskiego prawa, tylko Sejm może powoływać takie komisje.

- Na takiej samej zasadzie, gdyby komisję śledczą powołała Rada Gminy Warszawy, Łodzi czy Krakowa, taka komisja śledcza nie ma uprawnień komisji śledczej. Zarówno nie może domagać się dokumentów od organów ścigania: prokuratury, policji, sądów, ale również nie ma kompetencji do wzywania świadków na przesłuchania, ponieważ nie dysponuje takimi uprawnieniami przewidzianymi przez konstytucję i ustawy - tłumaczył poseł PiS.

Dlatego w jego ocenie działania Senatu należy traktować w charakterze teatru politycznego. - Takiego troszeczkę bicia piany politycznej, wywierania jakiejś presji na rząd i pokazywania, że opozycja coś robi. Ale w świetle polskiego prawa, konstytucji, ustawy, to są działania zupełnie bezprawne - dodał Arkadiusz Mularczyk.

"To całkowite bzdury" 

Według amerykańskiej agencji prasowej Associated Press powołującej się na ustalenia działającej przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab, za pomocą oprogramowania Pegasus inwigilowany był senator KO Krzysztof Brejza, a także adwokat Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek. Według Citizen Lab do telefonu Krzysztofa Brejzy miano się włamać 33 razy w okresie od 26 kwietnia 2019 r. do 23 października 2019 r. Polityk był wówczas szefem sztabu KO przed wyborami parlamentarnymi.

Prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński mówił w tygodniku "Sieci", że powstanie i używanie Pegasusa jest wynikiem zmiany technologicznej, rozwoju szyfrowanych komunikatorów, których za pomocą starych systemów monitorujących nie można odczytać. - Źle by było, gdyby polskie służby nie miały tego typu narzędzia - powiedział. Zapewnił jednak, że nie był on używany wobec opozycji. - To całkowite bzdury - oświadczył. 

Posłuchaj
02:29 S4_PCM_20220114062354(8072).mp3 Arkadiusz Mularczyk: Senat nie ma kompetencji ustawowych do powoływania komisji śledczych (Jedynka/Sygnały dnia)

Czytaj więcej:

ZOBACZ TAKŻE: Krzysztof Paszyk chce komisji śledczej ws. Pegasusa

PR1/PAP/nj

Czytaj także

"Politykom opozycji zależało na wywołaniu wojny politycznej". Krajewski o sprawie Pegasusa

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 18:47
- Polska jest demokratycznym państwem prawa, które rygorystycznie sprawdza kwestie związane z kontrolą operacyjną. W każdym przypadku zastosowania takiej kontroli musi być decyzja sądu - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Jarosław Krajewski, komentując sprawę Pegasusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mamy prawo do informacji". Kwiatkowski o powołaniu komisji ds. inwigilacji Pegasusem

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 08:20
- My - jako obywatele - mamy prawo do informacji, czy jesteśmy podsłuchiwani przez służby specjalne - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski. Jak dodał, "z całej tej sytuacji powinniśmy wyjść z przekonaniem, że polscy obywatele są chronieni lepiej, skuteczniej i efektywniej".
rozwiń zwiń