X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Jego rodzina zadbała o patriotyczne wychowanie". Prof. Wysocki o Witoldzie Pileckim

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 12:15
- Matka Witolda - w obawie przed tym, żeby dzieci się nie zrusyfikowały - przeniosła się z nimi do Wilna, by jednak chłonęły polskość. Dom był polski, a "Bajarz polski" był podstawową lekturą dla dzieci - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki z UKSW.
Witold Pilecki
Witold Pilecki Foto: PAP/Universal Art Archive / Alamy Stock Photo

13 maja 1901 roku urodził się Witold Pilecki. Gość PR24 mówił między innymi o jego pochodzeniu i dzieciństwie. 

1200 (1).jpg
120. rocznica urodzin Witolda Pileckiego. Premier: o heroizmie rotmistrza powinien usłyszeć cały świat

- Można powiedzieć, że to była dosyć typowa rodzina dla polskiego klimatu narodowego. Przede wszystkim Witold urodził się na zesłaniu, na pograniczu rosyjsko-fińskim. Jego dziadkowie zostali zesłani i tam poznali się jego rodzice - podkreślił prof. Wiesław Wysocki. 


Posłuchaj
21:03 PR24_mp3 2021_05_16-11-06-24.mp3 prof. Wiesław Wysocki o Witoldzie Pileckim i jego rodzinie (Historyczne wydarzenie tygodnia)

 

- Ojciec był rewizorem leśnym, a więc urzędnikiem średniej klasy. Wiodło im się nie najgorzej. Niemniej jednak to byli zesłańcy, którym majątki pozabierał zaborca po powstaniu styczniowym. Matka - w obawie przed tym, żeby dzieci się nie zrusyfikowały - przeniosła się z nimi do Wilna, by jednak chłonęły Polskość. Dom był polski, a "Bajarz polski" był podstawową lekturą dla dzieci - dodał historyk. 

Wspomniał również o swoistym przewodniku duchowym rotmistrza Witolda Pileckiego, którym był Tomasz à Kempis. 

- To zadziwiające, że średniowieczny asceta stał się jego idolem, mistrzem. To jest coś przepięknego, a jednocześnie pokazującego, że wśród wartości, te wartości religijne są najbardziej doceniane i najwięcej w życiu znaczą - powiedział Wiesław Wysocki. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Historyczne wydarzenie tygodnia"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Wiesław Wysocki (UKSW) 
Data emisji: 16.05.2021
Godzina emisji: 11.06

bartos

Czytaj także

"Ostateczne potwierdzenie daty urodzin". Kozłowski o odnalezionym akcie chrztu Pileckiego

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 17:38
- To mocny dokument potwierdzający jego datę urodzin - powiedział dyrektor Instytutu Pileckiego Wojciech Kozłowski o odnalezionym w Petersburgu akcie chrztu rtm. Pileckiego. W kwestii daty urodzin były spory wśród badaczy - dodał pełnomocnik dyrektora ds. programowych Tomasz Stefanek.
rozwiń zwiń