X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Minister zdrowia: apogeum trzeciej fali pandemii mamy za sobą

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 15:00
- Można powiedzieć, że pewne apogeum nowych zakażeń mamy za sobą. Infrastruktura, która walczy z koronawirusem, jest jednak wciąż nadwyrężona - powiedział Adam Niedzielski. Minister zdrowia przestrzegał jednocześnie, że koronawirus nadal jest śmiertelnym zagrożeniem. 
Minister zdrowia Adam Niedzielski
Minister zdrowia Adam NiedzielskiFoto: Twitter/Ministerstwo Zdrowia

Szef resortu zdrowia podczas konferencji prasowej przedstawił najnowsze dane dot. sytuacji epidemicznej w Polsce. - Liczba nowych zakażeń maleje. Poprawia się sytuacja w szpitalnictwie. Widzimy również wyraźny spadek zlecanych badań przez lekarzy POZ. Ale cały czas poziom zakażeń i hospitalizacji utrzymuje się na wysokim poziomie - podkreślił minister zdrowia.

Czytaj więcej
Forum koronawirus polska 2 1200.jpg
Utrzymane obostrzenia w pięciu województwach. Zobacz, których

Jak ocenił Adam Niedzielski, apogeum zakażeń i hospitalizacji III fali koronawirusa mamy za sobą. - Najważniejszym i najtrudniejszym parametrem jest liczba zgonów - zaznaczył.

- Tutaj, jeżeli popatrzymy na trendy, to wydaje się również apogeum, jeżeli chodzi o odwzorowanie fali, mamy również za sobą - dodał minister. Przytoczył dane, że w ubiegłym tygodniu w środę było ponad 800 zgonów, a obecnie jest to 740.

Regionalne poluzowanie

Adam Niedzielski zapowiedział też regionalizację obostrzeń. Minister podkreślał, że w części województw, w których sytuacja epidemiczna jest lepsza, można wprowadzić "pewne poluzowania".

- W tych województwach przede wszystkim, w których mamy sytuację trudną - to województwo śląskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie i opolskie - w tych województwach utrzymujemy dotychczas obowiązujące obostrzenia, czyli wszystkie te reguły, które do tej pory obowiązywały w skali całego kraju, w tych pięciu województwach będą obowiązywały przez najbliższy czas - poinformował szef MZ.

Posłuchaj
00:54 11033165_1.mp3 Od poniedziałku łagodzenie obostrzeń w 11 województwach (IAR)

- Te województwa to między innymi takie regiony, gdzie wskaźnik zakażeń jest powyżej 35, ale nie był to jedyny parametr, który braliśmy pod uwagę. Po prostu staraliśmy się wyodrębnić tę grupę województw, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza - dodał.

Czwarta fala i mutacje koronawirusa

Na środowej konferencji prasowej szef MZ zapewnił, że rząd bierze pod uwagę ryzyko pojawienia się czwartej fali pandemii COVID-19. - To ryzyko jest definiowane przede wszystkim w kontekście pojawiania się nowych mutacji wirusa, które mogą być nieobjęte zakresem ochrony szczepiennej - mówił.

Czytaj więcej
forum maseczki 1200.jpg
Co z obowiązkiem noszenia maseczek? Szef MZ zapowiada decyzję w tej sprawie

- Jeżeli popatrzymy na działanie Wielkiej Brytanii, która ogranicza loty z Indii, gdzie pojawiła się nowa mutacja, czy na działanie władz francuskich, które ograniczają loty z Gujany Francuskiej, gdzie jest bardzo spopularyzowana mutacja brazylijska - to widać, że to są te dwa główne zagrożenia, które w naszej przestrzeni mogą wygenerować falę kolejną - wskazywał Adam Niedzielski.

Posłuchaj
00:54 11033098_1.mp3 W 5 województwach obostrzenia bez zmian, w pozostałych poluzowania w edukacji i usługach (IAR)

Zapowiedział, że rząd - przygotowując się do ewentualnej czwartej fali epidemii - zamierza utrzymać infrastrukturę szpitali tymczasowych. - Będziemy chcieli zdefiniować takie pary w każdym województwie, gdzie będzie szpital jednoimienny, pod którego auspicjami będzie działał szpital tymczasowy, niezależnie od poziomu zachorowań w najbliższym czasie. Perspektywa utrzymania tych szpitali na pewno musi dotrzymać do września - powiedział szef resortu zdrowia.

Podkreślił, że "inne konkretne działania to kwestia logistyki i zaopatrzenia w leki i w tlen - bo to są bardzo ważne elementy walki z koronawirusem w tej chwili".

- Bardzo ważnym zagadnieniem jest również sekwencjonowanie genomu wirusa, czyli badanie, z jakimi mutacjami mamy do czynienia - podkreślił Adam Niedzielski. Poinformował też, że w tej chwili w Polsce dominującą postacią jest brytyjska mutacja, zidentyfikowano także mutację południowoafrykańską i nigeryjską. - Brazylijskiej jeszcze nie zidentyfikowaliśmy - dodał.

Czytaj także:

Dobowy raport

W ciągu ostatniej doby potwierdzono 13 926 przypadków koronawirusa - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Zmarło 740 chorych, wśród których 539 miało też inne schorzenia. W ciągu doby wyzdrowiało ponad 12,5 tysiąca zakażonych. Od wczoraj wykonano prawie 80,3 tysiąca testów na obecność koronawirusa.

Czytaj więcej
ambulans shutterstock_1672725958 1200.jpg
Blisko 14 tys. zakażeń koronawirusem, zmarło 740 osób. Nowe dane resortu zdrowia

Najwięcej przypadków wirusa odnotowano w województwach: śląskim, mazowieckim i wielkopolskim.

Od początku pandemii w Polsce potwierdzono 2 718 493 przypadki koronawirusa. Zmarły 63 473 osoby.

jp

Czytaj także

Zmiany w funkcjonowaniu szkół podstawowych. Wraca nauka hybrydowa

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 16:30
W trakcie środowej konferencji prasowej minister zdrowia, Adam Niedzielski poinformował o nowych zasadach funkcjonowania szkół podstawowych. Od poniedziałku wchodzą w życie ważne zmiany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otworzą się fryzjerzy i salony urody. Dotyczy to tylko części kraju

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 16:44
Fryzjerzy, i branża beauty od 26 kwietnia wznowi działalność w 11 województwach. W pięciu pozostałych (śląskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim, opolskim) obostrzenia pozostają bez zmian.
rozwiń zwiń