X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Działał na rzecz odkłamywania historii". Prezes IPN wspomina Janusza Kurtykę

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 16:24
W Sanktuarium świętego Andrzeja Boboli w Warszawie odprawiono mszę św. w intencji prezesa IPN Janusza Kurtyki, jego zastępcy Janusza Krupskiego, a także wszystkich pozostałych ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku.
Prezes IPN Jarosław Szarek wraz z wiceprezesem Mateuszem Szpytmą złożyli kwiaty pod tablicą ku czci Janusza Kurtyki
Prezes IPN Jarosław Szarek wraz z wiceprezesem Mateuszem Szpytmą złożyli kwiaty pod tablicą ku czci Janusza KurtykiFoto: IPN/TT

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek powiedział, że Janusz Kurtyka przez lata działał na rzecz odkłamywania i utrwalania pamięci osób, które po wojnie walczyły w antykomunistycznym podziemiu.

smoleńsk katastrofa smoleńska 1200 free
"Ktoś celowo zacierał ślady". Prof. Mieczysław Ryba o katastrofie smoleńskiej

- Kiedy od historii wielu się odwracało, od tego wielowiekowego dziedzictwa polskiego, gdy Polakami owładnął jakiś kompleks, Janusz Kurtyka chciał wyrwania z tego stanu. Polska to jest pełnoprawny naród europejski, który współtworzył przez wieki kulturę europejską. Jakże wymowne jest to, że spotykamy się dzisiaj w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli, patrona Polski, ale także patrona naszej obecności na Wschodzie. Dziedzictwo Kresów również dla Janusza Kurtyki było bardzo bliskie. Czynił wszystko, żeby je przywrócić - mówił prezes IPN.

Jarosław Szarek: IPN kontynuuje misję Kustosza Pamięci

- On chciał, żeby historia była takim lustrem, w którym możemy się dzisiaj przejrzeć. Dzisiaj cieszy to, że od początku tego miesiąca, adresem Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie jest ulica Janusza Kurtyki 1. W ten sposób pozostanie też w naszej pamięci - dodaje historyk.

Czytaj także:

Prezes IPN Jarosław Szarek przypomniał, że Janusz Krupski, zastępca Prezesa IPN, który także zginął w katastrofie smoleńskiej, jako "wróg ustroju socjalistycznego", był inwigilowany, represjonowany i wielokrotnie zatrzymywany przez SB. - Janusz Krupski był jednym z pionierów niezależnego ruchu wydawniczego. W latach 70. i 80. działał w opozycji antykomunistycznej. Tworzył i redagował pismo "Spotkania". Współzakładał pierwsze podziemne wydawnictwo - Nieocenzurowaną Oficynę Wydawniczą. Był jednym z pierwszych, który drukował niezależne pisma, tym samym rozbijając komunistyczny monopol dławiący wolność słowa w stanie wojennym. Był represjonowany, porwany, bity przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa - dodaje prezes IPN Jarosław Szarek.

Janusz Kurtyka był prezesem IPN w latach 2005-2010. Janusz Krupski był zastępcą prezesa IPN w latach 2000-2006, potem kierownikiem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.W katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym para prezydencka - Lech i Maria Kaczyńscy. Delegacja zmierzała na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

nt

Czytaj także

"Był człowiekiem wolnym i niepodległym". Odsłonięto tablicę upamiętniającą Janusza Kurtykę

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 15:00
Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Janusza Kurtykę w nowej siedzibie IPN odbyło się w Warszawie. Tablicę odsłonił prezes Instytutu Pamięci Narodowej. - Rozumiał, czym jest Polska, jakie to są obowiązki - podkreślił Jarosław Szarek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes IPN: rozwiązałem umowę o pracę z dr. Tomaszem Greniuchem

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 13:38
Instytut Pamięci Narodowej rozwiązał umowę o pracę z dr. Tomaszem Greniuchem. W tym tygodniu ustąpił on z funkcji szefa wrocławskiego oddziału IPN po kilku dniach pełnienia funkcji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wojciech Kolarski: to oddanie sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 08:00
-  Przyjęta 10 lat temu ustawa ustanawiająca 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest efektem inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ale to przebudzenie pamięci o powstaniu antykomunistycznym, o drugiej konspiracji, o fenomenie zmagań o wolność w latach 40., 50. z władzą komunistyczną to ogromna, osobista zasługa prezesa IPN Janusza Kurtyki - powiedział w Programie 1. Polskiego Radia Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta RP.     
rozwiń zwiń