X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Müller: organizacja wymiaru sprawiedliwości to kompetencja państw członkowskich UE

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 10:10
Organizacja wymiaru sprawiedliwości należy do kompetencji państw członkowskich Unii Europejskiej - stwierdził rzecznik rządu Piotr Müller. Jego zdaniem w kwestii sądownictwa w wielu przypadkach nie chodzi już o spór prawny, a o "pewne rozgrywki o charakterze politycznym".
Rzecznik rządu Piotr Mller
Rzecznik rządu Piotr MüllerFoto: Twitter/@PremierRP

W rozmowie w TVP1 rzecznik rządu ocenił, że to, co robi Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, pokazuje, że mamy do czynienia z "istotnym konfliktem", jeśli chodzi o "próby przechwycenia kompetencji państw członkowskich na poziom Unii Europejskiej".

- Zasadą traktatową Unii Europejskiej jest to, że kompetencje, które nie są powierzone Unii Europejskiej, są kompetencjami krajów członkowskich - i bez wątpienia taką kompetencją niepowierzoną, czyli nadal przypisaną do państw członkowskich, jest kwestia organizacji wymiaru sprawiedliwości - powiedział Müller.

- Jeżeli ktoś twierdzi, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego miałby doprowadzić do wyjścia Polski z Unii Europejskiej, to się pytam, dlaczego tak się nie stało w przypadku Niemiec, gdzie dokładnie analogiczne orzeczenia były wprowadzone, we Francji, w Czechach, we Włoszech, w ogóle w większości krajów Unii Europejskiej, gdzie badano tego typu kolizję norm - pytał.

pad twitt pap 1200 .jpg
Prezydent: "obrońcy Konstytucji" z ostatnich lat walczą, by ją zdeprecjonować

"Rozgrywki o charakterze politycznym"

Zdaniem rzecznika rządu w obecnej sytuacji w wielu przypadkach nie chodzi już o spór prawny, a "o pewne rozgrywki o charakterze politycznym", a także "próbę rozpychania się instytucji unijnych poza to, co przyznano im w traktatach".

Czytaj także: 

W środę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis traktatu unijnego, na podstawie którego Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych ws. sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją. W uzasadnieniu wyroku TK wskazano, że Unia Europejska nie może zastępować państw członkowskich w tworzeniu regulacji dotyczących ustroju sądów i gwarancji niezawisłości sędziów.

Na kilkadziesiąt minut przed wyrokiem TK Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej - uwzględniając wnioski Komisji Europejskiej - wydał kolejne postanowienie o środkach tymczasowych ws. polskiego wymiaru sprawiedliwości. Unijny trybunał zobowiązał Polskę do "natychmiastowego zawieszenia" stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Oznacza to, że Polska ma zawiesić działalność Izby Dyscyplinarnej m.in. w sprawach immunitetów sędziowskich.

ks

Czytaj także

TK: Polska nie musi respektować postanowienia TSUE dot. Izby Dyscyplinarnej SN

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 15:24
Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności unijnych przepisów o wykonywaniu środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczących funkcjonowania sądownictwa w Polsce. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik PO o sporze TK i TSUE: mamy do czynienia z czarnym dniem dla polskiego państwa

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 08:22
 - To jest bicie na alarm wprawdzie, ale proszę zauważyć, że w parlamentarnej debacie z argumentami, które trudno obalić - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Grabiec, rzecznik Platformy Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żukowska: polska konstytucja wskazuje, że przepisy umów międzynarodowych powinny być honorowane

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 09:23
– Podjęliśmy dobrowolną decyzję jako państwo i naród o wstąpieniu do Unii Europejskiej, więc musimy przepisy traktatowe szanować i je wykonywać – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Anna Maria Żukowska, poseł Lewicy.
rozwiń zwiń