X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Pełzająca" czwarta fala pandemii COVID-19. Prof. Gut wskazuje warunki jej zatrzymania

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 13:29
W Polsce czwarta fala COVID-19 będzie miała charakter pełzający - powiedział wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Ostrzegł, że może ona potrwać do momentu, kiedy 85 proc. społeczeństwa będzie już po covidzie lub po szczepieniu. - Wówczas ulegnie skróceniu okres zakażania i fala zacznie wygasać - dodał.
W ocenie prof. Guta wciąż przestrzeganie zasad higieny - a więc także i noszenia maseczek - jest skutecznym sposobem zapobiegania rozwojowi pandemii
W ocenie prof. Guta wciąż przestrzeganie zasad higieny - a więc także i noszenia maseczek - jest skutecznym sposobem zapobiegania rozwojowi pandemiiFoto: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że badania potwierdziły 28 380 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 460 osób z COVID-19. To najwyższa liczb zakażeń w IV fali pandemii w Polsce. Dokładnie rok temu wykryto 10 139 nowych przypadków, a tydzień temu - 24 239 zachorowań. W ocenie wirusologa prof. Włodzimierza Guta taka liczba zakażeń może być efektem przesunięcia wywołanego tym, że w ciągu listopadowych dni wolnych zakażone osoby opóźniały zgłoszenie się do lekarza.

"Zostają jedynie ograniczenia"

- Na to wskazuje nam liczba zgonów. Wśród większych krajów jesteśmy już niemal liderem, jeśli chodzi o ich liczbę zakażeń i zgonów - stwierdził. Zwrócił uwagę, że w tej chwili w Polsce połowa społeczeństwa jest zaszczepiona. - Mniej więcej będzie potrzeba, żeby przechorowało dwie trzecie osób niezaszczepionych - powiedział wirusolog.

- W tej chwili, nawet jeśli wszyscy rzuciliby się do szczepień, statystyki zmienią się nam dopiero dwa tygodnie, po drugiej dawce - powiedział prof. Gut. W ocenie wirusologa "zostają nam jedynie tzw. ograniczenia covidowe, czyli m.in. samodyscyplina, maseczki, ograniczenie ruchliwości".

"Pełzająca" IV fala pandemii

W ocenie wirusologa w Polsce "czwarta fala będzie miała charakter pełzający". - Maseczki, które nosiło 80 proc. obywateli, obecnie nosi jedynie 30 proc., a to oznacza, że tylko gdzieniegdzie osoby noszą je prawidłowo, a w wielu miejscach w ogóle nie noszą, nie mówiąc o noszeniu ich na brodzie. Dodatkowym czynnikiem powodującym wzrost zakażeń jest zwiększająca się liczba międzyludzkich kontaktów, czemu sprzyjają święta - powiedział prof. Gut.

Na pytanie, jak długo pełzająca fala może potrwać, wirusolog powiedział, że "do momentu, kiedy 85 proc. społeczeństwa będzie po covidzie lub po szczepieniu". - Wówczas ulegnie skróceniu okres zakażania i zacznie fala wygasać - zaznaczył prof. Gut. 

Demencja i choroby serca jako odległe skutki zakażenia

Prof. Gut powiedział, że SARS-CoV-2 zakażają się wszyscy - bez względu na to, czy ktoś przeszedł już COVID-19, czy czy jest zaszczepiony, czy też nie. - Zakażenie oznacza wejście wirusa do organizmu, które powoduje namnażanie się go w komórkach. Natomiast odpowiedź przygotowanego organizmu ogranicza ten proces, zmniejsza zdolność przekazywania dalej i powoduje, że zakażenie przebiega łagodniej - powiedział wirusolog.

Zobacz także rozmowę z wiceministrem zdrowia Waldemarem Kraską w "Salonie politycznym Trójki":

Zaznaczył, że jest olbrzymia różnica między przechodzeniem COVID-19 przez osoby zaszczepione i niezaszczepione. Ci pierwsi nie obciążają służby zdrowia i nie umierają tak często. Sam przebieg zakażenia jest sprawą genetyki i przygotowania organizmu. Wyjaśnił, że przy zakażeniu wirus wywołuje w organizmie tzw. burzę cytokinową, czyli nadmierną reakcję organizmu na patogen, co może okazać się nawet gorsze w skutkach niż sama infekcja SARS-CoV-2.

- Zmagający się z infekcją organizm produkuje bardzo duże ilości cytokin, co może prowadzić do poważnych następstw, np. do tzw. mgły covidowej, czy w cięższych przypadkach nawet do demencji, nie mówiąc o zapaleniach nerwów, chorobach serca, jelit czy płuc - zwrócił uwagę prof. Gut.

Masz objawy? Izoluj się

Powiedział, że wskaźnik zgonów jest dość złożony. - Tam się nakłada kilka elementów takich jak: predyspozycje m.in wiekowe, ale także nasze zachowania. Jeśli ktoś nie wierzy, że istnieje COVID-19 i zgłasza się do szpitala w stanie ciężkim, to jego uratowanie graniczy z cudem. Niektórzy idą nawet prosto pod respirator. Tam jedna trzecia skazana jest na śmierć - ostrzegł wirusolog.
Podkreślił, że "osoby mające pierwsze objawy zakażenia wirusem SARS-CoV-2 powinny się izolować". 

Czytaj także: 

mbl

Czytaj także

"W najbliższym czasie musimy liczyć się ze wzrostem liczby zakażeń". Niedzielski o prognozach rozwoju pandemii

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2021 21:47
Są dwa scenariusze na rozwój pandemii w Polsce. - Jeden zakłada, że punkt szczytowy epidemii nastąpi w najbliższym tygodniu, a drugi, że te wzrosty będą o dwa tygodnie dłuższe i wtedy dopiero na początku grudnia będziemy mieli apogeum i ono będzie na wyższym poziomie, około 30-35 tysięcy - powiedział w niedzielę minister zdrowia Adam Niedzielski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fogiel o międzypartyjnym spotkaniu: dyskusja ma być szersza niż tylko o niezaszczepionych

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 09:47
- Rada Medyczna jest i funkcjonuje przy premierze, tu mamy spotkanie na zaproszenie marszałek Sejmu i na początku na poziomie politycznym, żeby w ogóle ustalić, czy jest wola rozmowy - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia Radosław Fogiel.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Lipiec o spotkaniu ws. szczepień: ta kwestia musi być rozstrzygnięta ustawą

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 10:00
- Mam przekonanie, że będzie to dobra rozmowa zakończona porozumieniem, a w końcowym głosowaniu nie będzie tak jak choćby z kwestią stanu wyjątkowego na granicy, gdzie cała opozycja była przeciw. To czas na głęboką refleksję, kiedy opozycja również powinna pomyśleć w kategoriach interesu państwa polskiego - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Lipiec (Prawo i Sprawiedliwość), który dyskutował z Grzegorzem Napieralskim (Koalicja Obywatelska) o możliwości weryfikacji szczepień pracowników przez pracodawców.
rozwiń zwiń