X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Ogromny impuls dla rozwoju gospodarczego". Prezydent o Krajowym Planie Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 14:57
- Nie mam żadnych wątpliwości, że Krajowy Plan Odbudowy jest dokumentem bardzo ważnym i bardzo nam potrzebnym - powiedział prezydent Andrzej Duda. Według niego Fundusz Odbudowy jest niezwykle potrzebnym instrumentem całej Europie.
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: PAP/Mateusz Marek

Prezydent pytany był na wspólnej konferencji prasowej z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid, jak ocenia Krajowy Plan Odbudowy przygotowany przez rząd i przesłany Komisji Europejskiej, czy jego zdaniem odpowiada on na wszystkie wyzwania, które stoją przed naszym krajem.

mid-21504214 (2).jpg
"NATO musi wyciągnąć wnioski". Prezydenci Polski i Estonii rozmawiali o Ukrainie i Nord Stream 2

- Nie mam żadnych wątpliwości, że Krajowy Plan Odbudowy jest dokumentem bardzo ważnym, generalnie bardzo nam potrzebnym - odpowiedział Andrzej Duda.

Dodał, że w Kancelarii Prezydenta odbył się szereg dyskusji na ten temat. - Poczynając od wcześniejszego spotkania z panem premierem Mateuszem Morawieckim w tej sprawie, kiedy pan premier przedstawiał mi swoją propozycję odnośnie tego Krajowego Planu Odbudowy, poprzez dyskusje także i o całym europejskim mechanizmie odbudowy po kryzysie związanym z koronawirusem - podkreślił prezydent. 

- W moim osobistym przekonaniu należy patrzeć na to również, a może przede wszystkim tak, że jest to niezwykle potrzebny instrument dzisiaj Europie - powiedział Andrzej Duda.

Zaznaczył, że Polska miała to szczęście, że stosunkowo dobrze, w sensie gospodarczym przeszliśmy pandemię koronawirusa. - Ale nie zmienia to faktu, że także i nam te fundusze związane z możliwością odbudowy są bardzo potrzebne - podkreślił prezydent.

Impuls dla gospodarki

Według niego, "z całą pewnością będą one stanowiły ogromny impuls dla naszego rozwoju gospodarczego".

- Dzisiaj, jeżeli ktoś zadaje pytanie, czy chcemy skorzystać z tej szansy, to odpowiedź ekspertów, z którymi ja się spotykałem, była jednoznaczna. Byłoby grzechem dzisiaj tę szansę porzucić i z niej nie skorzystać - dodał prezydent.

mid-21503211 (1).jpg
Wołodymyr Zełenski: dziękuję Polsce za wspieranie Ukrainy na jej drodze do struktur europejskich

- Niech ta decyzja będzie na tak, idźmy w tym kierunku, róbmy wszystko, co możliwe, żeby w jak największym stopniu stworzyć te warunki, żeby Polska miała te możliwości rozwojowe - podkreślił Andrzej Duda.

Odnosząc się do konsultacji w sprawie Krajowego Planu Odbudowy, prezydent zauważył, że zawsze znajdzie się ktoś, kto powie, że konsultacji nigdy dość. W jego ocenie jest to dzisiaj przede wszystkim odpowiedzialność większości parlamentarnej, odpowiedzialność premiera i rządu.

- Wierzę w to, że wyjdą z tej próby obronną ręką i że ten instrument, który tworzą, będzie najlepszy do tego, żeby polskiej gospodarce pomóc i żebyśmy wrócili na drogę dynamicznego rozwoju - zaznaczył Andrzej Duda.

"Estonia zaaprobuje ten fundusz"

Prezydent Estonii została zapytana, o to, kiedy Estonia zamierza podjąć decyzję w kwestii ratyfikacji decyzji Rady o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej. - Moje przewidywanie jest takie, że Estonia zaaprobuje ten fundusz - odparła Kersti Kaljulaid. - Będziemy pracować w kierunku stworzenia Narodowego Planu Odbudowy - dodała.

Aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony, wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej muszą ratyfikować decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych UE. Brak ratyfikacji tej decyzji wstrzymałby uruchomienie pakietu środków - zarówno z wieloletniego budżetu na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł.

Czytaj także:

Sejm we wtorek po południu, na dodatkowym posiedzeniu, ma zająć się rządowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobów własnych Unii Europejskiej. Przełożenia posiedzenia Sejmu w tej sprawie domaga się Koalicja Obywatelska, aby poznać ostateczną wersję Krajowego Planu Odbudowy, który w poniedziałek został przesłany Komisji Europejskiej. Polskie Stronnictwo Ludowe o swojej decyzji ws. głosowania poinformuje podczas popołudniowej debaty w Sejmie. Lewica z kolei zapowiada poparcie ratyfikacji po uzyskaniu informacji od Komisji Europejskiej.

Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. W dokumencie wyodrębniono część grantową i pożyczkową. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji ok. 58 mld euro.

W poniedziałek po południu dokumenty związane z Krajowym Planem Odbudowy zostały oficjalnie złożone w Komisji Europejskiej, już w formalnej wersji, co zamyka proces składania KPO przez Polskę. 

nt

Czytaj także

Transformacja energetyczna Polski. Marek Zuber: to wielkie wyzwanie

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 19:00
- Bezemisyjna gospodarka to wielkie wyzwanie, które narzuca na nas EU. Z drugiej strony chcielibyśmy żyć w kraju, w którym nie mamy takich smogów, jakie mamy w tej chwili. Co prawda mamy takich parę miejsc, chociażby Kraków, gdzie sytuacja jest wyraźnie lepsza dzięki podejmowanym różnego rodzaju inwestycjom w ostatnich dziesięciu latach i dużym środkom przeznaczanym na wymianę pieców węglowych. Jednak całokształt jest fatalny - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Zuber, ekonomista. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krajowy Plan Odbudowy. Jakóbik: ponad jedna trzecia inwestycji ma służyć ochronie klimatu

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 21:06
- To państwa członkowskie zdecydują czy Krajowy Plan Odbudowy zyska poparcie, czy dostaniemy środki na jego realizację. Będzie głosowanie w tej sprawie. Dlatego dokument ten musi być dostosowany do europejskich celów w tym zakresie - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wspaniały wzorzec uniwersalnych wartości". Prezydent o Konstytucji 3 maja

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 09:37
- Razem Polacy i Litwini dzielimy dumę ze wspólnego, wspaniałego dzieła Konstytucji 3 maja - mówił w Sejmie w 230. rocznicę uchwalenia tej konstytucji prezydent Andrzej Duda. Podziękował też "braciom Litwinom za historyczną drogę, jaką przebyliśmy idąc ramię w ramię".
rozwiń zwiń