X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Roszkowski: współczesność jest trudna dla Kościoła, na Zachodzie mamy do czynienia z jego kryzysem

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 10:57
- Zdawałem sobie sprawę z kryzysu Kościoła związanego z różnymi skandalami i dechrystianizacją życia codziennego w społeczeństwach zachodnich. Wydarzenia z jesieni ubiegłego roku przyspieszyły prace nad książką i przesądziły o pewnych myślach, zwłaszcza związanych z drugim tomem – powiedział prof. Wojciech Roszkowski, historyk i autor książki "Świętości, upadki i nawrócenia".
Audio
  • Prof. Wojciech Roszkowski o książce "Świętości, upadki i nawrócenia" ("Poczytnik")
Prof. Wojciech Roszkowski
Prof. Wojciech RoszkowskiFoto: PR24/AK

Prof. Wojciech Roszkowski, aby lepiej zrozumieć, skąd pochodzimy, w dwóch tomach opisuje historię chrześcijaństwa. Pierwszy tom kończy się upadkiem Konstantynopola. Drugi będzie doprowadzony do czasów najnowszych i ukaże się na przełomie czerwca i lipca.

chrześcijaństwo kościół FREE 1200_660.jpg
"Katedra i uniwersytet". Nowa książka prof. Kucharczyka o kryzysie chrześcijańskiej cywilizacji

Historyk opisuje zarówno budowniczych, jak i niszczycieli zachodniej cywilizacji, odnosząc się przy tej okazji do wielu utartych przez wieki dyskredytujących opinii. Czy wpływ na decyzję o napisaniu książki miały również wydarzenia z jesieni ubiegłego roku, gdy dochodziło w Polsce do ataków na kościoły i osoby duchowne?

- Kiedy to nastąpiło, byłem już mocno zaawansowany w pracy, zdawałem sobie sprawę z kryzysu Kościoła związanego z różnymi skandalami i dechrystianizacją życia codziennego w społeczeństwach zachodnich. Jednak przyspieszyło to trochę i przesądziło o pewnych myślach, zwłaszcza związanych z drugim tomem, gdzie dochodzę do współczesności, która jest dla Kościoła trudna, mamy do czynienia z dość mocnym jego kryzysem na Zachodzie - wskazał prof. Wojciech Roszkowski.

Posłuchaj
23:49 PR24_mp3 2021_04_25-22-06-12.mp3 Prof. Wojciech Roszkowski o książce "Świętości, upadki i nawrócenia" ("Poczytnik")

Głównym motywem pracy, na co zwrócił uwagę rozmówca Tomasza Zaperta i Krzysztofa Masłonia, nad publikacją była "ciekawość człowieka, który jest związany z Kościołem".

W książce gość Polskiego Radia 24 dowodzi ponadto, że nasza cywilizacja od swego zarania zmagała się z rozmaitymi wyzwaniami i konfrontowana była z przeróżnymi zagrożeniami, inicjowanymi od środka i z zewnątrz. Zwyciężała mocą i aktywnością tych, którzy znajdowali swoją tożsamość w tym, co kiedyś nazwano christianitas.

Więcej w całej rozmowie. 

***

Tytuł audycji: "Poczytnik"
Prowadzący: Krzysztof Masłoń, Tomasz Zapert
Gość: prof. Wojciech Roszkowski, historyk
Data emisji: 25.04.2021
Godzina emisji: 22.06

mat. pras./Polskie Radio 24/db

Czytaj także

"Intelektualny rzecznik epoki". Czyżewski o życiu i twórczości Leszka Kołakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 11:30
Był aktywnie zaangażowany w komunizm w Polsce, określał się jako myśliciel marksistowski, ale bardzo szybko przyszło rozczarowanie marksizmem - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Hubert Czyżewski z Centrum Badań Kopernik UJ, komentując biografię Leszka Kołakowskiego. 
rozwiń zwiń