X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wszyscy uczniowie wrócili do nauki stacjonarnej. "Istotą szkoły jest spotkanie"

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 13:02
Wszyscy uczniowie wrócili do nauki w ławkach. Od dziś lekcje w szkole mają wszystkie klasy podstawówki i szkół średnich. - To dziwne doświadczenie, którego byliśmy świadkami przez ponad rok, sprawiło, że trochę zmieniliśmy optykę i widzenia szkoły - podkreśla w rozmowie z IAR dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 w Warszawie Tomasz Ziewiec.
Koniec nauki stacjonarnej
Koniec nauki stacjonarnejFoto: Shutterstock/Kamil Zajaczkowski
1200_szkoła_shutterstock_free.jpg
Wszyscy uczniowie wracają do nauki stacjonarnej. To ostatni etap stopniowego otwierania szkół

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 w Warszawie Tomasz Ziewiec mówi, że sensem pracy każdego nauczyciela i dyrektora szkoły są spotkania z uczniami i lekcje prowadzone na żywo.

- To dziwne doświadczenie, którego byliśmy świadkami przez ponad rok, sprawiło, że trochę zmieniliśmy optykę i widzenia szkoły. Teraz nie mamy już żadnych wątpliwości, że istotą szkoły jest jednak spotkanie i bycie wspólne i uczenie się w interakcji na żywo - mówi Tomasz Ziewiec. Dyrektor zaznacza, że po miesiącach zdalnych lekcji uczniowie muszą się przyzwyczaić do nauki w ławkach.

Posłuchaj
00:21 11109904_2.mp3 Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 25 w Warszawie o powrocie uczniów do szkół (IAR)

Uczniowie w szkole spędzą prawie miesiąc. Koniec roku szkolnego wypada 25 czerwca.

Młodsi uczniowie

Uczniowie młodsi z klas I-III szkoły podstawowej do nauki stacjonarnej wrócili wcześniej - 4 maja. Przedszkola pracują stacjonarnie od 19 kwietnia.

W poniedziałek wygasają dotychczasowe przepisy rozporządzenia ministra edukacji i nauki, ograniczające naukę stacjonarną w szkołach dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych na rzecz nauki w trybie hybrydowym, które zastąpiło wcześniejsze zawieszające naukę w szkołach dla tych uczniów. Chodzi o rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Wygaśnięcie tych przepisów oznacza, że od poniedziałku wszystkie szkoły i placówki oświatowe będą funkcjonowały w trybie stacjonarnym - uczniowie i słuchacze będą uczyć się na terenie szkoły na zasadach obowiązujących przed okresem epidemii.

szkoła pap 12200.jpg
Powrót do szkół. MEiN opracowało wytyczne dotyczące wsparcia uczniów

Sanitarne wytyczne

W szkołach mają być stosowane wytyczne sanitarne Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego dla szkół, w których wskazano najważniejsze zasady bezpieczeństwa, jakimi są: dystans, dezynfekcja, higiena, noszenie maseczki w przestrzeniach wspólnych i wietrzenie pomieszczeń.

W piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał nowe rozporządzenie, w którym zapisano, że zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu (zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe) będą realizowane w pełnym wymiarze godzin w tradycyjny sposób, tj. stacjonarnie w miejscu ich prowadzenia.

Posłuchaj
00:50 11109187_1.mp3 Uczniowie wracają do nauki stacjonarnej (IAR)

Zachowano jednocześnie możliwość zrealizowania praktyk zawodowych w innych formach wprowadzonych w okresie pandemii.

Uczniowie wszystkich klas branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami, będą realizowali zajęcia praktyczne u pracodawców w pełnym wymiarze godzin.

Jednocześnie, biorąc pod uwagę specyfikę organizacji kształcenia na turnusach dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników, zachowano możliwość, aby turnusy, które rozpoczęły się przed 30 maja 2021 r., mogły być dokończone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

szkoła shutterstock 1200.jpg
Powrót do szkół. 3,4 mln uczniów będzie mogło skorzystać z zajęć wspomagających

Zawieszenie zajęć

W rozporządzeniu znalazł się też zapis wydłużający do 31 grudnia 2021 r. możliwości ograniczania funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

W placówce, której funkcjonowanie zostanie w całości lub w części ograniczone, zajęcia mają być realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Gdy zawieszone zajęcia nie mogą być prowadzone w ten sposób, dyrektor placówki ma ustalić inny sposób ich odbywania.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, z sierpnia ub.r., w jednostkowych przypadkach dyrektor przedszkola, placówki wychowania przedszkolnego lub szkoły za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii powiatowego sanepidu, może zawiesić zajęcia na czas określony, jeżeli ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną może być zagrożone zdrowie uczniów.

Zawieszenie zajęć może dotyczyć grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć. 

pkur

Czytaj także

"Musimy walczyć o poziom nauki". Rzymkowski o wyzwaniach polskiej edukacji

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 16:56
- Trudno w sytuacji pandemii narzucać wyższe wymagania, w sytuacji gdy uczniowie mają utrudniony kontakt z nauczycielami - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Rzymkowski, wiceminister edukacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy otwarcie szkół może wiązać się ze wzrostem zakażeń? Szef MZ: nie spodziewamy się tutaj czwartej fali

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 11:05
- Nie spodziewamy się tutaj czwartej fali zakażeń, należy jednak liczyć się z lekkim wzrostem zachorowań - ocenił minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany, czy otwarcie szkół może wiązać się ze wzrostem zakażeń.
rozwiń zwiń