X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kożuszek: dla przeciwników reformy problemem jest to, którzy politycy mają wpływ na sądownictwo

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 11:44
- Problemem jest tutaj nie sam fakt, że politycy będą powoływać choćby KRS, która będzie miała wpływ na Izbę Dyscyplinarną, tylko to, jacy politycy będą tę radę powoływać - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek z "Gazety Polskiej". 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Grupa emerytowanych sędziów Trybunału Konstytucyjnego protestuje w sprawie pierwszej strony środowej "Gazety Polskiej". Znalazło się na niej zdjęcie sędziego TSUE, byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Marka Safjana oraz tytuł: "Wydał wyrok na Polskę".

Sebastian Kaleta _1200.jpg
Sebastian Kaleta: jesienią chcemy powrócić do reformy sądownictwa

"Wobec tak brutalnego i bezpodstawnego ataku nikt nie powinien być obojętny. Ten wyjątkowo perfidny, kłamliwy akt nienawiści skierowany wobec Profesora Marka Safjana, byłego prezesa polskiego Trybunału Konstytucyjnego, wymaga zdecydowanego napiętnowania" - napisało w oświadczeniu 26 sędziów w stanie spoczynku.

- Mamy tu dyskusję z okładką. A dyskusje z okładkami dotyczą zawsze pewnej sfery estetycznej, estetycznego smaku. Niektórzy mogą się oburzyć na coś, czego w tekście nie ma. Na samej okładce też nie ma powiązania przeszłości czy ojca sędziego Safjana z tym, co sędzia zrobił w wyroku Trybunału. Jest tylko stwierdzenie, że ta przeszłość wyglądała tak, a nie inaczej - powiedział w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek.

Jego zdaniem taka reakcja sędziów na okładkę tygodnika to "coś niebywałego". - A jednocześnie wydaje mi się, że jest to zgodne z pewną logiką tej dyskusji, o której mówimy w kontekście polskiego sądownictwa - podkreślił dziennikarz.

Posłuchaj
21:21 PR24_mp3 2021_07_28-10-09-03.mp3 Maciej Kożuszek o sporze wokół reformy sądownictwa w Polsce (Temat dnia)

I przytoczył fragment tekstu Piotra Lisiewicza z "Gazety Polskiej", w którym zacytowano część uzasadnienia wyroku TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej. Uzasadnienie to, jak zaznaczył Maciej Kożuszek, napisał właśnie sędzia Safjan.

"Z uwagi na całościowy kontekst reform, którym niedawno został poddany polski wymiar sprawiedliwości, w który wpisuje się ustanowienie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz z powodu całokształtu okoliczności towarzyszących utworzeniu tej nowej izby, izba ta nie daje pełni rękojmi niezawisłości i bezstronności" - głosi uzasadnienie.

Czytaj również:

- Wydaje mi się, że kluczowa jest tu kwestia dotycząca tego całościowego kontekstu. Z tym mamy do czynienia od początku sporu o polski wymiar sprawiedliwości z różnymi instytucjami Unii Europejskiej, nie tylko z TSUE. Bo chodzi o to, że w tym całościowym kontekście mieści się ocena polityczna obozu rządzącego w Polsce. I to jest rzecz absolutnie kluczowa – stwierdził Maciej Kożuszek.

- Bo nikt, kto rozumie, jak działają systemy demokratyczne, systemy oparte na lepiej lub gorzej funkcjonującym trójpodziale władz, nie stwierdzi, że nigdy i w żadnym wypadku, w żadnym państwie demokratycznym sędziowie nie będą wybierani przez polityków i te dwie sfery nie będą się przenikać. Oczywiście niezależność sędziów jest ustalana w jakiś inny sposób - dodał dziennikarz.

Jego zdaniem "problemem jest tutaj nie sam fakt, że politycy będą powoływać choćby KRS, która będzie miała wpływ na Izbę Dyscyplinarną, tylko to, jacy politycy będą powoływać tę radę".

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadził: Michał Rachoń 

Gość: Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska") 

Data emisji: 28.07.2021

Godz. emisji: 10.09

bartos

Czytaj także

Wniosek posłów PiS do TK ws. uprawnień TSUE. Wójcik: polska konstytucja jest ważniejsza niż prawo UE

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 18:25
- Weszliśmy do UE i wydawało się, że wszyscy powinni być równi i ta równość powinna być przestrzegana, a okazało się, że UE bardzo mocno się rozpycha - mówił w Programie 3 Polskiego Radia Michał Wójcik, minister w KPRM. Z kolei Krzysztof Śmiszek, poseł Lewicy stwierdził, że "mamy wojnę polskich instytucji z UE".
rozwiń zwiń