X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Apel sędziów ws. orzeczenia TSUE. Lichocka: to wyraz zaangażowania politycznego

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 09:50
- Stanowisko sędziów ws. wykonania wyroku unijnego trybunału sprawiedliwości jest wyrazem ich zaangażowania politycznego - powiedziała poseł PiS Joanna Lichocka. Jej zdaniem, apel sędziów o realizację orzeczenia jest także działaniem sprzecznym z obowiązującym prawem.
Joanna Lichocka, Prawo i Sprawiedliwość
Joanna Lichocka, Prawo i SprawiedliwośćFoto: Magdalena Piejko

W środę 92 sędziów SN czynnych i w stanie spoczynku zaapelowało o wykonanie orzeczeń TSUE ws. działalności Izby Dyscyplinarnej SN. Chodzi o dwa orzeczenia unijnego trybunału sprawiedliwości sprzed dwóch tygodni.

shutter tsue free 1200.jpg
"Zastępowanie prawa polityką i ideologią". Prof. Gontarski o działaniach TSUE

- Sędziowie powinni się powstrzymać od działalności politycznej - powiedziała w TVP Info poseł PiS Joanna Lichocka. - A to stanowisko jest wyrazem aktywności politycznej również. Abstrahuję od tego, że jest ono demonstracja braku poszanowania praworządności i przestrzegania ładu konstytucyjnego - dodała poseł PiS.

"Działanie sprzeczne z obowiązującym prawem"

Według niej Trybunał Konstytucyjny orzekł w ostatnim czasie, że "prymat ma prawo konstytucyjne krajowe". - Wiemy też, że TSUE nie ma kompetencji, żeby regulować polski wymiar sprawiedliwości - dodała. Jej zdaniem, stanowisko sędziów próbuje temu zaprzeczyć. - To jest działanie sprzeczne z obowiązującym prawem i raczej jest wyrazem zaangażowania politycznego tych sędziów, zaangażowania przeciw reformie sprawiedliwości po stronie tych, którzy próbują wszelkie zmiany w Polsce zablokować - wskazała Joanna Lichocka.

Poseł PiS przekonywała, że  adresatem orzeczenia TSUE jest Sąd Najwyższy i to - jej zdaniem - ten sąd powinien podjąć decyzję w jaki sposób odnieść się do tego orzeczenia.

Czytaj także: 

W tym samym dniu, w którym TSUE wydał orzeczenie, polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją.

Tomasz Latos 1200.jpg
"Skutek donosów totalnej opozycji". Tomasz Latos o sporze Polski z Komisją Europejską

Dwa orzeczenia w sprawie polskich sądów

15 lipca TSUE orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN, także w kwestiach na przykład uchylania immunitetów sędziowskich

Według TSUE proces powoływania sędziów Sądu Najwyższego, w tym członków Izby Dyscyplinarnej, w dużym stopniu zależy od organu (Krajowej Rady Sądownictwa), "którego struktura została poddana bardzo dużym zmianom przez polską władzę wykonawczą i ustawodawczą i którego niezależność może wzbudzać uzasadnione wątpliwości". 


mbl

Czytaj także

I prezes SN: nie dostrzegam pilnych zagadnień, które uzasadniałyby zwołanie posiedzenia Kolegium SN

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 11:25
"Nie dostrzegam obecnie pilnych zagadnień należących do kompetencji Kolegium, które uzasadniałyby organizację posiedzenia tego organu w trybie ekstraordynaryjnym" - napisała w oświadczeniu I prezes SN Małgorzata Manowska, uzasadniając odmowną odpowiedź na wniosek dziesięciorga sędziów w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Suski: KE nie ma podstaw do nałożenia kar finansowych na Polskę

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 09:00
– Polski rząd musi przypomnieć TSUE, że w Polsce istnieje system prawny i zgodnie z nim Polska ma prawo podejmować decyzje, które podjęła. Rząd będzie dyskutował z KE i będzie tłumaczył, że w innych krajach takie rozwiązania funkcjonują i inne kraje nie są karane przez UE – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia poseł PiS Marek Suski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Musimy tworzyć swoje precedensy". Tomasz Sakiewicz o sporze Polski z UE

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 10:46
- Parę rzeczy możemy zrobić. Próbujemy dogadać się z innymi krajami. Można dokonać obstrukcji wszystkich decyzji unijnych, które będą następować w najbliższym czasie (...). Powinniśmy się też my zastanowić, na ile my możemy zablokować pieniądze dla Unii, bo możemy, to nie jest tak, że nie możemy. I musimy tworzyć precedensy - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz z "Gazety Polskiej". Gośćmi "Debaty poranka" byli także Agaton Koziński ("Wszystko Co Najważniejsze"), Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita").
rozwiń zwiń