X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Bardzo niewielka skala". Wiceminister edukacji o przypadkach spadku wynagrodzeń dla nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 09:09
Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski powiedział w w TV Republika, że "zmiany podatkowe, które obowiązują od 1 stycznia, są neutralne lub korzystne dla zdecydowanej większości Polaków, także dla nauczycieli".
Dariusz Piontkowski
Dariusz Piontkowski Foto: Ministerstwo Edukacji i Nauki

Zapytany o to, czy w związku z wejściem w życie Polskiego Ładu nauczyciele będą od stycznia otrzymywać niższe wynagrodzenia, Piontkowski odpowiedział, że "Ministerstwo Finansów wyraźnie pokazuje, że zmiany podatkowe, które obowiązują od 1 stycznia, są neutralne lub korzystne dla zdecydowanej większości Polaków, także dla nauczycieli".

- Mogło być jakieś słabsze poinformowanie, jeśli chodzi o składanie PIT-u 2, który informuje o tym, jak powinna być odprowadzana składka czy wniosek o ulgę dla tzw. klasy średniej. Stąd w niektórych wypadkach mogła nastąpić taka sytuacja, że wydaje się, że na ten moment wynagrodzenie było nieco niższe, ale potem, na koniec roku, można będzie rozliczyć ulgę podatkową - kwotę wolną od podatku 30 tys. zł - wyjaśnił.

Problem księgowy

Dodał, że nie wie, ile jest takich przypadków, ale jeśli są, to "bardzo niewielka skala".

Zdaniem Piontkowskiego problem leży po stronie części księgowych, którzy "nie do końca zrozumieli, jakie są zasady nowego systemu podatkowego". - Stąd być może błędne przekazanie informacji nauczycielom i stąd - w nielicznych przypadkach - tego typu sytuacje, że wynagrodzenie w styczniu okazywało się nieco niższe niż w grudniu - stwierdził.

Dodał, że "zawsze warto tłumaczyć, jakie są zasady prawa obowiązującego w Polsce, także prawa podatkowego". - Jest to lekcja, że trzeba jeszcze więcej informacji przekazać publicznie do wyspecjalizowanych instytucji, do księgowych - zaznaczył wiceminister edukacji.

Zapytany, czy nie lepiej byłoby wprowadzić te zmiany później, aby dać księgowym czas na przygotowanie się do nich, Piontkowski odpowiedział, że "system podatkowy obowiązuje od początku roku i trudno wprowadzać te zmiany w trakcie roku".

pkur

Czytaj także

"Rodzina filarem programu PiS". W sobotę kolejna debata ws. Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 15:46
W sobotę w Rzeszowie odbędzie się kolejna z serii debat dotyczących Polskiego Ładu. Tym razem tematem dyskusji będzie rodzina. W wydarzeniu weźmie udział marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Początek o godzinie 11. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polski Ład da się zrealizować tylko ciężką pracą". List prezesa PiS do klubów "Gazety Polskiej"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 21:15
Wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podkreślił w liście do uczestników Zjazdu Klubów "Gazety Polskiej", że Polska stoi obecnie przed ogromną szansą. Jak ocenił, "cele Polskiego Ładu da się zrealizować tylko wtedy, gdy będziemy - mam tu na myśli PiS - bardzo ciężko pracować i nie będziemy popełniać określonych błędów". 
rozwiń zwiń