X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Polityczny teatr". Paweł Krulikowski o senackiej komisji ds. podsłuchów

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 20:00
- Senacka komisja ds. badania sprawy Pegasusa powstała głównie po to, by tę sprawę nagłaśniać, by o tym mówić. To obecnie jeden z lejtmotywów narracji opozycyjnej - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Krulikowski, publicysta. W debacie wziął również udział Igor Szczęsnowicz ("Gazeta Polska").
Senator Marcin Bosacki (L) oraz marszałek Tomasz Grodzki (P) podczas pierwszego posiedzenia nowo powołanej komisji nadzwyczajnej ds. wyjaśnienia przypadków inwigilacji przy użyciu systemu Pegasus, Warszawa, 12.01.2022.
Senator Marcin Bosacki (L) oraz marszałek Tomasz Grodzki (P) podczas pierwszego posiedzenia nowo powołanej komisji nadzwyczajnej ds. wyjaśnienia przypadków inwigilacji przy użyciu systemu Pegasus, Warszawa, 12.01.2022. Foto: PAP/Leszek Szymański

Senat w głosowaniu zdecydował w środę o powołaniu komisji nadzwyczajnej ds. wyjaśnienia przypadków inwigilacji przy użyciu systemu Pegasus. Pierwsze posiedzenie tej komisji odbyło się już w środę wieczorem. Za powołaniem komisji głosowało 52 senatorów, 45 było przeciw.

Paweł Krulikowski zwracał uwagę, że powołana komisja ma bardzo ograniczone uprawnienia. - Oczywiście jest tu problem operacyjny. Opozycja może sobie powołać taką komisję nadzwyczajną, ale nie będzie ona miała uprawnień śledczych czy prokuratorskich, m.in. do przesłuchiwania świadków, a jedynym jej efektem może być raport. W demokratycznym państwie warto, by tego typu sprawy były rozstrzygane od początku do końca - zauważył.

Publicysta odniósł się również do propozycji Pawła Kukiza, który rozesłał do klubów i kół pismo z prośbą o podpisy pod powołaniem sejmowej komisji śledczej ws. podsłuchów w latach 2007-2021.

- Mamy tu margines teatru politycznego (…). Nie jestem zwolennikiem komisji śledczej w sprawie Pegasusa, szczególnie w dzisiejszych czasach skończy się to meczem politycznym pomiędzy jedną a drugą stroną, bijąca się o to, kto ma rację i kto wykorzystywał służby w niecnych celach - mówił Paweł Królikowski.

Igor Szczęsnowicz również zaznaczył, że powołana komisja może być wykorzystywana do kształtowania przez opozycję przekazu w mediach. - Nagłośni to TVN lub inna telewizja opozycyjna, teatr będzie trwał. Na użytek strony opozycyjnej będzie to teatr sensacji - dodał.

- Najłatwiej byłoby załatwić sejmową komisją ds. wszelkich podsłuchów, sprawdzić ich legalność i sprawę zakończyć (…), ale każda ze stron i tak by interpretowała to, co się tam mówi i robi, na swoją korzyść. Na dzisiejszym poziomie debaty politycznej, bardzo niskim, nic by z tego nie było - mówił Igor Szczęsnowicz.

Posłuchaj
44:56 PR24_mp3 2022_01_13-18-08-51.mp3 Igor Szczęsnowicz i Paweł Krulikowski o powołaniu senackiej komisji ds. podsłuchów (Polskie Radio 24 / Debata Dnia)

Czytaj również:

Citizen Lab to działająca przy Uniwersytecie w Toronto grupa ekspertów, która bada m.in. przypadki inwigilacji przy użyciu opracowanego przez izraelską spółkę NSO Group oprogramowania Pegasus. Niedawno agencja prasowa Associated Press, powołując się właśnie na ustalenia Citizen Lab, poinformowała, że przy użyciu Pegasusa inwigilowani byli: senator KO Krzysztof Brejza, adwokat Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek.

Więcej w zapisie rozmowy.

* * *

Audycja: Debata Dnia

Prowadzący: Adrian Stankowski

Goście: Igor Szczęsnowicz, Paweł Krulikowski

Data emisji: 13.01.2022

Godzina emisji: 18.08

PR24/ka

Czytaj także

"Nie był wykorzystywany w żadnych celach politycznych". Prof. Paruch o Pegasusie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 10:33
- Wiemy, że nie był wykorzystywany w żadnych celach politycznych. Taka kwestia nie występowała i nie była elementem kampanii, tak jak chciałby nam to wmówić senator Brejza w 2019 roku - powiedział w "Debacie Polskiego Radia 24" prof. Waldemar Paruch z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Gośćmi Jerzego Jachowicza byli także: prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog (Uniwersytet Łódzki) i prof. Mieczysław Ryba, socjolog (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wydaje się to mało realne". Prof. Henryk Domański o powołaniu komisji śledczej ws. Pegasusa

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 18:17
- Taka komisja nie byłaby niczym złym, gdyby celem jej działania było wyjaśnienie ogółowi społeczeństwa, w jaki sposób funkcjonują służby specjalne, jakimi narzędziami się posługują, chociaż wydaje się to mało realne - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mamy prawo do informacji". Kwiatkowski o powołaniu komisji ds. inwigilacji Pegasusem

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 08:20
- My - jako obywatele - mamy prawo do informacji, czy jesteśmy podsłuchiwani przez służby specjalne - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski. Jak dodał, "z całej tej sytuacji powinniśmy wyjść z przekonaniem, że polscy obywatele są chronieni lepiej, skuteczniej i efektywniej".
rozwiń zwiń