X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Spektakl polityczny". Marek Pęk o powołaniu komisji ds. nielegalnej inwigilacji

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 20:12
Senat zdecydował o powołaniu komisji nadzwyczajnej do spraw wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji, ich wpływu na proces wyborczy w Rzeczypospolitej Polskiej oraz reformy służb specjalnych. Przeciw powołaniu był klub Prawa i Sprawiedliwości.
Senat powołał komisję nadzwyczajną do spraw wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji. Wnioskowali o to senatorowie opozycji. Przeciw był klub Prawa i Sprawiedliwości.
Senat powołał komisję nadzwyczajną do spraw wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji. Wnioskowali o to senatorowie opozycji. Przeciw był klub Prawa i Sprawiedliwości.Foto: Twitter/Senat RP

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk z PiS powiedział, że komisja powstaje jedynie w celu odegrania spektaklu politycznego. W jego ocenie niczego nie wyjaśni, bo Senat nie ma narzędzi i instrumentów do prowadzenia prace o charakterze śledczym. Dodaje, że opozycji, która stoi za powołaniem komisji, chodzi jedynie o odegranie medialnego show.

Krzysztof Kwiatkowski z Koła Senatorów Niezależnych zaznaczył, że komisja ma wyjaśnić, kto i na jakich zasadach był inwigilowany przez polskie służby przy pomocy programu Pegasus. Dodał, że zostaje powołana w Senacie, dlatego że w Sejmie nie ma chęci do powołania komisji śledczej, która wyjaśniłaby tę sprawę.

Zadania komisji

Jak tłumaczyli przed głosowaniem wnioskodawcy, do zadań komisji należeć będzie: wyjaśnienie ujawnionych przypadków nielegalnej inwigilacji z użyciem Pegasusa i naruszeń prawa z tym związanych, ocena wpływu nielegalnej inwigilacji na proces wyborczy, opracowanie i wniesienie projektu ustawy reformującej działalność służb specjalnych.

Zgodnie z przyjętą uchwałą w skład komisji wejdzie siedmiu senatorów: Marcin Bosacki (KO), Jacek Bury (KO), Gabriela Morawska-Stanecka (PPS), Michał Kamiński (PSL), Magdalena Kochan (KO), Sławomir Rybicki (KO), Wadim Tyszkiewicz (niezrz.). W pracach komisji nie będzie uczestniczyć żaden senator PiS. Ugrupowanie to nie zgłosiło swoich kandydatów.

Sprawa Pegasusa

Według amerykańskiej agencji prasowej Associated Press, powołującej się na ustalenia działającej przy Uniwersytecie w Toronto grupy Citizen Lab, za pomocą oprogramowania Pegasus inwigilowany był senator KO Krzysztof Brejza, adwokat Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek.

Według Citizen Lab do telefonu Krzysztofa Brejzy miano się włamać 33 razy w okresie od 26 kwietnia 2019 r. do 23 października 2019 r. Polityk był wówczas szefem sztabu KO przed wyborami parlamentarnymi.

Czytaj także:

Prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński mówił w rozmowie z tygodnikiem "Sieci", że powstanie i używanie Pegasusa jest wynikiem zmiany technologicznej, rozwoju szyfrowanych komunikatorów, których za pomocą starych systemów monitorujących nie można odczytać.

- Źle by było, gdyby polskie służby nie miały tego typu narzędzia - powiedział w wywiadzie dla "Sieci". Zapewnił jednak, że nie był on używany wobec opozycji. - To całkowite bzdury - oświadczył.

Za powołaniem gremium opowiedziało się 52 senatorów, przeciw było 45. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Posłuchaj
00:20 11497864_1.mp3 Marek Pęk: komisja powstaje jedynie w celu odegrania spektaklu politycznego (IAR)
Posłuchaj
00:12 11497864_2.mp3 Krzysztof Kwiatkowski: komisja ma wyjaśnić, kto był inwigilowany przez polskie służby przy pomocy programu Pegasus (IAR)

ZOBACZ TAKŻE: Krzysztof Paszyk chce komisji śledczej ws. Pegasusa


jb

Czytaj także

"Politykom opozycji zależało na wywołaniu wojny politycznej". Krajewski o sprawie Pegasusa

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 18:47
- Polska jest demokratycznym państwem prawa, które rygorystycznie sprawdza kwestie związane z kontrolą operacyjną. W każdym przypadku zastosowania takiej kontroli musi być decyzja sądu - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Jarosław Krajewski, komentując sprawę Pegasusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Müller: awantura wokół Pegasusa jest po to, aby później można było kwestionować zarzuty prokuratorskie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 23:04
- Jak się domyślam, cała ta awantura w sprawie kontroli operacyjnej była wywołana po to, aby później stwierdzić, że zarzuty prokuratorskie nie mają podstaw i były nielegalne - podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń