X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"NATO musi wyciągnąć wnioski". Prezydenci Polski i Estonii rozmawiali o Ukrainie i Nord Streamie 2

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 13:50
Prezydent Andrzej Duda oświadczył, że podczas spotkania z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid poruszono temat bezpieczeństwa energetycznego - rozmawiano o Nord Stream 2, energii odnawialnej oraz tworzeniu połączeń energetycznych w naszej części Europy, a także o sytuacji na Ukrainie, prześladowaniach polskich działaczy na Białorusi. Prezydent podkreślił, że NATO powinno wyciągnąć wnioski z ostatniego nagromadzenia rosyjskich sił u ukraińskich granic.
Prezydenci RP Andrzej Duda i Estonii Kersti Kaljulaid
Prezydenci RP Andrzej Duda i Estonii Kersti KaljulaidFoto: KPRP/Jakub Szymczuk

1200_Duda_TT.png
Prezydent: zdajemy sobie sprawę, że wolni możemy być tylko razem

Prezydent Andrzej Duda podziękował Kersti Kaljulaid za jej udział w poniedziałkowych obchodach 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym kontekście wskazał, że Polska i Estonia są współdziedzicami tej konstytucji, gdyż tworzyły one wtedy "tę jedną wielką Rzeczpospolitą i dzisiaj wszyscy możemy mówić o wspólnym dziedzictwie Konstytucji 3 maja".

Czytaj także: 


Prezydent Andrzej Duda poinformował, że w trakcie spotkania z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid poruszył temat bezpieczeństwa Ukrainy i ostatniej koncentracji rosyjskich wojsk przy jej granicach. 

- Sojusz powinien wyciągnąć z tego wnioski - podkreślił.


Posłuchaj
00:27 Prezydent Andrzej Duda o sytuacji na Ukrainie.mp3 Prezydent Andrzej Duda o sytuacji na Ukrainie. "Sojusz powinien wyciągnąć z tego wnioski" (źr. IAR)

 

Powiedział też, że z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid rozmawiał o sytuacji Polaków na Białorusi. Na konferencji po spotkaniu poinformował, że poruszony został temat prześladowań i aresztowań polskich działaczy.


Posłuchaj
00:27 Prezydent Andrzej Duda o sytuacji Polaków na Białorusi.mp3 Prezydent Andrzej Duda o sytuacji Polaków na Białorusi (IAR)

 

Kwestie energetyczne

Relacjonując przebieg wtorkowego spotkania z prezydent Estonii, Andrzej Duda ocenił, że były to bardzo ciekawe i ważne spotkania dla budowania relacji pomiędzy Estonią i Polską.

- Dotyczące bieżącej i przyszłej współpracy pomiędzy Polską a Estonią. Dużo się w tej materii dzieje, zarówno w kwestiach związanych z bezpieczeństwem jak i transformacją gospodarczą, przede wszystkim energetyczną. To są w tej chwili te kwestie najbardziej bieżące - podkreślił Andrzej Duda.

Dodał, że wraz z prezydent Kaljulaid mają nadzieję, że dochodzimy do końca pandemii koronawirusa i będziemy mogli jak najszybciej wrócić na drogę normalnego rozwoju gospodarczego, na której oba nasze kraje były przed pandemią.

- Wierzymy w to głęboko, że mobilizacja społeczna i pragnienie powrotu do normalności będzie silne, a dodatkowo wsparte różnymi instrumentami, które wypracowaliśmy także na poziomie europejskim przekładając to na poziom krajowy, że pomoże nam w tym, abyśmy ten - po pierwsze - poziom rozwojowy, który był przed pandemią jak najszybciej na powrót osiągnęli. Po drugie, abyśmy podążyli dynamicznie drogą rozwoju; mam nadzieję jeszcze szybszego niż przed pandemią koronawirusa - mówił Andrzej Duda.

Jak zaznaczył podczas spotkania poruszono też temat bezpieczeństwa, m.in. energetycznego. Wskazał, że rozmawiano o Nord Stream2, energii odnawialnej czy o tworzeniu połączeń energetycznych w naszej części Europy, a także o przyszłych planach rozwojowych w tym zakresie.


PAP/IAR//

Czytaj także

"To był akt niepodległej woli, który miał uczynić nas silnymi". Jan Kasprzyk o Konstytucji 3 maja

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 14:15
- Najważniejszą reformą Sejmu Wielkiego było zwiększenie liczebności wojska. Przed Sejmem liczyło zaledwie 15-20 tysięcy. Reforma ta gwarantowała zwiększenie jego liczebności do 100 tysięcy żołnierzy - powiedział w Polskim Radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, historyk. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstytucja 3 maja. Prof. Majchrowski: nasza tradycja konstytucyjna czyni nas wyjątkowymi

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 20:02
- Nasza tradycja Konstytucyjna, a za mało zdajemy sobie z tego sprawy, czyni nas wyjątkowymi. Jest tak dlatego, że chociażby dla pewnych rzeczy który dzisiaj są uważane na świecie, my doszliśmy bardzo wcześnie - powiedział Jan Majchrowski, sędzia Sądu Najwyższego. 
rozwiń zwiń