X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Kościół nieustannie był w stanie kryzysu". Prof. Wojciech Roszkowski o kondycji współczesnego Kościoła

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 17:35
- Zdarzały się w dawnych czasach, ale i współcześnie, pewne herezje czy wyzwania dogmatyczne, poglądy, na które Kościół musiał odpowiedzieć, pogłębiając swoją doktrynę - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Roszkowski, historyk.
Złota Kaplica z grobowcem Mieszka Pierwszego i Bolesława Chrobrego w bazylice archikatedralnej Św. Apostołów Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim w Poznaniu,
Złota Kaplica z grobowcem Mieszka Pierwszego i Bolesława Chrobrego w bazylice archikatedralnej Św. Apostołów Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Prof. Wojciech Roszkowski jest autorem książki "Historia chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia".

forum jerzy kwaśniewski 1200.jpg
"Nowe ideologie zaprzeczają prawdzie". Mec. Jerzy Kwaśniewski o atakach na Kościół

- Generalna refleksja, która towarzyszyła mi podczas analizy kolejnych epizodów historii Kościoła jest taka, że Kościół właściwie nieustannie był w stanie kryzysu, który albo był związany z siłami zewnętrznymi, jak w ciągu pierwszych trzech wieków, prześladowań w różnych czasach i regionach. Drugim wyrazem są kryzysy wewnętrzne, wynikające z kilku czynników - przypominał.

- Zdarzały się w dawnych czasach, ale i współcześnie, pewne herezje czy wyzwania dogmatyczne, poglądy na które Kościół musiał od opowiedzieć, pogłębiając swoją doktrynę. Fundamentem są oczywiście ewangelie, ale to refleksja i ich interpretacja, między innymi w wyniku różnych kryzysów dogmatycznych, jest pogłębiana - zaznaczył historyk.

Gość audycji podkreślał, że konflikty pomiędzy Kościołem a władzą świecką to jeden z elementów kryzysów, które Kościół w ciągu dwóch tysięcy lat przeżywał. - Stale mieliśmy do czynienia z tym zmaganiem. Mamy z tym do czynienia z wyzwaniami w czasach Bizancjum, ale i nowożytnego cesarstwa (…) To także konflikty wynikające z ambicji władców katolickich, by rywalizować z papieżem, ale i wielkie rozłamy, z XI w., kiedy odeszło prawosławie oraz Reformacja i odejście odłamów protestanckich - przypominał.

Posłuchaj
22:58 PR24_mp3 2021_04_17-16-35-13.mp3 Prof. Wojciech Roszkowski o historii chrześcijaństwa (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

- Dziś mamy do czynienia z ogromnymi połaciami niewiedzy o korzeniach Kościoła. Ja traktuję ewangelię jako poważne źródło historyczne, które podlega analizie warsztatu historyka. Narzędzia poznania to wiedza i wiara, tylko żadna z nich nie daje nam pewności (…) Wiara jest niezbędna do poznania. W twierdzenia Gödla mamy taką oto tezę, że w każdym systemie logicznym można udowodnić tylko to, co jest w jego założeniu. Założenia przyjmuje się na wiarę - dodał prof. Wojciech Roszkowski.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: prof. Wojciech Roszkowski

Data emisji: 17.04.2021

Godzina emisji: 16.35

PR24/ka

Czytaj także

Ks. prof. Bortkiewicz: płeć jest zbudowana na bazie genetycznej, nie jesteśmy w stanie jej zmienić

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 08:20
- Orzeczenia jakichkolwiek gremiów czy to rad pedagogicznych czy sądów w sprawie zmiany płci są irracjonalne. Płeć jest zbudowana na bazie genetycznej, a tej, póki co, nie jesteśmy w stanie zmienić - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Paweł Bortkiewicz, etyk i specjalista w zakresie teologii moralnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłosierdzie Boże. Barbara Sułek-Kowalska: chodzi o zaufanie Panu Bogu

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 20:00
- W miłosierdziu chodzi o zaufanie Panu Bogu. "Jezu, ufam Tobie” - ufam, a więc wierzę w to, czego mnie uczysz. Ufam, a więc wykonuję to, o co mnie prosisz i to, co mi zlecasz. A Pan Jezus daje nam wyraźne wskazówki dotyczące tego, jak mamy żyć - powiedziała w Polskim Radiu 24 dziennikarka Barbara Sułek-Kowalska. 
rozwiń zwiń