X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Czarnek: nie chcemy, żeby ktokolwiek na siłę wprowadzał do szkoły demoralizujące treści

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 21:16
- Dlatego kurator będzie miał narzędzie do realnego oddziaływania na to, co się dzieje w szkole - powiedział we wtorek w Telewizji Republika minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Szef MEiN: kurator będzie miał narzędzie do realnego oddziaływania na to, co się dzieje w szkole
Szef MEiN: kurator będzie miał narzędzie do realnego oddziaływania na to, co się dzieje w szkoleFoto: shutterstock/Massimo Todaro

Czarnek zapytany o projekt nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, zmierzający do wzmocnienia roli kuratorów oświaty powiedział, że "było to uderzenie w samą dziesiątkę, w samo sedno problemu".

- Z tym problemem borykają się rodzice w całej Polsce, zwłaszcza w wielkich miastach, gdzie wprowadza się do szkoły bocznym wejściem jakieś organizacje pozarządowe. Nie mówię tu o wszystkich, ale o niezwykle groźnych, które próbują indoktrynować dzieci jakąś edukacją seksualną, demoralizującą i robiącą wodę z mózgu dzieciom, co do ich seksualności - powiedział.

Dodał, że "nieprawdopodobną burzę" wywołuje przepis, który pozwalać będzie kuratorowi najpierw zapoznać się z treścią, którą każda organizacja pozarządowa będzie musiała przedstawić do weryfikacji, a następnie wyrazić sprzeciw.

- My tylko i wyłącznie chcemy, żeby wszyscy rodzice mieli prawo do wychowania swoich dzieci zgodnie ze swoim światopoglądem i żeby nikt na siłę nie wprowadzał do szkoły treści, które są demoralizujące. Dlatego kurator będzie miał narzędzie do realnego oddziaływania na to, co się dzieje w szkole - podkreślił.

Szef resortu wyjaśnił, że organizacja, która będzie chciała wejść do szkoły, będzie musiała przedstawić radzie rodziców treści przekazywane dzieciom. - Przy pozytywnej opinii rady rodziców będzie to przedstawione kuratorowi, który będzie mógł wyrazić sprzeciw, jeżeli rodzice będą alarmowali - powiedział.

Dyrektorzy szkół

- Nie zmienia się sposób wybierania dyrektorów szkół, z tego przepisu zrezygnowaliśmy. Chcieliśmy, żeby w komisji konkursowej kurator miał swoich pięciu przedstawicieli. 5 na 15 to jest mniejszość. Wycofaliśmy się z tego pomysłu i dalej kurator będzie miał trzech przedstawicieli w komisji - dodał.

Czarnek zaznaczył, że teraz kurator po kontroli w szkole wydaje zalecenia pokontrolne dla dyrektora i dziś większość dyrektorów te zalecenia realizuje. W przypadku niewykonania zaleceń dyrektor otrzymuje dodatkowy termin, jeżeli mimo tego zalecenia nie są wdrożone, to kurator będzie mógł wnioskować do organu prowadzącego o odwołanie dyrektora szkoły przed końcem kadencji.

- Chyba wszyscy się zgodzimy, że dyrektor, który nie wywiązywałby się ze swoich obowiązków i bez uzasadnienia nie wywiązywał się z zaleceń, to dyrektorem nie powinien być. Nie było do tej pory takiego przepisu, który by wskazywał na to, że kurator przy takim zbiegu okoliczności, nie w sposób swobodny, może wnioskować do organu prowadzącego - powiedział. Zwrócił uwagę, że nie można w sposób dowolny odwołać sobie dyrektora, a takie "słyszymy narracje kłamliwej opozycji i Związku Nauczycielstwa Polskiego".

- Gdybyśmy zakładali tylko takie możliwości, że za dwa, sześć lub dziesięć lat wybory wygra opozycja, to nie róbmy nic, bo i tak wszystko cofną. Oczywiście, że wszystko cofną, ale jak dziś ich nie powstrzymamy, to tym bardziej to cofną i będą mieli nieograniczony dostęp do dzieci i młodzieży w Polsce. Na to dziś nie można pozwolić, nie oglądając się na to, czy opozycja wygra za sześć, czy dziesięć lat - podsumował. 

Czytaj także:

jbt

Czytaj także

Nowe uprawnienia dla kuratorów. Przemysław Czarnek wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 09:55
- Po wyjściu w życie tej ustawy [...] kurator będzie musiał otrzymywać od dyrektora szkoły treść, jaką organizacja pozarządowa, każda, będzie chciała przekazywać w szkole dzieciom - powiedział na antenie TVP Info minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Szef MEiN dodał, że projekt nowelizacji zakała, że kurator będzie mógł na wniosek rodziców sprzeciwić się wejściu do szkoły organizacji pozarządowej, która będzie na przykład chciała demoralizować dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzmocnienie roli kuratorów. Rozpoczęło się posiedzenie komisji, w planach pierwsze czytanie projektu

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 17:01
Rozpoczęło się posiedzenie połączonych sejmowych Komisji: Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Obrony Narodowej, na którym ma być przeprowadzone pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, zmierzającej do wzmocnienia roli kuratorów oświaty.
rozwiń zwiń