X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"73 lata temu zginął jeden z najodważniejszych Polaków w historii". Szef MEiN o Witoldzie Pileckim

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 20:15
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oddał hołd rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu w 73. rocznicę zamordowania bohatera. Szef MEiN złożył wieniec przed ścianą śmierci w dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, gdzie powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, a Instytut Pamięci Narodowej prowadzi poszukiwania szczątków ofiar totalitaryzmów.
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, rzecznik MEiN Anna Ostrowska i członek Grupy Historycznej Zgrupowanie Radosław, dziennikarz Jarosław Wróblewski złożyli wieniec pod ścianą śmierci ku czci rtm. Witolda Pileckiego
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, rzecznik MEiN Anna Ostrowska i członek Grupy Historycznej Zgrupowanie "Radosław", dziennikarz Jarosław Wróblewski złożyli wieniec pod ścianą śmierci ku czci rtm. Witolda Pileckiego Foto: PAP/Mateusz Marek

pilecki.jpg
73. rocznica śmierci Witolda Pileckiego

Minister Przemysław Czarnek podkreślił, że Witold Pilecki był jednym z kilku najodważniejszych Polaków w dziejach naszego narodu. - Człowiek, który poświęcił się ojczyźnie i którego życie wypełniła bez reszty Polska. Dzisiaj oddajemy mu cześć, wspominając te straszne czasy po drugiej wojnie światowej, bo one były w wielu wymiarach gorsze niż te z okresu drugiej wojny. Tak można powiedzieć, dlatego że o ile ci ludzie wiedzieli, czego spodziewać się od Niemców, od niemieckich okupantów, to na pewno nie do końca spodziewali się tego, co ich czeka z rąk Sowietów i niestety z rąk polskich służalców - powiedział szef resortu edukacji i nauki.

Jak dodał, procedowany w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty i finansowaniu zadań oświatowych sprawi, że będzie można przeznaczyć środki będące w gestii ministra na przykład na opłacenie wycieczek młodzieży do miejsc pamięci.

Posłuchaj
00:30 czarnek.mp3 Przemysław Czarnek o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim (IAR)

 

Ogień pamięci dla Witolda Pileckiego

O 21:30 - w godzinę śmierci Witolda Pileckiego - w 27 miastach i miejscowościach w Polsce przedstawiciele IPN oddadzą hołd bohaterowi, zapalając znicze w miejscach związanych z rotmistrzem. Ogień pamięci zapłonie między innymi w Warszawie, w Gdańsku i we Wrocławiu - przy pomnikach Witolda Pileckiego.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku. Był bohaterem wojny polsko-bolszewickiej i uczestnikiem wojny obronnej w 1939 roku. W czasie okupacji współtworzył konspiracyjne struktury Tajnej Armii Polskiej. W 1940 roku dobrowolnie trafił do niemieckiego obozu Auschwitz, gdzie organizował ruch oporu, a także system pomocy dla więźniów. Po ucieczce z obozu śmierci w kwietniu 1943 roku pisał raporty, które stały się świadectwem Zagłady.

forum witold pilecki 1200.jpg
73 lata temu komunistyczne władze wykonały wyrok śmierci na rtm. Witoldzie Pileckim

Czytaj także:

Rotmistrz Witold Pilecki walczył też w Powstaniu Warszawskim. Po drugiej wojnie światowej i służbie w 1945 roku w 2 Korpusie Polskim we Włoszech wrócił do Polski, by działać w podziemiu niepodległościowym. Zatrzymany przez komunistów, został skazany na karę śmierci w pokazowym procesie politycznym. Zamordowany 25 maja 1948 roku metodą katyńską - strzałem w tył głowy. Szczątków Witolda Pileckiego do dziś nie odnaleziono.

Rotmistrza sądownie zrehabilitowano dopiero w III RP, pośmiertnie odznaczono go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego. W 2013 roku został awansowany do stopnia pułkownika.

nt

Czytaj także

Rotmistrz Witold Pilecki - ucieczka z Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 05:55
Rotmistrz Pilecki dobrowolnie wszedł w "kocioł" podczas łapanki na stołecznym Żoliborzu. Był 19 września 1940 roku. Wylegitymował się dokumentami Tomasza Serafińskiego, ukrywającego się żołnierza polskiego. Wywieziono go do obozu Auschwitz, skąd uciekł w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

120 lat temu urodził się Witold Pilecki. Prezydent: był wielkim Polakiem i prawdziwym bohaterem

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 10:18
Prezydent Andrzej Duda napisał, że Witold Pilecki był wielkim Polakiem i prawdziwym bohaterem. Za pośrednictwem Twittera Andrzej Duda zapowiedział, że na fasadzie Pałacu Prezydenckiego zostanie wyświetlony wizerunek rotmistrza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Polskim Ładzie deklaracja dokończenia Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 15:58
W Polskim Ładzie Zjednoczona Prawica deklaruje dokończenie realizacji Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Instytucja działa od pięciu lat w dawnym areszcie śledczym przy ulicy Rakowieckiej, ale do tej pory nie rozpoczęła się przebudowa gmachu.
rozwiń zwiń