X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Środki będą o miesiąc później". Waldemar Buda o oczekiwaniu na decyzję Senatu ws. KPO

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 12:34
- Tak długa praca w Senacie nad ustawą ratyfikacyjną dot. zasobów własnych UE niczemu nie służy - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Ocenił, że z punktu widzenia tego, co dzieje się w izbie wyższej, "środki będą o miesiąc później".
Senat RP
Senat RPFoto: Twitter/Senat RP

shutterstock  komisja europejska free ue free ke free 1200.jpg
"Preteksty, które daje na tacy opozycja". Prof. Jabłoński o apelach ws. kontroli Krajowego Planu Odbudowy

4 maja Sejm uchwalił ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna do uruchomienia m.in. Funduszu Odbudowy. Senat, jak potwierdził w środę marszałek Senatu Tomasz Grodzki, zajmie się ustawą 27 maja.

Waldemar Buda odpowiadał w czwartek w Sejmie na pytanie grupy posłów koalicji rządzącej dotyczące porównania polskiego Krajowego Planu Odbudowy z planami obowiązującymi w innych państwach oraz o wielkość środków dla województw śląskiego i małopolskiego. Poseł Waldemar Andzel (PiS) pytał m.in., które państwa otrzymają równie wysokie, jak Polska, wsparcie.

Czytaj także:

Wiceminister przypomniał, że ostateczna łączna wynegocjowana kwota we wszystkich portfelach w kopercie narodowej polskiej sięga 770 mld zł. Na tę kwotę składa się m.in. ok. 58 mld euro z Funduszu Odbudowy, w tym 23,9 mld euro (ponad 107 mld zł) z części grantowej Krajowego Planu Odbudowy.

- Jeśli chodzi o pozycjonowanie tej kwoty w stosunku do innych alokacji krajowych, to z punktu widzenia całego KPO jesteśmy na podium, natomiast w części grantowej mamy alokację piątą co do wielkości, po Hiszpanii, Włoszech, Francji i Niemczech. Tutaj ważne były współczynniki, wyniki gospodarcze, również populacyjne - mówił wiceminister.

pantomasz 21514237 1200.jpg
"Był czas, ale nie było dobrej woli. Apele nie mają sensu". Senatorowie PiS o stanowisku Grodzkiego ws. ratyfikacji

- Ale rzeczywiście ta alokacja jest bardzo duża: są takie kraje, jak Luksemburg, które mają 10 mln euro, zdaje się, że Irlandia 1 mld euro, są więc bardzo duże rozpiętości - elementy negocjacyjne miały tu bardzo duże znaczenie - zaznaczył Waldemar Buda.

"Prace niezbyt dynamiczne"

Zastrzegł, że kwestia uruchomienia tych środków wiąże się m.in. z obecnymi pracami Senatu nad ustawą ratyfikacyjną dot. zasobów własnych UE. - Niestety z przykrością należy stwierdzić, że są to prace co najmniej niezbyt dynamiczne. 22 kraje ratyfikowały decyzję Rady o systemie zasobów własnych, która umożliwia uruchomienie tych środków, a dokładnie ich pozyskanie na rynkach finansowych - zaznaczył.

- Mieliśmy takie plany - i Komisja miała - aby w takich cyklach miesięcznych, a więc w czerwcu, uruchomić procedurę pozyskania środków. Ale niestety jeżeli do końca maja wszystkie kraje członkowskie nie wyrobią się z procesem ratyfikacyjnym, nie będzie możliwe pozyskanie tych środków w czerwcu - podkreślił wiceminister funduszy.

"Środki będą o miesiąc później"

Jak zaakcentował, ma to praktyczne znaczenie. - Jeżeli dzisiaj samorządowcy pytają, kiedy będą środki, ja mogę powiedzieć tylko tyle: o miesiąc później - z punktu widzenia tego, co dzieje się w Senacie. Nie ma powodu do zadowolenia, bo jednak to jest sprawa, która powinna nas łączyć i chyba nikomu nie powinno zależeć, aby tych środków nie było, albo żeby ich przekazanie się opóźniało - mówił Waldemar Buda.

Kosiniak-Kamusz pap 1200.jpg
"W Senacie poprzemy Fundusz Odbudowy". Kosiniak-Kamysz zapowiada poprawki PSL

Nawiązał też do uzgodnionej 13-procentowej zaliczki, która ma być przekazana po zaakceptowaniu Krajowego Planu Odbudowy i po ratyfikacji przez wszystkie kraje członkowskie decyzji Rady. - To mogłoby się dość szybko i mechanicznie wydarzyć, gdyby dynamika ratyfikacyjna była duża. 22 kraje już zakończyły ratyfikację, 23. kraj, Holandia, skończy prawdopodobnie w tym tygodniu - zauważył wiceminister.

