X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Narodowe Czytanie 2021. Rafał Węgrzyniak: to okazja, aby przypomnieć rolę dramatu

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 21:28
- Jest to okazja do przypomnienia sobie, jaką rolę pełnił dramat w polskim teatrze, gdzie był wystawiany, jacy aktorzy tworzyli wybitne role, jak był interpretowany, jak zmieniały się ujęcia tej sztuki - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Węgrzyniak z Instytutu Teatralnego, kurator wystawy w Kordegardzie. Gościem audycji była także Joanna Bancerowska (rzecznik prasowy Narodowego Centrum Kultury).
Spektakl Moralność pani Dulskiej w Teatrze Popularnym
Spektakl "Moralność pani Dulskiej" w Teatrze PopularnymFoto: Forum/Krzysztof Zuczkowski

Już w sobotę kolejna odsłona Narodowego Czytania. Lekturą tegorocznej akcji będzie "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Jak co roku, Narodowe Czytanie zainauguruje w warszawskim Ogrodzie Saskim o godz. 12.00 para prezydencka.

Piotr Gliński Agata Kornhauser Duda free 1200.jpg
Agata Kornhauser-Duda i Piotr Gliński w galerii NCK. Zwiedzili wystawę "Dulska na scenie"

NCK przygotowało w Kordegardzie specjalną wystawę pt. "Dulska na scenie".

- To jest już trzecia wystawa, która towarzyszy Narodowemu Czytaniu. Prezentujemy dzieje sceniczne czytanych dramatów. Tak było w przypadku "Wesela" Wyspiańskiego czy rok temu - "Balladyny" Słowackiego, a teraz opowiadamy o "Moralności pani Dulskiej" - mówił Rafał Węgrzyniak. 

- Jest to okazja do przypomnienia sobie, jaką rolę pełnił dramat w polskim teatrze, gdzie był wystawiany, jacy aktorzy tworzyli wybitne role, jak je interpretowali, jak zmieniały się ujęcia tej sztuki. [...] Po przypomnieniu sobie dramatu to dodatkowa dawka wiedzy o dziejach tego utworu i jego roli w polskiej kulturze, a szczególnie w teatrze - dodał.

Posłuchaj
22:56 PR24_mp3 2021_09_03-20-06-22.mp3 Goście PR24 o Narodowym Czytaniu ("Temat dnia/Gość PR24") 

Z kolei Joanna Bancerowska wyjaśniła, na czym polega fenomen Narodowego Czytania. 

- Dzieła dramatyczne są szczególnie atrakcyjne. Odczytywanie "Balladyny" w ubiegłym roku, czy wcześniej "Wesela", pokazuje nam, że bardzo uatrakcyjnia całe wydarzenie to, że mamy podział na role i jest interakcja między bohaterami. Dramat jest najbardziej interesujący do publicznego prezentowania spośród różnych gatunków literackich - oceniła gość audycji.          

Więcej w nagraniu. 

***

AudycjaTemat dnia/Gość PR24

Prowadził: Mateusz Drozda 

Goście: Joanna Bancerowska (rzecznik prasowy Narodowego Centrum Kultury), Rafał Węgrzyniak (Instytut Teatralny, kurator wystawy w Kordegardzie)

Data emisji: 03.09.2021

Godz. emisji: 20.06

kmp

Czytaj także

Już w sobotę Narodowe Czytanie 2021. To jubileuszowa edycja

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 04:12
W sobotę w całej Polsce i poza jej granicami odbędzie się dziesiąte Narodowe Czytanie. Lekturą tegorocznej akcji będzie "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowe Czytanie 2021. Dyrektor NCK: ta akcja nikogo nie wyklucza, na tym polega jej wielka siła

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 10:49
- Projekt nie jest warszawocentryczny. Ludzie czytają we wszystkich miejscach, gdziekolwiek mieszkają, są inscenizacje w szkołach i bibliotekach, nawet w szpitalach. Czytają w górach i nad morzem, w Polsce i za granicą - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. Już w sobotę w całej Polsce i poza jej granicami odbędzie się jubileuszowe, dziesiąte Narodowe Czytanie. 
rozwiń zwiń