X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zmiany w prawie oświatowym. Małopolska kurator: celem jest dobro ucznia

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 11:34
Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak przyznała, że w polskiej szkole nie ma miejsca dla organizacji, które "szkodzą dzieciom, proponują programy niezgodne z podstawą programową i promują treści niedostosowane do wieku dziecka".
Barbara Nowak przyznała, że w polskiej szkole nie ma miejsca dla organizacji, które szkodzą dzieciom
Barbara Nowak przyznała, że w polskiej szkole nie ma miejsca dla organizacji, które szkodzą dzieciomFoto: PAP/Art Service

Barbara Nowak pytana była w Radiu ZET o proponowane zmiany w Prawie oświatowym, które zakładają wzmocnienie roli kuratorów. W jej ocenie, celem ich wprowadzenia jest dobro ucznia, bo - jak wskazała - "musimy dzisiaj zadbać o dziecko".

- A kto był w tym momencie najważniejszy? Przede wszystkim najważniejsze były samorządy, które - nie mając kompetencji - wchodziły do szkół na przykład z różnymi programami - wskazała Nowak.

W jej ocenie programy, które "nie zgadzały się z podstawą programową", były w placówkach realizowane, bo "dyrektor ulegał organowi prowadzącemu". Przyznała, że zgodnie z przepisami kierujący szkołą w takich przypadkach rzeczywiście musiał pytać o zgodę rodziców uczniów, ale - jak oceniła - praktyka pokazuje, że nie zawsze tak było. Zaznaczyła, że sytuacja, w której "odbyły się już szkodliwe dla dzieci zajęcia i dopiero wtedy rodzice o tym wiedzą", nie jest właściwa.

- Sytuacja, w której skumulowane informacje na temat tego, jakie stowarzyszenia, organizacje, programy będą wchodzić do szkoły, będą przeglądnięte przez kuratora, nie będzie oznaczała, że rodzice nie będą mieli możliwości wypowiedzenia się - zadeklarowała Barbara Nowak.

"W polskiej szkole nie ma miejsca dla organizacji, które szkodzą dzieciom"

Wskazała przy tym, że w polskiej szkole nie ma miejsca dla organizacji, które "szkodzą dzieciom, proponują programy niezgodne z podstawą programową, promują treści niedostosowane do wieku dziecka".

Ona sama - jako kurator - będzie z kolei "pomocą dyrektora", który może nie dysponować narzędziami do tak szerokiej weryfikacji.

- Jeśli mówimy o seksualizacji dzieci - jest to niezgodne z podstawą programową, zatem nie może wejść do szkoły. Program edukacji seksualnej jest w szkole realizowany. Natomiast jeśli rodzice chcą dodatkowego programu i jest to kwestia seksualizacji, to mówimy "nie", bo jest to niezgodne z podstawą programową - dodała.

Szczepienia przeciwko COVID-19 dla nauczycieli

Barbara Nowak podczas rozmowy w radiu zapytana została też o to, czy szczepienia przeciwko COVID-19 dla nauczycieli powinny być obowiązkowe. - Z mojego punktu widzenia - nie, absolutnie nie. Dlatego, że uważam, iż człowiek dorosły, wolny, musi sam odpowiedzialnie wybierać i nie wolno go do tego zmuszać - odpowiedziała kurator.

- Absolutnie nie zgadzam się z pomysłem na to, żeby kogokolwiek do czegokolwiek przymuszać (...). To jest wolna decyzja każdego wolnego człowieka – tak powinno być – wskazała i dodała, że nie odpowie na pytanie, czy sama szczepionkę przyjęła. - Nie zmienia to zupełnie mojego stosunku do tego, jak oceniam tę sytuację - podsumowała.

Projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, której założenia komentowała kurator, przedstawiony został podczas wtorkowego posiedzenia połączonych komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Obrony Narodowej.

Zobacz także: Przemysław Czarnek w Polskim Radiu 24

Czytaj także:

dn/PAP/Radio ZET

Czytaj także

"Zaprezentujemy znakomity program reformy ich statusu zawodowego". Szef MEiN przed spotkaniem z nauczycielami

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 11:46
- Jestem przekonany, że dojdziemy do porozumienia ze związkami zawodowymi - powiedział w Leścach (Lubelskie) minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek odnosząc się do zaplanowanego na wtorek spotkania z nauczycielami. Dodał, że będzie ono dotyczyć reformy statusu zawodowego nauczyciela.
rozwiń zwiń