"Działał na rzecz odkłamywania historii". Prezes IPN wspomina Janusza Kurtykę

2021-04-09, 16:24

"Działał na rzecz odkłamywania historii". Prezes IPN wspomina Janusza Kurtykę
Prezes IPN Jarosław Szarek wraz z wiceprezesem Mateuszem Szpytmą złożyli kwiaty pod tablicą ku czci Janusza Kurtyki. Foto: IPN/TT

W Sanktuarium świętego Andrzeja Boboli w Warszawie odprawiono mszę św. w intencji prezesa IPN Janusza Kurtyki, jego zastępcy Janusza Krupskiego, a także wszystkich pozostałych ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek powiedział, że Janusz Kurtyka przez lata działał na rzecz odkłamywania i utrwalania pamięci osób, które po wojnie walczyły w antykomunistycznym podziemiu.

Powiązany Artykuł

smoleńsk katastrofa smoleńska 1200 free
"Ktoś celowo zacierał ślady". Prof. Mieczysław Ryba o katastrofie smoleńskiej

- Kiedy od historii wielu się odwracało, od tego wielowiekowego dziedzictwa polskiego, gdy Polakami owładnął jakiś kompleks, Janusz Kurtyka chciał wyrwania z tego stanu. Polska to jest pełnoprawny naród europejski, który współtworzył przez wieki kulturę europejską. Jakże wymowne jest to, że spotykamy się dzisiaj w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli, patrona Polski, ale także patrona naszej obecności na Wschodzie. Dziedzictwo Kresów również dla Janusza Kurtyki było bardzo bliskie. Czynił wszystko, żeby je przywrócić - mówił prezes IPN.

Jarosław Szarek: IPN kontynuuje misję Kustosza Pamięci

- On chciał, żeby historia była takim lustrem, w którym możemy się dzisiaj przejrzeć. Dzisiaj cieszy to, że od początku tego miesiąca, adresem Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie jest ulica Janusza Kurtyki 1. W ten sposób pozostanie też w naszej pamięci - dodaje historyk.

Czytaj także:

Prezes IPN Jarosław Szarek przypomniał, że Janusz Krupski, zastępca Prezesa IPN, który także zginął w katastrofie smoleńskiej, jako "wróg ustroju socjalistycznego", był inwigilowany, represjonowany i wielokrotnie zatrzymywany przez SB. - Janusz Krupski był jednym z pionierów niezależnego ruchu wydawniczego. W latach 70. i 80. działał w opozycji antykomunistycznej. Tworzył i redagował pismo "Spotkania". Współzakładał pierwsze podziemne wydawnictwo - Nieocenzurowaną Oficynę Wydawniczą. Był jednym z pierwszych, który drukował niezależne pisma, tym samym rozbijając komunistyczny monopol dławiący wolność słowa w stanie wojennym. Był represjonowany, porwany, bity przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa - dodaje prezes IPN Jarosław Szarek.

Janusz Kurtyka był prezesem IPN w latach 2005-2010. Janusz Krupski był zastępcą prezesa IPN w latach 2000-2006, potem kierownikiem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.W katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym para prezydencka - Lech i Maria Kaczyńscy. Delegacja zmierzała na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

nt

Polecane

Wróć do strony głównej