X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Daniel Obajtek: Orlen ma obowiązek zarządzania Polska Press

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2021 22:37
- Nabyłem spółkę zgodnie z prawem i wykonuję prawa z udziałów - oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, odnosząc się decyzji sądu, wstrzymującej wykonanie decyzji Prezesa UOKiK o zgodzie na przejęcie przez koncern spółki Polska Press.  - Nie można wstrzymać czegoś, co z mocy prawa zostało wykonane - mówił.
Daniel Obajtek
Daniel ObajtekFoto: PAP/Darek Delmanowicz
prokuratura sąd sad sedzia F 1200.jpg
Przejęcie Polska Press przez Orlen. wPolityce.pl: decyzję o blokadzie wydała sędzia kojarzona z "Iustitią"

Jak oświadczył w środę Obajtek w TVP Info, Polska Press została nabyta zgodnie z prawem, "ze zgodami korporacyjnymi, ale także ponieważ była decyzja UOKiK". - Nie można wstrzymać czegoś, co z mocy prawa zostało wykonane - dodał.

Prezes PKN Orlen oświadczył też, że decyzje, np. w kwestiach zarządczych, podejmowane przez zarząd koncernu są ważne, "mogą co najwyżej skutkować nakładaniem grzywny przez sąd". - Ale będą wiążące - stwierdził Obajtek.

Czytaj także:

Podkreślał, że sąd nie zarzucił Orlenowi przejęcie Polski Press niezgodnie z prawem. Jego zdaniem, w transakcji nie ma żadnego "zagrożenia koncentracyjnego". - Orlen nie posiadał mediów. Orlen nabył media. To gdzie jest zagrożenie - mówił. W jego ocenie, takie decyzje, jak sądu w tej sprawie, mogą skutkować "zahamowaniem inwestorów" i "pokazują, że tu nie ma tak naprawdę stabilności". - Uważam, że to hucpa polityczna Rzecznika (RPO - PAP)(…) Ingerowanie w biznes jest nieprzyzwoite - stwierdził Obajtek.

Obajtek powtórzył, że Orlen będzie wykonywać prawo z udziałów w Polska Press, bo "własność dla akcjonariuszy jest rzeczą świętą" i tą spółką zarządzać. - Nasze decyzje będą wiążące, a jeżeli sąd będzie twierdził, że jest inaczej, to będzie nas obciążał grzywną - stwierdził.

EWrQPw6WsAAPSQm (1).jpg
Daniel Obajtek: udziały w grupie Polska Press zostały zakupione zgodnie z prawem

Prezes Orlenu proszony o opinię, czy decyzja sądu została wydana "na zamówienie polityczne" zauważył, że "nie ma takich zbiegów okoliczności". – Nie sądzę, żeby Rzecznik Praw Obywatelskich realizował tę operację jednoosobowo. Widzimy, że jest ona "spięta" z opozycją – mówił.

Decyzja o wstrzymaniu na wniosek RPO

8 kwietnia Sąd Okręgowy w Warszawie, XVII Wydział - Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wstrzymał na wniosek RPO wykonanie decyzji Prezesa UOKiK wyrażającej zgodę na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez PKN Orlen kontroli nad Polska Press. Jak podkreślił sąd, postanowienie jest niezaskarżalne.

Czytaj również:

W środę RPO wystąpił do sądu rejestrowego o uwzględnienie postanowienia sądu ochrony konkurencji w aktach rejestrowych spółek. Jak przypomniał w tym piśmie Rzecznik, sąd uznał, że do czasu rozstrzygnięcia złożonego odwołania strony transakcji muszą wstrzymać się z wykonywaniem decyzji Prezesa UOKIK oraz powstrzymać się od wykonywania jakichkolwiek praw udziałowych z nabytych udziałów w kapitale zakładowym.

Również w środę Polska Press podała, że decyzją NWZA tej spółki jej prezesem został Marcin Dec, dotychczasowy członek rady nadzorczej. Wcześniej Dec pełnił funkcję prezesa zarządu Sigma Bis, agencji mediowej PKN Orlen i PZU.

dn

Czytaj także

"Nie ugnę się i będę nadal działać". Obajtek odpowiada na zarzuty i nazywa je "paskudnymi manipulacjami"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 12:35
- To paskudne manipulacje, jedno wielkie pomówienie - tak prezes Orlenu Daniel Obajtek odniósł się w czwartek w telewizji wPolsce.pl do zarzutów formułowanych przed media pod jego adresem. - Jestem spokojny, nie ugnę się i będę nadal działać - zapowiedział.
rozwiń zwiń