X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezes NBP: nie dopuścimy do utrwalenia się podwyższonej inflacji

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 23:58
- Dwukrotnie podnieśliśmy stopy procentowe i w razie potrzeby będziemy działać dalej. Tak jak byliśmy zdeterminowani do ratowania polskiej gospodarki w czasie pandemii, tak nie dopuścimy do utrwalenia się podwyższonej inflacji - powiedział w wywiadzie dla "Gazety Bankowej" prezes NBP Adam Glapiński. 
Dwukrotnie podnieśliśmy stopy procentowe i w razie potrzeby będziemy działać dalej - powiedział prezes NBP
Dwukrotnie podnieśliśmy stopy procentowe i w razie potrzeby będziemy działać dalej - powiedział prezes NBPFoto: PAP/Rafał Guz

Prezes NBP podkreślił w wywiadzie, że inflacja wzrosła w większości krajów i to do poziomów najwyższych od kilku dekad. - Podjęliśmy zdecydowane działanie, aby ograniczyć inflację - powiedział Adam Glapiński.

- Dwukrotnie podnieśliśmy stopy procentowe i w razie potrzeby będziemy działać dalej. Tak jak byliśmy zdeterminowani do ratowania polskiej gospodarki w czasie pandemii, tak nie dopuścimy do utrwalenia się podwyższonej inflacji - stwierdził Glapiński.

Co nas czeka w nowym roku?

Jak mówił, jeszcze do I kwartału 2022 r. inflacja pozostanie podwyższona, bo "podbijają ją obecnie wzrosty cen paliw i surowców na świecie, wystrzał cen gazu w Europie, efekty polityki klimatycznej UE wpływające na ceny prądu i inne czynniki". - Natomiast nasze działania sprawią, że te szoki nie podwyższą trwale inflacji. W efekcie po kilku kwartałach zacznie się ona obniżać - powiedział prezes banku centralnego.

Jego zdaniem Polskę stać na to, żeby finansować budowę elektrowni jądrowych. - NBP jest gotowy pośrednio wesprzeć takie działania, oczywiście w zakresie dostępnych nam instrumentów. Jest to też długookresowo zbieżne z mandatem banku centralnego, a więc dążeniem do utrzymania średniookresowej stabilności cen, bo ograniczenie wzrostu cen energii będzie sprzyjało niższej inflacji - zaznaczył.

Odbudowa po pandemii

Wskazał, że widać wyraźną odbudowę inwestycji przedsiębiorstw po pandemii. - W trzecim kwartale tego roku ogólny wskaźnik optymizmu inwestycyjnego wśród badanych firm wzrósł piąty kwartał z rzędu i kształtuje się na poziomie zbliżonym do wielkości ze szczytu ostatniego cyklu inwestycyjnego z 2018 r. Zgodnie z najnowszą projekcją NBP wielkość nakładów brutto na środki trwałe przedsiębiorstw już na początku 2022 r. przekroczy poziom odnotowany przed wybuchem pandemii - powiedział Glapiński.

Czytaj także:

Odniósł się też do planowanego przekazania wpłaty z zysku NBP do Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, co - w jego ocenie - jest w pełni słuszne. - Zysk banku centralnego to dochody uzyskane głównie z zarządzania rezerwami NBP, które są majątkiem narodowym, obrona narodowa zaś jest jedną z najważniejszych funkcji państwa. (...) Będzie tu wymagana zmiana ustawowa. Zmiana ta - jeśli zostanie przyjęta - nie będzie miała wpływu na zasady dotyczące wypracowania tego zysku - podkreślił prezes NBP.

Zobacz także: Sławomir Skwarek w "Rozmowie PR24"

kp

Czytaj także

"Stanowisko RPP jest mocne". Ekonomista mówi, kiedy inflacja "zostanie okiełznana"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 11:35
- Jeśli zarobki będą rosły szybciej niż inflacja, to będzie to bardzo korzystny dla państwa moment, w którym nasz dług w stosunku do PKB może się zmniejszyć - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Bielewicz, ekonomista i finansista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Obniżenie akcyzy na nośniki energii". Premier o tarczy antyinflacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 16:31
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że znaczna część rozwiązań zawartych w tarczy antyinflacyjnej ma zostać wdrożona jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.
rozwiń zwiń