X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Niepokojące dane covidowe. Adam Niedzielski mówi o "niebezpieczeństwie"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 16:35
Adam Niedzielski przedstawił w środę najnowsze dane nt. rozwoju pandemii COVID-19 w Polsce. - Liczby są duże i wzmagają niepokój - stwierdził minister zdrowia, podkreślając przy tym, że sytuacja jest naprawdę niebezpieczna.
Minister zdrowia Adam Niedzielski o rozwoju pandemii w Polsce
Minister zdrowia Adam Niedzielski o rozwoju pandemii w PolsceFoto: Jakub Kaczmarczyk/PAP

- Jesteśmy w przeddzień bardzo ważnej decyzji dotyczącej możliwości szczepienia dzieci. Mamy zapowiedziane, że jutro (red. w czwartek) taka decyzja będzie podejmowana przez Europejską Agencję Leków - powiedział podczas konferencji Adam Niedzielski. Jak wskazał, jeśli decyzja EMA będzie pozytywna, to szczepienia dzieci mogą ruszyć natychmiast po dostawie preparatów do Polski. - Mamy cały system przygotowany - podkreślił minister.

Jak dodał, resort zdrowia planuje "przedstawić szczegółową informację dotyczącą przede wszystkim bezpieczeństwa szczepienia dzieci". - Mamy już dużo szczepień wykonanych i warto powiedzieć jak przebiega akcja szczepień w grupie wiekowej powyżej 12 roku życia - powiedział. 

Jak wskazał prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Grzegorza Cessak, w trakcie badania klinicznego 1. fazy szczepionki na COVID-19 wśród dzieci zgłoszono tylko jedno działanie niepożądane - gorączkę, która ustąpiła następnego dnia. - Badania pokazują, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna również wśród najmłodszych powiedział.

Minister zdrowia zaznaczył, że działania resortu w walce z pandemią oznaczają "ciągłe aktywności związane z zakupem szczepionek lub leków".

Wysokie liczby zakażeń

Adam Niedzielski odniósł się także do aktualnej sytuacji epidemicznej w Polsce. Ministerstwo Zdrowia, poinformowało w środę, że minionej doby zanotowano 28 tys. 380 nowych zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 118 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 342 osoby. 9 tys. 554 osoby uznano za ozdrowieńców.

- To liczby, które są duże, wzmagają niepokój i są komentowane są jako liczby o bardzo dużej skali i zasięgu oddziaływania - powiedział. Jak dodał, te liczby "testują wydolność systemu opieki zdrowotnej". Adam Niedzielski ocenił także aktualną sytuację jako "niebezpieczną".

Przewidywany rozwój pandemii w Polsce

Jego zdaniem, apogeum czwartej fali może nastąpić w tym lub w przyszłym tygodniu. Jeśli będzie to ten tydzień, liczba zakażeń może się ustabilizować na poziomie 25 tysięcy. Jeśli będzie to przyszły tydzień - liczba zakażeń sięgnie 30-35 tysięcy.

Posłuchaj
00:29 11417495_1.mp3 Adam Niedzielski o apogeum czwartej fali pandemii (IAR) 

Adam Niedzielski powiedział, że według prognoz, w kolejnych tygodniach nastąpią spadki liczby nowych zakażeń. Zastrzegł jednak, że to scenariusz jeden z możliwych, bo - jak wskazują doświadczenia trzech poprzednich fal pandemii - jest ona w pewnym stopniu nieprzewidywalna.

Jak dodał minister zdrowia "granica wydolności systemu opieki zdrowotnej to ok. 40 tys. zakażeń dziennie. Jeśli zostanie przekroczona, to będziemy musieli stosować inne środki do walki z pandemią" i - w zależności od scenariusza rozwoju pandemii - mogą być "wdrażane instrumenty restrykcji" czy "limity o bardziej dolegliwej postaci". Zaznaczył, że takie decyzje resort zdrowia może przekazywać na początku grudnia.