- Została w zasadzie garstka krajów, w tym Polska. Trzeba uwzględniać system, który jest w Polsce, czyli jeszcze pan prezydent ma w rękach swoje zadanie w tym procesie ratyfikacyjnym, w związku z tym tak długa praca w Senacie niczemu tutaj nie służy - stwierdził Waldemar Buda.

Rząd cztery razy odkładał wniesienie ratyfikacji do Sejmu

W środę do kwestii terminów prac nad ustawą ratyfikacyjną odniósł się marszałek Senatu Tomasz Grodzki. - Przypomnę, że rząd cztery razy odkładał wniesienie tej ratyfikacji (projektu ustawy ratyfikacyjnej) do Sejmu, ponieważ nie mógł zbudować większości - oświadczył Grodzki w Sosnowcu, podczas wizyty w woj. śląskim.

Przypomniał, że Senat ma 30 dni na zajęcie się ustawą. - Ona będzie przegłosowana, jestem o tym głęboko przekonany, po 23 dniach, czyli przed terminem, ale działając na gruncie legalizmu, na gruncie prawa, a w tym wypadku ono jest dość skomplikowane - wskazał marszałek.

statystyka1200.jpg
Eksperci: wzrost wynagrodzeń to dobra informacja, ale będzie on generował inflację

Pytany o możliwość przyspieszenia prac Senatu nad ustawą powtórzył, że "zwłoki żadnej nie ma". - Przypomnę, że w styczniu Komisja Europejska zgłosiła się do rządu, Sejmu, Senatu o szybką ratyfikację, na którą jest czas do końca czerwca - zaznaczył Tomasz Grodzki.

"Musimy odrobić lekcję, której nie odrobiono w Sejmie"

Jak dodał marszałek, projekt wniesiony w końcu do Sejmu, "który definiuje Polskę na najbliższe lata, przemknął przez Sejm - bez dyskusji, bez debaty, w zasadzie Sejm spełnił rolę maszynki do głosowania". - Jak zwykle w Senacie musimy odrobić lekcję, której nie odrobiono w Sejmie - ocenił.

Zaznaczył też, że służby Senatu konsultowały kwestię terminów z biurem komisarza ds. budżetu Unii Europejskiej Valdisa Dombrovskisa, które dało znać, że czas na ratyfikację jest do końca czerwca.

Czytaj także:

- Po drugie, jeżeli oni będą wypuszczać serię obligacji czerwcowych, a Polska prześle dokumenty do 31 maja, a znając szybkość pana prezydenta w podpisywaniu dokumentów, jestem pewien, że prześle, bo my to załatwimy 27 maja - nic się złego nie stanie. Ważniejsze jest, żeby tę ustawę na tyle udoskonalić przy pomocy preambuły czy towarzyszącej odrębnej uchwały, żeby każda Polka, każdy Polak miał gwarancję, że skorzysta z tych pieniędzy - podkreślił Tomasz Grodzki.

Polska z unijnego budżetu na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł w ciągu kilku lat. Podstawą do wypłaty środków z Funduszu Odbudowy jest Krajowy Plan Odbudowy, który został przez polski rząd wysłany do Komisji Europejskiej 3 maja.

nt

Czytaj także

"Wilcze prawo Senatu". Müller o "mrożeniu" ustawy o funduszach unijnych

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 09:25
- Takie wilcze prawo Senatu, by mrozić 30 dni ustawy. W jakim celu marszałek Tomasz Grodzki to robi, trudno mi powiedzieć - podkreślił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller, odnosząc się do kwestii terminu rozpatrzenia przez Senat ustawy ws. ratyfikacji decyzji o zasobach własnych UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W nowej perspektywie ponad 30 mld zł na zdrowie". Sławomir Gadomski o środkach unijnych

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 16:21
Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski powiedział dziś w Sejmie, że w ciągu najbliższych 6 lat na zdrowie zostanie przekazanych z środków unijnych ponad 30 miliardów złotych. Dodał, że będzie to 2,5 razy więcej niż w ostatniej perspektywie unijnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Waldemar Buda o KPO: poprawki Senatu mogą doprowadzić do zarzutów naruszenia praworządności

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 07:23
- Krajowy Plan Obudowy jest dobrze przygotowany - zapewnia w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej przestrzega też marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego: poprawki wprowadzone przez Senat do KPO mogą doprowadzić do formułowania wobec Polski zarzutów naruszenia praworządności.
rozwiń zwiń