X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier zapewnił o pomocy dla migrantów na granicy. "Potrzebujemy zgody władz białoruskich"

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 11:44
- Jesteśmy gotowi w każdej chwili przekazać pomoc dla wszystkich osób, które znajdują się po drugiej stronie polsko-białoruskiej granicy, ale potrzebujemy do tego zgody władz białoruskich - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.
Migranci na granicy polsko-białoruskiej
Migranci na granicy polsko-białoruskiejFoto: Maciej Łuczniewski/FORUM

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) nakazał Polsce zapewnić migrantom koczującym przy granicy żywność, ubrania, opiekę medyczną i, jeśli to możliwe, tymczasowe schronienie. Jednocześnie w oświadczeniu podkreślono, że ta decyzja nie oznacza, że Polska ma wpuścić migrantów na swoje terytorium. To postanowienie tymczasowe, które obowiązuje do 15 września.

mieskzanka Podlasia Sterczewski.jpg
"Czy pan nie rozumie, że to jest propaganda Łukaszenki?". Mieszkanka Podlasia do Sterczewskiego

Szef rządu o decyzji ETPC

Podczas konferencji premier został poproszony o komentarz do oświadczenia ETPC.

- Polsko-białoruska granica jest pewną bardzo konkretną, ściśle określoną linią nie tylko na mapie, ale w rzeczywistości - podkreślił. - Jak tylko ktoś jest na terytorium Rzeczypospolitej, to przeprowadzamy wszystkie stosowne procedury w sposób profesjonalny, ale także humanitarny, dlatego wszystkie osoby, które na terytorium Rzeczypospolitej się przedostały, znalazły się na naszym terytorium są dzisiaj zaopiekowane w ośrodkach, specjalnych, zamkniętych ośrodkach, ale w pełni wszelka pomoc została nad nimi roztoczona - dodał.

Czytaj także:

- Pozostałe osoby są na terytorium Białorusi, one zostały przez Białoruś zaproszone, otrzymały wizy białoruskie, białoruskie biura turystyczne, bądź irackie biura turystyczne roztaczały przed nimi pewne konkretne propozycje i wobec tych osób zobowiązane jest im pomagać państwo białoruskie - podkreślał Mateusz Morawiecki.

Polska chce pomóc, Białoruś odmawia

Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska jest gotowa pomóc tym, którzy są na terytorium Białorusi.

- Potrzebujemy do tego zgody władz białoruskich - zastrzegł premier. - Chcemy pomóc także tamtym osobom (...) i dlatego czeka konwój sanitarny, czeka na wpuszczenie do Białorusi i jesteśmy gotowi w każdej chwili przekazać pomoc humanitarną dla wszystkich osób, które są po drugiej stronie granicy - zapewnił.

Posłuchaj
00:27 11262140_1.mp3 Premier: jesteśmy gotowi w każdej chwili przekazać pomoc dla wszystkich osób, które znajdują się po drugiej stronie polsko-białoruskiej granicy (IAR)

Marek Sawicki Forum 1200.jpg
Sawicki o sytuacji na granicy z Białorusią: tę sprawę powinna także rozwiązywać UE i jej służby

W niedzielę polskie MSZ skierowało do strony białoruskiej notę dyplomatyczną, oferując pomoc humanitarną dla migrantów. We wtorek prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski powiedział, że transport z pomocą humanitarną - na którą składają się m.in. namioty, koce, agregaty prądotwórcze - jest na przejściu granicznym w Bobrownikach i czeka na zgodę na wjazd na Białoruś.

Jak poinformował we wtorek MSZ, resort otrzymał kopię białoruskiej noty dyplomatycznej, z której jasno wynika, że nie ma zgody ze strony Białorusi na przekroczenie przez polski konwój humanitarny granicy polsko-białoruskiej.

"Zaproszeni przez reżim"

Szef polskiego rządu podkreślił, że osoby koczujące na granicy to w większości obywatele Iraku, którzy zostali "w specjalny sposób zaproszeni przez reżim Łukaszenki po to, żeby zdestabilizować sytuację w Polsce, zdestabilizować sytuację w Unii Europejskiej".

- To jest dla wszystkich jasne - dodał. - To jest także jasne dla Komisji Europejskiej, która wydała komunikat, w którym zawierają się słowa o tym, że nie wolno podżegać do nielegalnej imigracji - przypomniał.

Czytaj także:

Zdaniem premiera "w słowniku Unii Europejskiej, w słowniku Komisji Europejskiej to naprawdę są niezwykle mocne definicje, niezwykle mocne stwierdzenia".

- Obserwowałem cały kryzys migracyjny z bliska i widzę jak ewoluuje stanowisko Unii Europejskiej, stanowisko Komisji Europejskiej - stwierdził szef rządu.

Migranci na granicy

Na wysokości miejscowości Usnarz Górny, po białoruskiej stronie granicy z Polską, od kilkunastu dni koczują migranci. Z białoruskiej strony przed ewentualnym odwrotem zagradzają im drogę białoruskie służby. Przejścia na polską stronę pilnują żołnierze i funkcjonariusze SG.

bf

Czytaj także

Wiceszef MSZ: część opozycji wpisuje się w scenariusz Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 20:50
- Część opozycji, akcelerując debatę na temat migrantów na granicy z Białorusią, wpisuje się w scenariusz Alaksandra Łukaszenki - ocenił wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Zaznaczył jednak, że część opozycji "otrzeźwiała", a Donald Tusk swoim oświadczeniem ewidentnie dał sygnał do odwrotu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceszef Biełsatu: białoruska propaganda wykorzystuje sytuację z migrantami na granicy

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 00:04
Wiceszef telewizji Biełsat Aleksy Dzikawicki powiedział, że białoruska propaganda wykorzystuje sytuację z migrantami na granicy białorusko-polskiej do oczerniania Polski i państw Europy Zachodniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cyniczna gra Łukaszenki na destabilizację sytuacji w Polsce". Politolog o sytuacji na granicy z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 07:27
- Osoby przebywające na granicy polsko-białoruskiej są ofiarami cynicznej gry Alaksandra Łukaszenki, której celem jest destabilizacja sytuacji politycznej w Polsce - ocenił politolog dr Andrzej Szabaciuk. Jego zdaniem prezydent Białorusi chce wymusić ustępstwa w kwestii sankcji nałożonych na ten kraj przez UE.
rozwiń zwiń