X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Musimy walczyć o poziom nauki". Rzymkowski o wyzwaniach polskiej edukacji

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 16:56
- Trudno w sytuacji pandemii narzucać wyższe wymagania, w sytuacji gdy uczniowie mają utrudniony kontakt z nauczycielami - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji.
Tomasz Rzymkowski
Tomasz Rzymkowski Foto: PR24/AK

We wtorek rano egzaminem pisemnym z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczęły się matury dla około 271 tys. tegorocznych absolwentów liceum i technikum. Wraz z nimi do egzaminów przystępują też absolwenci z lat ubiegłych.

1200_szkoła_shutterstock.png
"Należy wyciągnąć wnioski z tej sytuacji". Prof. Śliwerski o korzyściach nauki hybrydowej

Tomasz Rzymkowski komentował przebieg tegorocznych matur. - Trudno w sytuacji pandemii narzucać wyższe wymagania, w sytuacji gdy uczniowie mają utrudniony kontakt z nauczycielami. Gdy sytuacja się unormuje, z pewnością będziemy podejmować takie działania, by poziom kształcenia podnosić i wrócić w sprawdzone koleiny cyklu kształcenia, ale i właściwego rozkładu jego akcentów - podkreślał.

- Do tej pory zbieramy dywidendę lat 90. i 2000, swoistego odejścia od nauki przedmiotów i kierunków technicznych i zawodowych, obserwujemy to na rynku pracy (...) to się na szczęście zmienia i trzeba temu kibicować. Nie wszyscy muszą kontynuować naukę na poziomie akademickim, niektórym wystarczy matura i tytuł zawodowy, aby godnie zarabiać i się rozwijać czy być po prostu szczęśliwym człowiekiem - dodał wiceminister.

Jak zauważył gość audycji, można w ostatnich latach zauważyć obniżanie poziomu kształcenia na poziomie ogólnokształcącym i wyższym. - Zbyt mocno zmierzamy w stronę profesjonalizacji w danej dziedzinie, a zbyt mało przygotowujemy magistrów w sposób wszechstronny. Musimy walczyć o poziom polskiej nauki i jej miejsce na arenie międzynarodowej, chociażby przez promocję polskich czasopism naukowych, wymianę myśli czy inwestycje w polską naukę - zaznaczył.

Posłuchaj
24:52 PR24_mp3 2021_05_04-15-33-35.mp3 Tomasz Rzymkowski o przebiegu tegorocznych matur (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

To drugi rok z rzędu, w którym, ze względu na pandemię, egzamin maturalny odbywa się praktycznie wyłącznie w formie pisemnej. Do egzaminów w części ustnej przystępują tylko absolwenci, którym wynik takiego egzaminu jest potrzebny do rekrutacji na uczelnie zagraniczne.

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Tomasz Rzymkowski 

Data emisji: 04.05.2021

Godzina emisji: 15.33

PR24/ka