X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Program wspomagający uczniów po pandemii". Czarnek: młodzi ludzie potrzebują takiego wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 12:00
 - Odbudowa kondycji fizycznej dzieci i młodzieży jest na wagę złota - tymi słowami zwrócił się minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek do nauczycieli WF uczestniczących w szkoleniach "WF z AWF – Aktywny powrót do szkoły", które oficjalnie zainaugurowano we wtorek.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/O_Lypa

Ministerstwo Edukacji i Nauki wspólnie z Akademią Wychowania Fizycznego w Warszawie opracowały program "Program wspomagający uczniów po pandemii". Jest on podzielony na dwa etapy: pierwszy – Aktywny powrót do szkoły i drugi – Sport Klub.

PAP Przemysław Czarnek 1200.jpg
"Nie było żadnych negatywnych informacji". Szef MEiN o powrocie uczniów do szkół i nauce stacjonarnej po wakacjach

W sumie w ośrodkach AWF w całym kraju będzie szkoliło się ok. 40 tys. nauczycieli wychowania fizycznego. Po ukończeniu szkoleń nauczyciele wraz ze swoimi szkołami będą mogli starać się o środki na organizowanie zajęć dodatkowych dla uczniów. Szkolenia rozpoczęły się w piątek.

We wtorek szef MEiN wziął udział w inauguracji szkoleń dla nauczycieli na AWF w Warszawie.

Zwracając się do nauczycieli minister wskazał na ogromne zainteresowanie programem. - Patrząc na statystyki, że mamy około 45 tys. etatów nauczycieli WF, to frekwencja jest imponująca. To świadczy o tym, że państwo po pierwsze: odpowiedzieliście na znakomitą ofertę Akademii Wychowania Fizycznego, po drugie: macie w sobie ogromne pokłady odpowiedzialności za tych młodych ludzi, którzy potrzebują wsparcia w odbudowie kondycji fizycznej. Co do tego nie mamy najmniejszej wątpliwości - powiedział Przemysław Czarnek.

Przypomniał, że w tygodniowej siatce godzin lekcje WF to cztery godziny. - Trzeba je wykorzystać absolutnie bardzo efektywnie, po to żeby dzieci i młodzież wróciły do swojej sprawności sprzed pandemii koronawirusa i sprzed nauki zdalnej - podkreślił szef MEiN. Dodał, że przez sport można rozwiązywać także problemy psychologiczne.

- Odbudowa kondycji fizycznej dzieci i młodzieży, dzięki państwa pracy, jest na wagę złota - podkreślił minister edukacji i nauki.

Ponad 40 mln złotych na "Aktywny powrót do szkoły"

Podał, że na realizację programu "WF z AWF – Aktywny powrót do szkoły" przeznaczono 42 mln zł. Jest on podzielony na dwa etapy: pierwszy – Aktywny powrót do szkoły i drugi – Sport Klub. - To nie jest nasze ostatnie słowo. Jeśli zabraknie tych 42 mln zł, bo zainteresowanie ze strony dzieci i młodzieży będzie bardzo duże przeznaczymy kolejne miliony złotych na to, by te zajęcia się odbywały - zapowiedział Czarnek.

Podczas szkoleń specjaliści z AWF z całego kraju mają dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami przydatnymi w pracy z młodymi ludźmi. Na zajęciach nauczyciele pod okiem najlepszych specjalistów z Akademii poznają m.in. metody przeciwdziałania skutkom: hipokinezji – bezczynności ruchowej, izolacji społecznej czy zdrowotnym pojawiającym się po przebyciu COVID-19. Zajęcia będą obejmowały też aspekt psychologiczny. Prowadzący opowiedzą o konsekwencjach psychicznych nauczania zdalnego, metodach tworzenia motywacyjnego klimatu na zajęciach ruchowych, budowania relacji społecznych czy pokonywania barier aktywności fizycznej. Część zajęć jest teoretycznych, część to zajęcia praktyczne.

