X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Agata Kornhauser-Duda i Piotr Gliński w galerii NCK. Zwiedzili wystawę "Dulska na scenie"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 19:27
W przededniu Narodowego Czytania wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński wspólnie z małżonką prezydenta Agatą Kornhauser-Dudą zwiedzili wystawę "Dulska na scenie" w stołecznej Kordegardzie - Galerii Narodowego Centrum Kultury - poinformowało MKDNiS.
Piotr Gliński i Agata Kornhauser-Duda podczas zwiedzania
Piotr Gliński i Agata Kornhauser-Duda podczas zwiedzaniaFoto: Twitter/MKDNiS

Przygotowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Narodowe Centrum Kultury wystawa została poświęcona scenicznym realizacjom "Moralności pani Dulskiej". Od premiery w 1906 r. do czasów współczesnych zrealizowano w Polsce łącznie ok. 210 inscenizacji tej sztuki. Na podstawie dramatu powstały również liczne filmy, w tym obraz z 1930 r., który uznawany jest za pierwszy polski film dźwiękowy.

Moralność pani Dulskiej Narodowe Czytanie 2021.jpg
Polskie Radio włącza się w Narodowe Czytanie 2021. Zobacz, co przygotowaliśmy

Karykatura Dulskiej

Wystawa w warszawskiej Kordegardzie przypomina fenomen sztuki Zapolskiej i przywołuje ważne wystawienia dramatu w polskich teatrach w minionym stuleciu. Wśród prezentowanych eksponatów znajduje się m.in. unikatowa karykatura Dulskiej autorstwa samej Gabrieli Zapolskiej, dwa portrety pisarki namalowane przez jej drugiego męża, Stanisława Jankowskiego oraz kostium sceniczny Anny Seniuk z przedstawienia w Teatrze Ateneum, wyreżyserowanego w 1999 r. przez Tomasza Zygadłę.

Zgromadzone na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, Muzeum Teatralnego Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk oraz Teatru Ateneum w Warszawie.

Czytaj także:

W sobotę w całej Polsce i w wielu miejscach poza jej granicami odbywać się będzie lektura dramatu "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. To dziesiąta odsłona akcji Narodowe Czytanie, którą zainauguruje prezydent Andrzej Duda w warszawskim Ogrodzie Saskim.

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry. Później czytano m.in. "Potop" i "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę Bolesława Prusa, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego oraz polskie nowele. Głównym celem Narodowego Czytania jest promocja czytelnictwa, jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł polskiej literatury oraz wzmacnianie kulturowej i narodowej wspólnoty Polaków poprzez dobór kanonicznych utworów, oraz ich prezentację w atrakcyjnej oprawie artystycznej.

dz

Czytaj także

W Wilnie odbyło się Narodowe Czytanie dramatu „Moralność pani Dulskiej”

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 13:28
W wileńskiej kawiarni Sakwa, którą prowadzą miejscowi Polacy, odbyło się w czwartek Narodowe Czytanie. W akcji czytania dramatu Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”, którą zorganizował Instytut Polski w Wilnie, uczestniczyło około 40 osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowe Czytanie „Moralności pani Dulskiej”. Wielkie święto polskiej literatury

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 17:00
10. edycja Narodowego Czytania to święto klasyki literatury polskiej. Tradycyjnie zainauguruje je w Ogrodzie Saskim w Warszawie Para Prezydencka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W sobotę Narodowe Czytanie 2021. Aktorzy przeczytają "Moralność pani Dulskiej"

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 21:00
Już w sobotę w kraju i za granicą odbędzie się Narodowe Czytanie. W tym roku aktorzy będą interpretowali "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Początek o godz. 12.00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie.
rozwiń zwiń