X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Konstanty Pilawa o antyklerykalizmie: to obowiązek świeckich wynikający nie tylko z ortodoksji

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 14:30
- Papież Franciszek wielokrotnie mówił, że dzisiaj jedną z większych wad współczesnego Kościoła jest klerykalizm, który można tu definiować jako utożsamianie dobra Kościoła z jakimś dobrem własnym, dobrem interesu konkretnego księdza, biskupa czy pewnej grupy - mówił w Polskim Radiu 24 red. Konstanty Pilawa ("Pressje").   
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Calamity Jane

"Pressje" to kwartalnik wydawany od 19 lat. Pismo powstało w środowisku skupionym wokół Klubu Jagiellońskiego - początkowo nieformalnego forum dyskusyjnego studentów, absolwentów i młodszych pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tematem najnowszego numeru jest "pobożny antyklerykalizm".

Okładka1200
"Wiele kwestii jest wciąż aktualnych i praktycznych". Dr Stankiewicz o filozofii stoickiej

Co oznacza to przeciwstawne sformułowanie?  

- "Pobożny antyklerykalizm" jest kierunkiem, który wyznaczył papież Franciszek. Ojciec Święty wielokrotnie mówił, że dzisiaj jedną z większych wad współczesnego Kościoła jest klerykalizm, który można tu definiować jako utożsamianie dobra Kościoła z jakimś dobrem własnym, dobrem interesu konkretnego księdza, biskupa czy pewnej grupy - odpowiedział Pilawa. 

Jak dodał, misją czasopisma jest pokazywać, że dzisiaj stawianie hierarchom, ale też świeckim, wyraźnych granic jest obowiązkiem katolików, wynikającym wprost z ortodoksji.

Posłuchaj
22:39 PR24_mp3 2021_07_19-23-36-11.mp3 Konstanty Pilawa o najnowszym numerze kwartalnika "Pressje" ("Rozpruwacz kulturalny") 

- Co ciekawe, taka postawa jest zakorzeniona nie tylko w dokumentach oficjalnych Kościoła (np. konstytucja dogmatyczna "Lumen gentium"), ale też, wydaje mi się, w mentalności polskich katolików [...], którzy mają przeświadczenie, że ksiądz po prostu jest jednym z nas, zwykłym człowiekiem. Natomiast jego specjalne namaszczenie polega na tym, że jest, przez święcenia kapłańskie, przez swoją posługę, in persona Christi - podsumował gość audycji.               

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Rozpruwacz kulturalny"

Prowadziła: Jakub Moroz

Gość: red. Konstanty Pilawa (pismo "Pressje")

Data emisji: 19.07.2021

Godz. emisji: 23.36

kmp


Czytaj także

"Odsłony Cata". Krzysztof Masłoń: czyta się z wypiekami

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2021 22:30
- Jest to nietypowy zbiór, tutaj mamy tylko nadawcę. "Cat" listy kieruje do kilkunastu osób. Pochodzą zarówno z czasów jego życia w Wielkiej Brytanii, dekady londyńskiej, jak i z okresu po powrocie do PRL, kiedy Mackiewicz, przez dziesięciolecie, aż do śmierci, mieszkał w Warszawie - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Zapert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polacy budowali obce mocarstwo". Mariusz Świder o swojej najnowszej książce

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 22:30
- Być może tytuł jest przesadny. Jest na pewno prowokujący. Ma on zainteresować. Obok takiego tytułu w księgarni nikt nie przejdzie obojętnie. Nie jest on mojego autorstwa. To jest przywilej wydawnictwa: decydować o ostatecznym tytule - powiedział o swojej książce "Jak stwarzaliśmy Rosję. Polskie korzenie rosyjskiego imperium" w Polskim Radiu 24 Mariusz Świder, pisarz.  
rozwiń zwiń