X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prof. Roszkowski: krzyż jest w dzisiejszym, coraz bardziej pogańskim świecie postrzegany zupełnie fałszywie

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 12:08
- Chcę podkreślić jedną rzecz - historia chrześcijaństwa, w tym także moja książka, jest właśnie tym - historią, a nie legendą czy mitem. Między Jezusem historii a Chrystusem wiary nie ma sprzeczności. Powstałe na początku I wieku pisma św. Pawła i Ewangelistów każdy historyk powinien odczytywać jako wiarygodne źródła - mówi prof. Wojciech Roszkowski o swojej najnowszej dwutomowej monografii "Historia chrześcijaństwa".
Profesor Wojciech Roszkowski
Profesor Wojciech RoszkowskiFoto: PAP/Radek Pietruszka

Jacek Ożóg: Jak udało się Panu pomieścić potężną historię chrześcijaństwa w dwóch tomach?

Prof. Wojciech Roszkowski: To jest historia autorska, napisana w formie nietypowej. To nie podręcznik, lecz historia opowiedziana krótkimi esejami, których tematyka jest dobrana wskutek selekcji najważniejszych epizodów, zjawisk i postaci z historii chrześcijaństwa - tak, żeby czytelnik mógł zrozumieć czemu Kościół mimo problemów przetrwał 2000 lat. Piszę o poważnych kryzysach np. o upadku papiestwa w X wieku, który był dramatyczny. Również takie popularne zagadnienia jak inkwizycja i krucjaty starałem się potraktować sine ira et studio, przede wszystkim tłumacząc skąd się wzięły i jaki był ich współczesny kontekst. W przeciwnym przypadku byłaby to karykatura wywodu historycznego, która ma miejsce na przykład wtedy, gdy ktoś pisze o inkwizycji odrywając ten temat od funkcjonowania ówczesnego sądownictwa świeckiego.

Prof. Wojciech Roszkowski 1200.jpg
"Paradoksalnie historia Kościoła wcale nie jest dobrze znana". Prof. Roszkowski o swojej najnowszej publikacji

Pod tym kątem Pana "Historia Chrześcijaństwa" różni się od Pańskiego bestsellerowego "Świata Chrystusa".

Tak, jest bardziej syntetyczna i popularnonaukowa. "Świat Chrystusa" oparty został na wyczerpującej kwerendzie, starałem się pokazać w nim wszystkie najważniejsze źródła odnoszące się do krótkiego, 37-letniego okresu w historii wszystkich ówczesnych cywilizacji. W mojej najnowszej pracy natomiast nicią przewodnią są dzieje Kościoła. Inspiracją do jej powstania był wspomniany kryzys. Jak można go zrozumieć na tle tej historii? Jakiego on jest rodzaju? Czego dotyczy? Wcześniejsze kryzysy były potężne: prześladowania pierwszych trzech wieków, relacje państwo-Kościół od czasów Konstantyna i Teodozjusza, odstępstwa i herezje średniowieczne… Każdy kryzys był trochę inny, ale instytucja Kościoła trwa. Jak to się dzieje? To według mnie jest zasadniczym pytaniem.

Nie zaczyna Pan swojej książki jednak od życia Chrystusa, ale od symbolu krzyża i objawień Maryjnych. Skąd taki zamysł?

Krzyż jest w dzisiejszym, coraz bardziej pogańskim świecie postrzegany zupełnie fałszywie. Nawet krzyżyki noszone na szyi są zwykłą ozdobą bez żadnego znaczenia. Niedawno słyszeliśmy zdanie pewnego profesora w kontekście krzyża na Giewoncie że "krzyż zabija". Tak, zabijał, bo był narzędziem tortury. Ważne jest jednak co innego - dlaczego Syn Boży musiał ponieść śmierć męczeńską na krzyżu i jakie jest znaczenie tej śmierci z punktu widzenia wytłumaczenia zła i cierpienia w tym świecie? Bardzo często czyni się z tego zarzut wobec chrześcijaństwa. Moim zdaniem te zagadki nie mają żadnej odpowiedzi, jeżeli nie wgłębimy się w znaczenie ofiary Chrystusa na Krzyżu. Proszę mi znaleźć inne sensowniejsze wytłumaczenie niż to, że ofiara zmazuje grzech. To jest istota i od tego zaczynam. Od ofiary i Zmartwychwstania wszystko się zaczęło.

prof. Wojciech Roszkowski 1200 forum.jpg
Wojciech Roszkowski o współczesnej cywilizacji

Czytaj także:

Jak Pan wspomniał, drugi rozdział dotyczy Matki Bożej. Proszę zadać sobie takie pytanie: kto był najważniejszym człowiekiem w historii świata? Historycy będą wskazywali Napoleona czy Aleksandra Wielkiego, ale ja uważam, że była nim kilkunastoletnia dziewczyna żydowska z Palestyny. Jeżeli wierzymy w Boga powinniśmy uznać, że Jej odpowiedź: "Niech Mi się stanie" jest zdaniem przełomowym w skali świata. Jednocześnie Matka Boża jest fascynująca, bo z kart Ewangelii nie dowiemy się o Niej prawie nic - nawet imiona rodziców znamy z apokryfów, nie wiemy też dokładnie, ile miała lat. Pismo Święte przywołuje Jej ważne zdanie, wypowiedziane w Kanie Galilejskiej: "Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie". Sama usuwa się w cień, wskazując na swojego Syna. Nie chciała przytłaczać Go swoją osobą, a mimo to jest milcząco obecna w Ewangelii za sprawą wielu epizodów, o których tylko Ona mogła wiedzieć. Mnie to fascynuje, ale chcę podkreślić jedną rzecz - historia chrześcijaństwa, w tym także moja książka, jest właśnie tym - historią, a nie legendą czy mitem. Między Jezusem historii, a Chrystusem wiary nie ma sprzeczności. Powstałe na początku I wieku pisma św. Pawła i Ewangelistów każdy historyk powinien odczytywać jako wiarygodne źródła.

Wydawnictwo Biały Kruk/nt

Czytaj także

Prof. Roszkowski: Niemcy mogą odczytywać projekt Trójmorza jako zagrożenie swojej hegemonii

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 10:35
- W ostatnich latach Polska stała się bardziej znaczącym podmiotem polityki międzynarodowej. Dla Niemiec to konkurencja, może jeszcze nie na taką skalę, na jaką byśmy chcieli, ale jest to przeszkoda w tym, by utrzymały pozycję hegemonistyczną w Europie - powiedział historyk prof. Wojciech Roszkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Roszkowski nagrodzony za "Roztrzaskane Lustro"

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 22:00
Gościem wtorkowych "Rozmów po zmroku" był laureat tegorocznej Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza - profesor Wojciech Roszkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Część młodzieży nie zdawała sobie sprawy z tego, co robi". Prof. Wojciech Roszkowski o Strajku Kobiet

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 19:00
- Obraz tych demonstracji jest w pewnym sensie ponury. Myślę jednak, że pewna część młodzieży przyłączyła się do tego protestu, nie do końca zdając sobie sprawę z tego, co robi. Pocieszam się tą myślą, bo widać było sceny wspólnych zabaw, wygłupiania się - powiedział prof. Wojciech Roszkowski, nauczyciel akademicki, historyk, autor książki "Bunt barbarzyńców" w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
rozwiń zwiń