2021 w Polskim Radiu. Prezes Agnieszka Kamińska podsumowuje mijający rok

2021-12-31, 05:56

2021 w Polskim Radiu. Prezes Agnieszka Kamińska podsumowuje mijający rok
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska odniosła się do wyników badań słuchalności Polskiego Radia. Foto: Polskie Radio

Setki godzin transmisji z Konkursu Chopinowskiego, sprawozdania z letnich i zimowych igrzysk olimpijskich, kolejne wydawnictwa tożsamościowe, a także przyznanie nagrody UNESCO "Pamięć świata" - to tylko niektóre z wydarzeń ważnych dla Polskiego Radia w mijającym 2021 roku. Prezes publicznego nadawcy Agnieszka Kamińska wskazuje także na koncerty i wydarzenia kulturalne, które były organizowane mimo utrudnień związanych z pandemią. 

  • W 2021 roku Polskie Radio zaangażowane było w wiele wydarzeń kulturalnych i społecznych. Prezes publicznego nadawcy, Agnieszka Kamińska, mówiąc o najważniejszych, zwraca uwagę na aspekt historyczny wielu z nich
  • Wymienia m.in. transmisje z Konkursu Chopinowskiego oraz letnich igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Tokio
  • Agnieszka Kamińska wskazuje także na wagę wpisania płyt zawierających nagrania z archiwów Polskiego Radia na listę UNESCO i upamiętnienie pracowników rozgłośni z września 1939 roku
  • W ocenie prezes Polskiego Radia ważne były także wydarzenia kulturalne - m.in. koncerty z serii "To, co najpiękniejsze" dedykowane Krzysztofowi Krawczykowi i Agnieszce Osieckiej
  • Agnieszka Kamińska podkreśla także multikanałowy model docierania do odbiorców - w tym roku portal Polskiego Radia przygotował serwisy, poświęcone różnym wydarzeniom i postaciom, między innymi stanowi wojennemu, kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu, Stanisławowi Lemowi czy Grzegorzowi Ciechowskiemu

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny imienia Fryderyka Chopina oraz letnie igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie w Tokio na antenach Polskiego Radia, wpisanie kolekcji 93 oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata", wyjątkowe wydawnictwa na 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego czy beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz akcje "Choinki Jedynki" i "Polskie Radio murem za polskim mundurem" - to zdaniem prezes Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej najważniejsze wydarzenia minionego roku publicznego nadawcy.

"Wielka rzecz i wielki sukces"

Polskie Radio jako współorganizator i patron medialny Konkursu Chopinowskiego nadało ponad 630 godzin transmisji, audycji, komentarzy i rozmów na antenach poświęconych temu wydarzeniu. - Olbrzymie wydarzenie, realizowane co kilka lat, a zatem bardzo rzadkie, bardzo prestiżowe, i tutaj ogromny sukces, jeśli chodzi o słuchalność, o odbiorców, bo dwa i pół miliona odbiorców audycji, koncertów związanych z Konkursem Chopinowskim, to to jest wielka rzecz i wielki sukces - podkreśla Agnieszka Kamińska.

Unikalne nagrania na stalowych płytach

W czerwcu tego roku kolekcja 93 oryginalnych, stalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z nagraniami z września 1939 roku została wpisana na Listę Krajową programu UNESCO "Pamięć świata" między innymi z przemówieniami prezydenta walczącej stolicy Stefana Starzyńskiego i ministra spraw zagranicznych Józefa Becka. Pierwszy raz na tę prestiżową listę trafiły materiały dźwiękowe.

Posłuchaj

Prezes Agnieszka Kamińska o upamiętnieniu pracowników rozgłośni oraz o wpisaniu radiowych nagrań na listę UNESCO (IAR) 0:33
+
Dodaj do playlisty

Agnieszka Kamińska zapowiada, że niedługo Polskie Radio wyda je na albumie. - Te wszystkie nagrania, które udało nam się odzyskać i ocalić, zostaną wkrótce wydane na specjalnej płycie. Po raz pierwszy niektóre nagrania będzie w ogóle można usłyszeć. Część z tych nagrań dopiero jest odzyskiwana, bo te płyty są w bardzo złym stanie ze względu na tę historię bardzo dramatyczną i jeszcze nie wszystkie dźwięki odczytaliśmy. Jak odczytamy, a wiemy, że to jest możliwe, bo instytut specjalistyczny się tym zajmuje, to będzie to naprawdę wielkie wydarzenie - podkreśla Agnieszka Kamińska.

Polskie Radio upamiętniło też swoich pracowników, którzy w 1939 roku do kapitulacji stolicy nadawali program radiowy, odsłaniając w budynku siedziby spółki poświęconą im pamiątkową tablicę.