Jak podkreślił minister, "niezależnie od scenariusza jesteśmy przygotowani na rozbudowanie bazy łóżkowej". - Chcę zwrócić uwagę, że szczepienia przede wszystkim powodują, że mamy stosunkowo mniej hospitalizacji w stosunku do liczby zakażeń. I to jest też podstawą tego, że możemy sobie w tej chwili pozwalać na to, żeby restrykcje dolegliwe nie były wprowadzone - powiedział

Posłuchaj
00:30 11417521_1.mp3 Adam Niedzielski o możliwych restrykcjach (IAR)

Wydatki rządu na ochronę zdrowia

Dodał także, że w ciągu ostatniego roku rząd wydał ponad miliard złotych na 133 projekty, które były realizowane ze środków unijnych. Fundusze wydano m. in. Na ambulanse czy środki ochrony indywidualnej, które "w tej chwili jest w stanie skutecznie pozwalać nam walczyć z pandemią w szpitalach, w zespołach ratownictwa medycznego, w diagnostyce".

Ponadto rząd przeznaczył 350 mln złotych na 332 projekty, w ramach których zakupiono m.in. aparaturę, sprzęt medyczny i instalacje tlenowe. - Mamy do czynienia z taką sytuacją, że każda kolejna fala, każda kolejna mutacja, z jaką mamy do czynienia oznacza stosowanie coraz bardziej zaawansowanych technik klinicznych m.in. tych, które wymagają wspomagania tlenowego - wskazał. Powiedział także, że stosowanie urządzeń wysokoprzepływowych z tlenem jest "z każdą falą na coraz większą skalę".

Jak wskazał Adam Niedzielski, "rząd Mateusza Morawieckiego nie oszczędza na walce z pandemią".

Zdaniem ministra zdrowia, przygotowując się do tej fali zakażeń, bardzo dużo zainwestowano także w personel. Powiedział, że blisko 1 mln zł wydano na szkolenie dotyczące obsługi respiratorów blisko 500 osób. - Tymi zagadnieniem nie zajmują się już tylko intensywiści, anestezjolodzy. Poszerzyliśmy bazę specjalistów, którzy mogą się tym zajmować - wskazał. Jak powiedział, 3,5 mln zł wydano na szkolenie w zakresie szczepień m.in. diagnostów laboratoryjnych.

Zobacz także: Dariusz Wieczorek w PR24

Czytaj również: 

ng/IAR/PAP

Czytaj także

Nowe warianty koronawirusa. Kraska: musimy nadal zachować ostrożność

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 19:09
- Niepokoją nas nowe warianty koronawirusa i dlatego musimy nadal zachować ostrożność: przestrzegać wymogów sanitarnych, nosić maseczkę w pomieszczeniach zamkniętych w miejscach publicznych, myć ręce, zachowywać dystans. O tym często już zapominamy - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister zdrowia o czwartej fali pandemii: obecnie szybciej dochodzi do pogorszenia stanu zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 13:42
– Pacjentów z COVID-19 w szpitalach jest mniej, ale przebieg kliniczny jest inny. W aktualnej fali pandemii w przebiegu COVID-19 szybciej dochodzi do załamania i pogorszenia stanu zdrowia – wskazał na Kongresie 590 minister zdrowia Adam Niedzielski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W najbliższym czasie musimy liczyć się ze wzrostem liczby zakażeń". Niedzielski o prognozach rozwoju pandemii

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 21:47
Są dwa scenariusze na rozwój pandemii w Polsce. - Jeden zakłada, że punkt szczytowy epidemii nastąpi w najbliższym tygodniu, a drugi, że te wzrosty będą o dwa tygodnie dłuższe i wtedy dopiero na początku grudnia będziemy mieli apogeum i ono będzie na wyższym poziomie, około 30-35 tysięcy - powiedział w niedzielę minister zdrowia Adam Niedzielski.
rozwiń zwiń