X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polskie Radio przygotuje multimedialny serwis internetowy o historii Pałacu Saskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 16:40
Polskie Radio przygotuje multimedialny serwis specjalny poświęcony historii Pałacu Saskiego w Warszawie, w związku z jego planowaną odbudową. Publiczna rozgłośnia podpisała w czwartek w tej sprawie list intencyjny z Biurem Programu Niepodległa oraz Spółką Celową Pałac Saski.
Polskie Radio przygotuje multimedialny serwis internetowy o historii Pałacu Saskiego
Polskie Radio przygotuje multimedialny serwis internetowy o historii Pałacu SaskiegoFoto: Polskie Radio

Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska przypomniała, że Polskie Radio w przeszłości aktywnie relacjonowało kolejne etapy odbudowy stolicy, w szczególności odbudowę Zamku Królewskiego. 

- Tak samo i teraz Polskie Radio chce uczestniczyć w odbudowie Pałacu Saskiego, być bardzo blisko tych wydarzeń, poprzez informowanie, przypominanie historii, a także poprzez angażowanie naszych słuchaczy Polaków w ten projekt. To jest bowiem symbol naszej tożsamości. To jest również część misji publicznej Polskiego Radia, którą pełnimy z wielką chęcią i wielkim zaangażowaniem - mówiła prezes.

"Pałac Saski to więcej niż budynek"

Multimedialny serwis specjalny poświęcony odbudowie Pałacu Saskiego w Warszawie zostanie uruchomiony na początku przyszłego roku. Znajdą się tam zdjęcia, archiwalne nagrania, animacje oraz elementy interaktywne. - Chcemy pokazać, że Pałac Saski to więcej niż budynek - powiedział Krzysztof Kossowski, dyrektor portalu polskieradio.pl.

- Nie będzie to zwykła encyklopedyczna strona, przeładowana treścią. Ideą jest bowiem stworzenie narracyjnej opowieści, w której pokażemy historię Pałacu Saskiego poprzez pryzmat historii Polski. Trzeba bowiem pamiętać, że mówimy tutaj o okresie prawie 300-letnim, pomiędzy XVII a XX wiekiem. To był czas wielu przełomowych dla Polski wydarzeń. W Pałacu Saskim rezydowali między innymi królowie Polski z dynastii Sasów, mieszkał tam Fryderyk Chopin, a później mieścił się tam na sztab generalny Wojska Polskiego i słynne biuro szyfrów, gdzie po raz pierwszy złamano kod Enigmy - mówił Krzysztof Kossowski.

Posłuchaj
00:29 11432721_2.mp3 Dyrektor portalu polskieradio.pl Krzysztof Kossowski o serwisie poświęconym odbudowie Pałacu Saskiego (IAR) 

"Inicjatywa stała się faktem"

Wojciech Kirejczyk z Biura Programu Niepodległa, podkreślił z kolei, że Pałac Saski to znak naszego dziedzictwa. - To również symbol polskiej historii. To wiele postaci, instytucji, które miały w nim na przestrzeni wieków siedziby. Poprzez pryzmat właśnie tych historii chcemy opowiadać o polskim dziedzictwie, chcemy też budować społeczne poparcie dla inicjatywy odbudowy Pałacu Saskiego. Inicjatywy, która stała się faktem - powiedział Wojciech Kirejczyk.

Posłuchaj
00:30 11432721_1.mp3 Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska: Pałac Saski to symbol naszej tożsamości (IAR) 
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska oraz Wojciech Kirejczyk z Biura Programu Niepodległa Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska oraz Wojciech Kirejczyk z Biura Programu Niepodległa

Odbudowa rozpocznie się wkrótce

W środę w Warszawie powołana została spółka celowa, która będzie odpowiedzialna za odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Bruehla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej. Deklarację o przywróceniu Warszawie tych budynków podpisał w 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości Prezydent Andrzej Duda. Później odpowiednią ustawę w tej sprawie przygotował parlament.

Posłuchaj
00:22 11432775_1.mp3 Prezes Spółki Celowej Pałac Saski Jan Edmund Kowalski o pracach archeologicznych (IAR) 

Inwestycja ma się rozpocząć w przyszłym roku. - W pierwszej kolejności będziemy chcieli zrealizować prace archeologiczne. Uzyskamy dzięki temu bardzo ciekawe informacje: część badań archeologicznych pod Pałacem Saskim została już zrobiona, ale pod Pałacem Bruehla jeszcze nigdy ich nie prowadzono. To będą takie nowości, o których będziemy informowali, myślę że już w połowie 2022 roku - podkreślił Jan Edmund Kowalski, prezes Spółki Celowej Pałac Saski.

Posłuchaj
00:22 11432775_2.mp3 Wojciech Kirejczyk z Biura Programu Niepodległa: chcemy budować społeczne poparcie dla inicjatywy odbudowy Pałacu Saskiego (IAR) 

Dokładny termin ukończenia budowy nie jest jeszcze znany. Część polityków liczy na to, że uda się oddać Pałac Saski mieszkańcom w 110. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pałac Saski - wizytówka przedwojennej Warszawy

Pałac Saski, wraz z otaczającymi go budynkami, był jedną z wizytówek przedwojennej Warszawy. Został zniszczony przez Niemców w czasie II Wojny Światowej. Zachował się jedynie fragment arkad - dziś znajduje się tam Grób Nieznanego Żołnierza.

Polskie Radio współpracowała już z Biurem Programu Niepodległa w przeszłości - publiczna rozgłośnia przygotowała serwis specjalny bitwa1920.gov.pl, na stulecie Bitwy Warszawskiej. Serwis był kilkakrotnie nagradzany, otrzymał m. in. srebrnego BohaterONa 2020, był też nominowany do Prix Italia 2021 - międzynarodowej nagrody dla twórców radiowych, telewizyjnych i internetowych. 

ng

Czytaj także

Wojciech Kolarski o Pałacu Saskim: odbudowa ma wymiar symboliczny i praktyczny

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 09:29
– Cel odbudowy ma wymiar symboliczny, ale i praktyczny. Ta wielka przestrzeń będzie zagospodarowana z myślą o tym, że jest to ważna przestrzeń publiczna – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Pietrzak o Pałacu Saskim: trzeba odbudowywać filary przeszłości dla przyszłych pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 14:05
- To bardzo mądre i słuszne poczynania władz. Jest również bardzo rozwinięta budowa muzeów w Polsce. Bardzo istotne jest odbudowywanie filarów przeszłości dla obecnego i przyszłych pokoleń, aby wiedzieli że są fundamenty - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Pietrzak, satyryk i komentator.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Hołd wobec milionów polskich ofiar II wojny światowej". Piotr Gliński o odbudowie Pałacu Saskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 19:43
- Naszym obowiązkiem, także współczesnym, jest kształtować polską suwerenność i bronić jej - mówił na Forum Ekonomicznym w Karpaczu wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
rozwiń zwiń