Kolejne historyczne wydawnictwa Polskiego Radia

Polskie Radio kontynuuje też tradycję wydawania albumów rocznicowo-patriotycznych, któremu patronuje Rada Mediów Narodowych. Serię zapoczątkowały kilkanaście lat temu wydawnictwa poświęcone Katyniowi i Wołyniowi. Po długoletniej przerwie w ostatnich latach oddane zostały publikacje poświęcone Bitwie Warszawskiej i Katastrofie Smoleńskiej.

W tym roku do rąk słuchaczy trafiły unikatowe wydawnictwa: "Żeby Polska była Polską" na 40. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, "Kardynał Stefan Wyszyński w służbie Kościoła i Ojczyzny" z okazji uroczystości beatyfikacyjnych kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej i album "Sercem Polak, a talentem świata obywatel" ukazujące dorobek Polaków mieszkających i tworzących na emigracji.

Płyty i koncerty - nie tylko historyczne

Polskie Radio wydaje też i nagrywa wiele - cenionych przez słuchaczy i ekspertów - płyt z muzyką klasyczną, jazzową, folkową, rockową, popową czy szeroko rozumianą muzyką alternatywną. W tym roku z okazji 50-lecia kultowej audycji "Lato z Radiem" Polskie Radio wydało pięciopłytowy box CD oraz specjalną płytę winylową z największymi hitami. W tym roku do rąk słuchaczy trafiły też, między innymi, płyty z ariami Piotra Beczały czy album poświęcony Agnieszce Duczmal z okazji uhonorowania jej nagrodą Diamentowej Batuty, przyznawaną od 1995 roku przez Zarząd Polskiego Radia.

Posłuchaj

Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska o misji mediów publicznych realizowanej mimo sytuacji pandemicznej (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

W tym roku Polskie Radio - pomimo pandemii - zorganizowało ważne festiwale i koncerty, jak Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Zamościu, Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja" czy koncerty z cyklu "To, co najpiękniejsze" poświęcone Krzysztofowi Krawczykowi czy Agnieszce Osieckiej.

Charytatywna pomoc potrzebującym

\W tym roku po raz dwudziesty już odbyła się akcja charytatywna "Choinki Jedynki". Wylicytowana przez słuchaczy kwota 114 948 złotych zostanie przekazana Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" oraz wybranej w tym roku organizacji pożytku publicznego - Katolickiej Wspólnocie Chleb Życia siostry Małgorzaty Chmielewskiej.

Posłuchaj

Prezes Polskiego Radia: to wielka radość, że Polskie Radio jest we wspaniałej kondycji, wspaniale się realizuje (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

W wigilię Bożego Narodzenia Polskie Radio przeprowadziło akcję specjalną #MuremZaPolskimMundurem. Na antenach odbyły się rozmowy z żołnierzami Wojska Polskiego, funkcjonariuszami Straży Granicznej i policji oraz ich rodzinami, a także życzenia świąteczne i kolędy.

Posłuchaj

Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska: realizowanie audycji wigilijnych ze wschodniej granicy Polski to realizacja misji związana z propagowaniem bezpieczeństwa (IAR) 0:33
+
Dodaj do playlisty

Agnieszka Kamińska dodaje, że Polskie Radio stawia na multikanałowy model docierania do odbiorców. W tym roku portal Polskiego Radia przygotował wiele nowych serwisów, poświęconych różnym wydarzeniom i postaciom, między innymi stanowi wojennemu, kardynałowi Stefanowi WyszyńskiemuStanisławowi Lemowi czy Grzegorzowi Ciechowskiemu.

Multimedialne plany na 2022

Obecnie Polskie Radio przygotuje multimedialny serwis specjalny poświęcony odbudowie Pałacu Saskiego w Warszawie. Publiczna rozgłośnia na początku grudnia podpisała w tej sprawie list intencyjny z Biurem Programu Niepodległa oraz Spółką Celową Pałac Saski.

Polskie Radio współpracowało już z Biurem Programu Niepodległa w przeszłości - publiczna rozgłośnia przygotowała serwis specjalny bitwa1920.gov.pl, na stulecie Bitwy Warszawskiej. Serwis był kilkakrotnie nagradzany, otrzymał między innymi srebrnego BohaterONa 2020, nagrodę Mobile Trends Awards 2020 w kategorii "Kultura i edukacja", był też nominowany do Prix Italia 2021 - międzynarodowej nagrody dla twórców radiowych, telewizyjnych i internetowych.

Czytaj także: 

mbl

Polecane

Wróć do strony głównej