X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Rosyjskie służby inwigilowały papieża Jana Pawła II. Potwierdzają to dokumenty KGB

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 19:52
W Instytucie Pamięci Narodowej historycy dyskutowali w środę nad książką "Pontyfikat wielu zagrożeń. Jan Paweł II w świetle dokumentów sprawy Kapella 1979-1990". Publikacja stanowi zbiór dowodów jednej z operacji sowieckiego wywiadu, prowadzonej pod nadzorem Moskwy przez I Wydział KGB Litewskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej.
Papież Jan Paweł II
Papież Jan Paweł IIFoto: PAP/APA/E. Feferberg

Jeden z autorów książki, historyk Andrzej Grajewski podkreślił, że dokumenty, zbierane przez KBG przez inwigilację duchowieństwa Litwy na Watykanie, oraz litewskiej emigracji pokazują, że Moskwa postrzegała Jana Pawła II jako człowieka, który zmienia ma wielki wpływ na światowe wydarzenia.

Czytaj więcej
jpii reagan pap arch 1200 .jpg
Prof. Jacek Reginia-Zacharski: Jan Paweł II był częścią tercetu "jasnej strony"

- Moskwa widzi, że pojawił się gracz wymiaru światowego, który zmienia bieg historii, oni to bardzo szybko zauważają, nie mają co tego cienia wątpliwości, i ten bieg historii zmienia nie tylko na obszarze Europy Środowo wschodniej, ale globalnie - uważa Andrzej Grajewski. Dlatego, jak dodaje historyk, KBG bacznie śledzi pielgrzymkę papieża do Meksyku, i innych krajów latynoamerykańskich, wiedząc, że jest to obszar przyszłych rewolucji.

Dr Andrzej Grajewski podkreślił również, że już pierwsza pielgrzymka papieża do Polski miała ogromny wpływ na Polaków i inne narody, z czego KGB doskonale zdawało sobie sprawę.

Jan Paweł II - jak podkreśla dr Gajewski - swoimi wystąpieniami budował świadomość narodową, co stwarzało "śmiertelne zagrożenie" dla sowieckich służb.

Posłuchaj
00:29 11033425_2.mp3 Dr Andrzej Grajewski o zbiorze opublikowanych dokumentów KGB (IAR)

Siatka szpiegowska

Jak dodaje Andrzej Grajewski niektóre oceny działań Jana Pawła II przez KGB były bardzo trafne, przewidywały na przykład działania władz w Polsce po trzeciej pielgrzymce papieża Polaka, w 1987 roku. Historyk wskazuje, że KGB prognozowało jeszcze przed wybuchem strajków robotniczych w 1988, iż władza szybko przystąpi do rozmów z opozycją. Wiedzieli, że może to spowodować daleko idące zmiany.

Czytaj więcej
JP2 Jan Paweł II F.jpg
"Jedno z wielu działań przeciwko Janowi Pawłowi II". Dr Grajewski o operacji KGB pod kryptonimem "Kaplica"

W dokumentach sowieckich pojawiły się również informacje o Okrągłym Stole, zanim doszło do tego wydarzenia.

Posłuchaj
00:30 11033425_1.mp3 KGB wobec Jana Pawła II (IAR)

Autorem opracowania "Pontyfikat wielu zagrożeń. Jan Paweł II w świetle dokumentów sprawy Kapella 1979-1990", oprócz Andrzeja Grajewskiego jest Irena Mikłaszewicz.

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa IPN.

jp

Czytaj także

Ks. prof. Waldemar Chrostowski: wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową był absolutną niespodzianką

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 15:55
- Komuniści nie mieli powodów, by cieszyć się z wyboru Jana Pawła II, to naturalne, 16 października 1978 roku utopia świata komunistycznego zatrząsała się w posadach - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Waldemar Chrostowski, biblista (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego).
rozwiń zwiń