X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Filar rozwoju czytelnictwa". Piotr Gliński o Narodowym Czytaniu

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 13:45
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński mówił podczas inauguracji Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim w Warszawie, że udało się zatrzymać trend spadkowy czytelnictwa w Polsce.
Piotr Gliński
Piotr Gliński Foto: Cezary Piwowarski / IAR

W południe w Ogrodzie Saskim w Warszawie rozpoczęło się Narodowe Czytanie - akcja promująca czytelnictwo i przypominająca najważniejsze dzieła literatury polskiej. Jubileuszową, dziesiątą odsłonę zabawy, zainaugurowała - jak co roku - Para Prezydencka, która objęła honorowy patronat nad akcją. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia, na naszych stronach internetowych można śledzić transmisję z Narodowego Czytania 2021.

"Filar rozwoju czytelnictwa"

Piotr Gliński podziękował wszystkim zaangażowanym w projekt, a w szczególności parze prezydenckiej. - Serdecznie dziękujemy za to, że para prezydencka zawsze jest liderem tego Narodowego Czytania. Dziękuję także wszystkim instytucjom, osobom, które są zaangażowane w tę akcję - powiedział. Jak dodał "ona jest jednym z filarów naszej pracy, która ma na celu rozwój czytelnictwa".

Posłuchaj
00:24 11278030_1.mp3 Minister Piotr Gliński podkreślił, że akcja Narodowego Czytania jest jednym z najważniejszych narzędzi propagowania czytelnictwa (IAR) 

- Czytanie jest, jak chleb powszedni, czytanie jest, jak źródlana woda - powiedział Piotr Gliński w ramach akcji Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim. Jak przekazał minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu "zatrzymaliśmy trend spadkowy, jeżeli chodzi o czytelnictwo w Polsce".

Narodowe Czytanie Ogród Saski.jpg
Dziś Narodowe Czytanie 2021. Transmisje i audycje specjalne w Polskim Radiu

"Zatrzymaliśmy to, co było bardzo niepokojące"

- W ciągu ostatnich kilku lat, badania wskazują [...], że nie jest najgorzej. [...] Zatrzymaliśmy to, co było bardzo niepokojące. Nawet w ostatnich dwóch latach mamy lekkie wzrosty, jeżeli chodzi o deklarację czytelnictwa - powiedział szef MKDNiS.

Gliński wskazał, że udało się to osiągnąć dzięki m.in. pracownikom kultury i osób także w edukacji, "które dbają o to, żeby czytelnictwo się rozwijało". - My, ze swojej strony prowadzimy program rozwoju czytelnictwa i bardzo wiele innych programów, które wspierają polską kulturę i czytelnictwo - wskazał Gliński.

"Rozpoczynamy następne 5 lat"

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu zaznaczył, że w zeszłym roku zakończono pierwszy program - Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. - W tym roku rozpoczynamy następne 5 lat. I wzrost nakładów jest o 40 proc. Udało nam się tak zorganizować nasz budżet, podobnie, zresztą, jak budżet całej polskiej kultury, [...], że mamy ponad miliard, prawie miliard 100 mln na sam ten program narodowego czytelnictwa - przekazał Piotr Gliński.

Posłuchaj
00:28 11278030_2.mp3 Minister przypomniał, że państwo przeznacza coraz większe środki na wsparcie czytelnictwa (IAR) 

Zdaniem wicepremiera, to pokazuje, "że polskie państwo poważnie podchodzi do swojej roli mecenasa i wspiera tego rodzaju działania". - Czytajmy, cieszmy się, że możemy czytać i że coraz więcej Polaków czyta - powiedział wicepremier.

Czytaj również:

W całej Polsce i w wielu miejscach poza jej granicami jest dziś czytana "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. To 10. odsłona akcji Narodowe Czytanie, którą zainaugurowała w południe w warszawskim Ogrodzie Saskim para prezydencka.

Polskie Radio jest partnerem medialnym Narodowego Czytania.

Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim transmitują programy: Jedynka - akt pierwszy, Dwójka - akt drugi i Trójka - akt trzeci. Całe wydarzenie można śledzić na kanale YouTube Polskiego Radia i na stronie narodoweczytanie.polskieradio.pl

nt

Czytaj także

Narodowe Czytanie Zapolskiej. Szef Teatru PR: to będzie dla wszystkich świetna zabawa

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 03:31
Już za tydzień, 4 września, w całej Polsce i poza jej granicami odbędzie się dziesiąte Narodowe Czytanie. Lekturą tegorocznej akcji będzie "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Wydarzenie, które swym patronatem objęła para prezydencka, będzie na żywo transmitowane w internecie: na oficjalnej stronie Prezydenta RP, na kanałach NCK oraz na portalu Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowe Czytanie 2021. Kolarski: wyjątkowa kampania społeczna, której celem jest promocja polskiej literatury

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 09:13
- Narodowe Czytanie to nie tylko przyjemność i wielkie wydarzenie, ale po 10 latach można powiedzieć, że znajduje także odbicie w statystykach czytelnictwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta RP. W tym roku Polacy zarówno w kraju, jak i poza granicami będą czytali "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Będą trzy Dulskie". Janusz Kukuła ujawnia tajemnice Narodowego Czytania 2021

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 07:55
-  Chciałem pokazać, że pokolenia mijają, tworzą swoje wizje i marzenia, próbują żyć po swojemu, a element zakłamania, dulszczyzny, w nas trwa - mówił w Polskim Radiu 24  Janusz Kukuła. Dyrektor Teatru Polskiego Radia podjął się zadania reżyserii Narodowego Czytania 2021. W tym roku lekturą będzie "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.
rozwiń zwiń