Agata Kornhauser-Duda i Piotr Gliński w galerii NCK. Zwiedzili wystawę "Dulska na scenie"

2021-09-03, 19:27

Agata Kornhauser-Duda i Piotr Gliński w galerii NCK. Zwiedzili wystawę "Dulska na scenie"
Piotr Gliński i Agata Kornhauser-Duda podczas zwiedzania. Foto: Twitter/MKDNiS

W przededniu Narodowego Czytania wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński wspólnie z małżonką prezydenta Agatą Kornhauser-Dudą zwiedzili wystawę "Dulska na scenie" w stołecznej Kordegardzie - Galerii Narodowego Centrum Kultury - poinformowało MKDNiS.

Przygotowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Narodowe Centrum Kultury wystawa została poświęcona scenicznym realizacjom "Moralności pani Dulskiej". Od premiery w 1906 r. do czasów współczesnych zrealizowano w Polsce łącznie ok. 210 inscenizacji tej sztuki. Na podstawie dramatu powstały również liczne filmy, w tym obraz z 1930 r., który uznawany jest za pierwszy polski film dźwiękowy.

Powiązany Artykuł

Moralność pani Dulskiej Narodowe Czytanie 2021.jpg
Polskie Radio włącza się w Narodowe Czytanie 2021. Zobacz, co przygotowaliśmy

Karykatura Dulskiej

Wystawa w warszawskiej Kordegardzie przypomina fenomen sztuki Zapolskiej i przywołuje ważne wystawienia dramatu w polskich teatrach w minionym stuleciu. Wśród prezentowanych eksponatów znajduje się m.in. unikatowa karykatura Dulskiej autorstwa samej Gabrieli Zapolskiej, dwa portrety pisarki namalowane przez jej drugiego męża, Stanisława Jankowskiego oraz kostium sceniczny Anny Seniuk z przedstawienia w Teatrze Ateneum, wyreżyserowanego w 1999 r. przez Tomasza Zygadłę.

Zgromadzone na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, Muzeum Teatralnego Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk oraz Teatru Ateneum w Warszawie.

Czytaj także:

W sobotę w całej Polsce i w wielu miejscach poza jej granicami odbywać się będzie lektura dramatu "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. To dziesiąta odsłona akcji Narodowe Czytanie, którą zainauguruje prezydent Andrzej Duda w warszawskim Ogrodzie Saskim.

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry. Później czytano m.in. "Potop" i "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego oraz polskie nowele. Głównym celem Narodowego Czytania jest promocja czytelnictwa, jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł polskiej literatury oraz wzmacnianie kulturowej i narodowej wspólnoty Polaków poprzez dobór kanonicznych utworów, oraz ich prezentację w atrakcyjnej oprawie artystycznej.

dz

Polecane

Wróć do strony głównej