X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Znieważenie świątyni w Warszawie. Mężczyzna poprzestawiał naczynia liturgiczne

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 07:59
Policjanci z warszawskiego Ursynowa zatrzymali 52-latka podejrzanego o znieważenie miejsce kultu religijnego - powiedział rzecznik ursynowskiej policji podkom. Robert Koniuszy. Mężczyzna miał wtargnąć do jednej z cerkwi przy ul. Puławskiej w Warszawie, gdzie swoim zachowaniem znieważył przedmiot czci religijnej w postaci kielichów oraz dary używane do eucharystii
Cerkiew pw. św. Sofii Mądrości Bożej przy Puławskiej w Warszawie
Cerkiew pw. św. Sofii Mądrości Bożej przy Puławskiej w WarszawieFoto: AH/ FORUM

Do zdarzenia doszło kilka dni temu. Według informacji śledczych, 52-letni Mariusz P. mieszkający w podwarszawskim Mysiadle, znieważył naczynia liturgiczne w prawosławnej Cerkwi Świętej Sofii Mądrości Bożej przy ul. Puławskiej na warszawskim Ursynowie.

1200_ksiądz_shutterstock.jpg
Konstanty Pilawa o antyklerykalizmie: to obowiązek świeckich wynikający nie tylko z ortodoksji

- Od razu skierował się do tabernakulum, a właściwie do darochranitielnicy, skąd wyciągnął kielichy liturgiczne i zaczął ustawiać ja na ołtarzu. Przy tym mamrotał coś do siebie, po czym opuścił świątynię - wyjaśnił Robert Koniuszy. Wskazał, że duchowny, który przyszedł odprawić mszę, był zaskoczony, że ktoś wyjął przedmioty czci religijnej z tabernakulum, znieważając w ten sposób uczucia religijne wiernych i burząc porządek świątyni.

Czytaj także: 

- Następnego dnia mężczyzna ponownie odwiedził cerkiew. Kiedy zauważył prawosławnego duchownego, podszedł do niego i powiedział, że to on ułożył wczoraj naczynia według swojego porządku, po czym zaproponował, że kupi od niego jeden z obrazów. Mężczyzna spotkał się jednak odmową - przekazał.

Nawet dwa lata więzienia

Podał, że o znieważeniu miejsca kultu religijnego kapłan powiadomił ursynowskich policjantów. Dzień po złożeniu zawiadomienia 52-letni Mariusz P. został zatrzymany. -Powiedział, że zdaje sobie sprawę z tego, co zrobił i przyznaje się do przestępstwa. Teraz powód swojego zachowania będzie musiał wyjaśnić przed sądem, który może go skazać nawet na dwa lata więzienia - podkreślił Robert Koniuszy. 


mbl

Czytaj także

Symbole Strajku Kobiet w urzędzie warszawskiej dzielnicy. "Podważają bezstronność administracji publicznej"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 15:23
Zastrzeżenia części mieszkańców dzielnicy Ursynów wywołała symbolika Strajku Kobiet w przestrzeni urzędu dzielnicowego w Warszawie. Symbol błyskawicy powszechnie wykorzystywano w trakcie protestów przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego jesienią 2020 r. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zakaz noszenia symboli religijnych i światopoglądowych w miejscu pracy? TSUE wydał orzeczenie

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 11:20
Zakaz noszenia w miejscu pracy jakichkolwiek widocznych symboli wyrażających przekonania polityczne, światopoglądowe lub religijne może być uzasadniony koniecznością prezentowania przez pracodawcę neutralnego wizerunku wobec klientów lub zapobiegania konfliktom w pracy - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.
rozwiń zwiń