X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Historia

IPN odnalazł szczątki ponad 25 osób w zbiorowym leśnym grobie

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 05:40
Specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnaleźli szczątki ponad 20 osób, w tym kobiet i dzieci, w zbiorowym leśnym grobie na przedmieściach Warszawy. Z relacji świadka wynika, że są to ofiary zbrodni niemieckiej z czasów II wojny światowej - podało biuro.
Jedno ze zdjęć miejsca znaleziska umieszczone na Twitterze @PoszukiwaniaIPN
Jedno ze zdjęć miejsca znaleziska umieszczone na Twitterze @PoszukiwaniaIPN Foto: IPN/xtt

W zbiorowej mogile odkryto szczątki należące do kilkudziesięciu osób, w tym kobiet i dzieci. Aktualny stan prac pozwala stwierdzić, iż w odkrytym miejscu pogrzebano szczątki przynajmniej 25 osób. Liczba ta może wzrosnąć po całkowitym przebadaniu miejsca.  

Ciała osób zamordowanych ułożone są naprzemiennie, ściśle obok siebie. Ich ułożenie może wskazywać na fakt wykonania egzekucji na żyjących osobach ułożonych w dole śmierci lub bezpośrednio wcześniej. Przy niektórych szkieletach osób dorosłych znajdują się szczątki dzieci. Dotychczas odnaleziono elementy odzieży cywilnej (guziki, paski, obuwie).  

Prace w ww. miejscu (ul. Skierdowska) rozpoczęto na podstawie relacji świadka, który zachował w pamięci zdarzenie z początku II wojny światowej, gdy żołnierze niemieccy mieli przyprowadzić w to miejsce grupę osób, a następnie wykonać na nich egzekucję. Relacja ta została złożona pracownikom Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. 

German Death Camps - zobacz serwis edukacyjno-społeczny

Informację o odkryciu Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN, którego pracami kieruje wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, podało 23 marca 2021 roku na Twitterze. Więcej informacji w tej sprawie ma zostać przedstawionych w najbliższym czasie.


IPN już od wielu lat prowadzi poszukiwania tajnych miejsc pochówku ofiar reżimów totalitarnych - zarówno w całej Polsce, jak i poza granicami kraju. Poszukiwania te głównie koncentrują się na ofiarach terroru komunistycznego, których w latach 1944-56 w Polsce - według niektórych szacunków historyków IPN - mogło zostać zamordowanych ponad 50 tys. Należy podkreślić, że poza ofiarami komunizmu poszukiwane są również szczątki ofiar niemieckiego nazizmu.

PAP/Biuro Poszukiwań IPN/mc

Czytaj także

Muzeum Więzienia Pawiak ma 65 lat

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 05:40
Pawiak był największym więzieniem politycznym w Generalnym Gubernatorstwie, a w praktyce przystankiem na drodze do śmierci. Po wojnie na jego miejscu powstało muzeum upamiętniające ofiary. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbrodnia Katyńska - na rozkaz Stalina

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 06:00
- Wszyscy są zatwardziałymi wrogami władzy sowieckiej, pełnymi nienawiści do ustroju sowieckiego (...). Sprawy należy rozpatrzyć bez wzywania aresztowanych i bez przedstawiania zarzutów, decyzji o zakończeniu śledztwa i aktu oskarżenia - pisał o polskich oficerach szef NKWD Ławrientij Beria.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbrodnia w Hucie Pieniackiej. "Ludzie ginęli w strasznych męczarniach"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 05:55
28 lutego 1944 roku oddziały SS Galizien i Ukraińskiej Powstańczej Armii dokonały pacyfikacji wsi Huta Pieniacka położonej w Małopolsce Wschodniej. W Archiwum Polskiego Radia zachowało się bezcenne nagranie świadka zbrodni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przeżyliśmy Gross-Rosen. 76 lat od wyzwolenia obozu

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2021 05:55
14 lutego 1945 roku Armia Czerwona wyzwoliła niemiecki obóz koncentracyjny Gross-Rosen, w którym Niemcy zamordowali w czasie II wojny światowej około 40 tys. więźniów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

79 lat temu do Auschwitz przybył pierwszy masowy transport Żydów

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 05:55
15 lutego 1942 roku do niemieckiego obozu Auschwitz dotarł transport Żydów, aresztowanych przez Gestapo w Bytomiu, wszystkich zgładzono tuż po przywiezieniu do obozu. Był to początek masowych transportów Żydów do Auschwitz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

60. rocznica katastrofy kureniwskiej. Lawina błota mogła zabić nawet 1500 ludzi

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 21:40
13 marca 1961 roku w Kijowie lawina błotna zatopiła jedną z dzielnic, powodując liczne ofiary. Prawdę o tragedii zatajano przez 40 lat. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy znany masowy mord w dziejach. Makabra sprzed 6200 lat

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 21:00
W miejscowości Potočani w Chorwacji naukowcy odkryli miejsce pochówku 41 osób. Dowody świadczą o tym, że padły one ofiarą mordu. 
rozwiń zwiń