X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Mateusz Morawiecki: trzeba być wiernym polskiej wsi i polskiemu rolnictwu

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 14:28
- Jeżeli ktoś nie ma szacunku dla polskiej wsi, to nie ma szacunku dla polskiej Konstytucji i suwerenności - powiedział podczas Konwencji Prawa i Sprawiedliwości poświęconej rolnictwu premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: Twitter.com/@pisorgpl

premier 1200 pap (6).jpg
Premier: zwiększyliśmy limit sprzedaży w rolniczym handlu detalicznym

W sobotę w Przysusze (woj. mazowieckie) odbywa się konwencja Prawa i Sprawiedliwości, podczas której premier Mateusz Morawiecki przedstawi nowy program dotyczący wsi i rolników.

- Co to znaczy być polskim patriotą? Myślę, że jest bardzo wiele definicji i wyobrażeń, ale myślę, że jest również taka - być polskim patriotą to być wiernym ojcowiźnie. A być wiernym ojcowiźnie to być wiernym polskiej wsi, polskiemu rolnictwu - mówił szef rządu.

- Polska wieś zawsze była wierna Polsce, ale nie zawsze Polska była wierna polskiej wsi. U progu transformacji, tych zmian po upadku komunizmu, doskonale wiemy, że właśnie polska wieś, gminy i małe miasteczka, zostały pozostawione same sobie. Zostały zdradzone - wskazywał premier. Zarzucił także poprzedniej władzy ignorowanie problemów wsi i niedbanie o jej interesy. - Jeżeli ktoś nie ma szacunku dla polskiej wsi, to nie ma szacunku dla polskiej Konstytucji i suwerenności - ocenił premier Mateusz Morawiecki.

Czytaj także:

Dopłaty dla rolników

- Polski rolnik nie jest w niczym gorszy od rolnika niemieckiego, czy francuskiego. Dlatego zrobimy wszystko, żeby już w najbliższych latach, w najbliższych dwóch latach ten poziom dopłat dla rolników do hektara dla 96-97 proc. wszystkich rolników był taki sam, lub wyższy, jak średnia unijna - oświadczył szef rządu.


Posłuchaj
00:29 Morawiecki wieś.mp3 Premier Mateusz Morawiecki o polityce wobec wsi (IAR)

- Nasz plan, ten, który już realizujemy i którego wiarygodność pokazaliśmy czynem, konkretnym inwestycjami, zakłada przesunięcie tych środków i inwestycji, tam, gdzie one są najbardziej potrzebne - zapowiedział premier.

Dopłaty do ubezpieczeń

Premier zapowiedział też "ubezpieczenia od różnego rodzaju klęsk, które w różnej postaci spadają na polskich rolników". Zwrócił uwagę, że do tej pory program gwarancji dopłat ubezpieczeniowych był "niewystarczający i czasami już po kilku godzinach, w krótkim czasie nie było środków na dopłatę".

- Otóż gwarantuję z tego miejsca, że każdy rolnik, który będzie się chciał ubezpieczyć, dostanie dopłatę ze Skarbu Państwa - w maksymalnie możliwym wymiarze, zgodnie z regułami unijnymi - zadeklarował szef rządu.

Premier wskazał też na straty związane z klęskami suszy, bo - jak mówił - "jedna rzecz to leczyć skutki, druga to zapobiegać im". - Dlatego będziemy oferowali wszystkim tym, którzy będą chcieli zbudować sobie mniejszy, średni, większy zbiornik retencyjny, dopłatę 15 tys. zł bez żadnych formalności - zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Premier przypomniał także programy, jakie realizuje rząd. - To program budowy dróg gminnych i powiatowych, remonty szkół, remiz strażackich - wymieniał i zapowiedział nową ustawę o OSP. - Ma bardzo wiele dobrych punktów dla strażaków m.in. strażak, który przechodzi na emeryturę będzie miał dodatek 200 zł - powiedział Mateusz Morawiecki.

ng/IAR/PAP

Czytaj także

Polski Ład dla rolników. Grzegorz Puda: chcemy wspierać małe i średnie gospodarstwa

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 08:23
- Ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych to przede wszystkim zmiana podejścia do systemu finansowania i do tego, w jaki sposób traktowane są gospodarstwa - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Puda, minister rolnictwa i rozwoju wsi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Puda o protestach AgroUnii: mają charakter polityczny i ich celem jest budowanie partii

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 07:46
- Działania AgroUnii mają charakter polityczny i jednym z ich celów jest budowanie partii politycznej. Zaraz po ogłoszeniu naszego programu wsparcia rolników lider Agro Unii stwierdził, że te pieniądze nie są im potrzebne i ich nie potrzebuje - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Puda, minister rolnictwa i rozwoju wsi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Jabłoński o poparciu dla PiS na wsi: rolnicy są bardzo pragmatyczni i na razie udaje się utrzymać poparcie

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 11:21
- Poparcie na wsi dla partii rządzącej zależy od zadowolenia z działań rządu. Mieszkańcy wsi są pragmatyczni. Jeżeli zobaczą obietnice, ale brak działań, to odwrócą się od PiS. Na razie udaje się utrzymać ich poparcie - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński z KUL.
rozwiń zwiń