X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

W przyszłym roku inflacja ma zacząć spadać. Jest nowy raport NBP

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 11:00
Na początku przyszłego roku utrzyma się wysoki poziom inflacji, następnie stopniowo zacznie się obniżać - wynika z raportu opublikowanego przez Narodowy Bank Polski. Według prognoz, inflacja w tym roku wyniesie 4,9 proc., a wzrost PKB osiągnie 5,3 proc.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/MOZCO Mateusz Szymanski

Jego autorzy prognozują, że "w I poł. 2023 r., przy założeniu utrzymania stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie, dynamika cen konsumpcyjnych powróci przejściowo w pobliże górnego przedziału odchyleń od celu inflacyjnego NBP określonego jako 2,5 procent +/- 1 pkt proc.".

Według NBP, na wysoki poziom inflacji wpływ miały między innymi ceny surowców energetycznych na rynkach światowych. Przełożyło się to zarówno na ceny paliw w Polsce, jak też na wyższe rachunki za gaz dla gospodarstw domowych.

duda 1200 forum.jpg
"To jeden z najważniejszych środków ograniczenia inflacji". Prezydent o wzroście stóp procentowych

Według prognozy NBP, inflacja w całym 2021 roku ma wynieść 4,9 procent.

Autorzy raportu dodają, że od II kw. rośnie dynamika cen żywności.

W przyszłym roku tendencja spadkowa inflacji

Wskazują, że "choć inflacja cen konsumenta w 2022 roku pozostanie wysoka w ujęciu średniorocznym, na przestrzeni roku cechować się będzie tendencją spadkową. Do jej obniżenia z obecnego wysokiego poziomu przyczyni się coraz wolniejszy wzrost cen energii oraz, choć w mniejszym stopniu, spadek inflacji bazowej".

>>> Czytaj więcej: Dobre wiadomości dla kierowców. Wzrost cen paliw hamuje <<<

Z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w październiku inflacja liczona rok do roku wyniosła 6,8 procent. Pełne dane zostaną opublikowane w połowie listopada.

Według raportu, pod koniec horyzontu projekcji, a więc w roku 2023, inflacja znowu zacznie rosnąć.

Wysokie tempo wzrostu ma się utrzymać

NBP podał także, że według centralnej ścieżki projekcji wzrost PKB wyniesie 5,3 proc. w roku bieżącym, a w latach 2022-23 będzie to 4,9 proc.

"Dane, które napłynęły od zamknięcia projekcji lipcowej przyczyniły się do podwyższenia prognozowanego tempa wzrostu PKB w bieżącym roku, przy jednoczesnym jego obniżeniu w latach 2022-2023" - napisano w raporcie o inflacji.

Zdaniem NBP, istnieje jednak ryzyko, że wzrost PKB będzie niższy niż wynika z centralnej ścieżki projekcji.

magazyn pracownicy pracownik praca free shutt 1200 .jpg
Główna ekonomistka EBOR: duszenie inflacji wymaga zwiększenia bezrobocia


"Bilans czynników niepewności wskazuje na wyższe prawdopodobieństwo ukształtowania się aktywności gospodarczej poniżej ścieżki centralnej projekcji oraz na zbliżony do symetrycznego rozkład ryzyk dla inflacji CPI w horyzoncie projekcji" – napisano.

Wśród głównych ryzyk dla realizacji scenariusza wskazanego w centralnej ścieżce projekcji NBP wymienił rozwój pandemii. Poza tym bank centralny uznał unijny pakiet „Fit for 55”, którego skutkiem będzie dużo wzrost cen energii, za ryzyko dla scenariusza spadku inflacji.

PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md

Czytaj także

"To jeden z najważniejszych środków ograniczenia inflacji". Prezydent o wzroście stóp procentowych

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 19:03
Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że uda się opanować inflację w Polsce. W rozmowie z TVP Info po zakończeniu Kongresu 590 w Jasionce koło Rzeszowa prezydent przypomniał o środowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która podniosła stopy procentowe o trzy czwarte punktu procentowego. Powiedział, że była to trudna decyzja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Główna ekonomistka EBOR: duszenie inflacji wymaga zwiększenia bezrobocia

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2021 00:02
Inflacja spowodowana jest m.in. problemami z ciągłością łańcuchów dostaw powstałymi wskutek pandemii COVID-19, a w Polsce nakłada się na to bardzo rozgrzany rynek pracy, czyli spadające bezrobocie i rosnące płace - wyjaśniała w rozmowie z RMF MF główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Beata Javorcik. - Duszenie inflacji wymaga zwiększenia bezrobocia - wskazała. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: rosnące ceny prawdopodobnie wpłyną na ograniczenie świątecznych zakupów

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2021 10:25
Pandemia i dostawy będą wyzwaniami tegorocznego przedświątecznego sezonu handlowego dla przedsiębiorców - uważa ekspert PIE Urszula Kłosiewicz-Górecka. Inflacja przyczyni się natomiast do większej zakupowej ostrożności konsumentów - dodała.
rozwiń zwiń