"Uczniowie wrócą nie ci sami"

We wtorek podczas wykładu inaugurującego szkolenie prof. Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku Agnieszka Maciejewska-Skrendo, przewodnicząca zespołu "W zdrowym ciele, zdrowy duch", wskazała, że "uczniowie wrócą do szkół tacy sami, ale nie ci sami". - Oni będą inni, oczywiście można rozpatrywać tę inność na wielu poziomach, my skupiliśmy się na tym, jakie są ich doświadczenia pandemiczne i jaką oni mieli historie kontaktu z wirusem SARs-Cov-2 - zaznaczyła zwracając się do nauczycieli.

- Podzieliśmy uczniów na takie trzy grupy (...) Pierwsza grupa uczniów to tacy, z którymi możecie się spotkać z małym prawdopodobieństwem, bo jest ich na szczęście niewielu, to tacy, którzy zachorowali objawowo na ciężki wieloukładowy zespół zapalny - powiedziała. Podała, że dotyczy jednego na tysiąc dzieci, które zakaziło się wirusem.

- Druga grupa to tacy, którzy przechodzili COVID-19 objawowo lub bezobjawowo, ale u których możecie zaobserwować pewne niepokojące objawy zespołu pocovidowego. Tutaj chciałabym szczególnie uwrażliwić na takich uczniów, bo rzeczywiście prawdopodobieństwo, że państwo się z nimi spotkacie istnieje - wskazała.

- I w końcu ostatnia grupa, to wszyscy uczniowie, którzy przebywali w izolacji i doświadczyli pewnych negatywnych skutków izolacji i braku aktywności fizycznej - dodała.

Shutter szkoła 1200.jpg
Wszyscy uczniowie wrócili do nauki stacjonarnej. "Istotą szkoły jest spotkanie"

Mówiąc o negatywnych skutkach wskazała m.in. na zwiększony czas przebywania przed ekranami komputerów ze względu na naukę zdalną, ale także ze względu na przeniesienie aktywności społecznej do sieci, zmianę zachowań żywieniowych rodzin i większe spożywanie żywności wysoko przetworzonej o dłuższym terminie przydatności, zaburzenie rytmu dobowego, zmniejszenie ekspozycji na słońce.

"Spodziewamy się różnych zmian biologicznych"

- Spodziewamy się u naszych uczniów wzrostu masy ciała. Spodziewamy się, że mogą się pojawiać osoby z zaburzeniami prawidłowej postawy ciała. Spodziewamy się oczywiście zmniejszenia sprawności fizycznej. Spodziewamy się też, że mogą występować, jako jeden z efektów pocovidowych, zaburzenia czynności oddechowych, ponieważ układ oddechowy to jest układ, przez który wirus nas atakował, to jest ten, przez który on do nas wchodził i w układzie oddechowym mógł siać największe spustoszenie. I w końcu na poziomie biologicznym spodziewamy się różnych zmian, chociażby hormonalnych, immunologicznych, neuroprzekaźnikowych; to dotyczy tych osób, które przechodziły COVID-19 objawowo - powiedziała Maciejewska-Skrendo.

W poniedziałek do nauki stacjonarnej w szkołach wracają uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, którzy od końca października uczyli się zdalnie, a przez ostatnie dwa tygodnie w trybie hybrydowym, gdzie połowa uczniów uczy się stacjonarnie, a połowa zdalnie. Uczniowie młodsi z klas I-III szkoły podstawowej do nauki stacjonarnej wrócili wcześniej – 4 maja. Przedszkola pracują stacjonarnie od 19 kwietnia.

kmp

Czytaj także

Od października studenci wrócą na uczelnie? Szef MEiN zdradza plany resortu

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 17:08
- Studenci wrócą do nauki stacjonarnej na uczelniach od 1 października, jeśli warunki pandemiczne nie zmienią się na gorsze – powiedział w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał, że zachęca do przeprowadzana sesji egzaminacyjnych w trybie stacjonarnym tam, gdzie jest to możliwe
rozwiń zwiń